A może byśmy tak do Józefowa? 1 Zamieszkać, przeprowadzić się, żyć?
Józefów miejscowość podwarszawska graniczy z Michalinem ( dzielnica południowa Warszawy), liczba mieszkańców ok. 20 tys., położone w części Mazowieckiego Parku Krajobrazowego.
Na terenie miasta znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Wyspy Świderskie, Wyspy Zawadowskie oraz Świder. Przez Józefów przepływają dwie bardzo malownicze rzeki: Świder i mniejsza Mienia, możemy też odpocząć i podjeść( restauracja, winiarnia „Nad Jeziorem”) nad jeziorkiem Łacha w starorzeczu Wisły.
Miasto położone jest w lesie iglastym, zabudowę stanowią domy i małe bloczki. Otoczenie pięknie wkomponowuje się w przyrodę. Jest tu bardzo zacisznie i kameralnie. Miejscowość położona jest przy kolejce SKM, którą dotrzemy do centrum Warszawy w 30 minut, w kilka minut dojedziemy na południową obwodnicę Warszawy, skąd 20 minut zajmie nam dotarcie na Mokotów czy do Śródmieścia. Józefów ponadto oferuje bogatą infrastrukturę oświatową, kulturalną i rekreacyjną. Z powodu swojej malowniczości i unikalnej architektury drewnianej ( styl Świdermajer) jest bardzo popularnym miejscem zamieszkana dla wielu polityków, artystów i środowiska naukowego. W Józefowie bardzo płynnie przenika się nowoczesność z tym co stare i unikatowe. Możemy to zaobserwować, chociażby w architekturze drewnianej, która wyodrębniła w tych stronach swój niepowtarzalny charakter.
Styl Świdermajer inaczej styl Nadświdrzański zawdzięcza swoje powstanie drewnianej architekturze letniskowej powstałej na przełomie XIX i XX wieku na południowy wschód od Warszawy.
Styl ten ma elementy tradycyjnego budownictwa mazowieckiego o lekkiej konstrukcji bogato zdobionych pawilonów inspirowanych architekturą szwajcarską. Twórca i popularyzator tego stylu Michał Elwiro Andriolli wzbogacił formę o werandę i przedsionki zaczerpnięte z architektury schronisk alpejskich. Dodatkowej finezji dodają ażurowe zdobienia werand i ganków oraz szpiczaste zwieńczenia dachów. Styl ten bardzo popularny przed Drugą Wojną Światową odradza się współcześnie tworząc piękną zabudowę Józefowa.
Świdermajer i okolice Józefowa uwiecznił poeta Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu ‘ Wycieczka do Świdra”
/…/”
Jest willowa miejscowość,
nazywa się groźnie Świder,
rzeczka tej samej nazwy
lśni za willami w tyle;
tutaj nocą sierpniową,
gdy pod gwiazdami idę,
spadają niektóre gwiazdy,
ale nie na te wille,
spadają bez eksplozji
na biedną głowę moją,
a wille w stylu groźnym
tak jak stały, tak stoją –
dzień i noc; i znów nocą
nikły blask je oświetla;
cóż im „Concerto grosso”
Fryderyka Jerzego Haendla!
Te wille, jak wójt podaje,
są w stylu „świdermajer”.
„/…/
A ja Was bardzo serdecznie zapraszam na wędrówkę szlakiem józefowskich świdermajrów zarówno tych starych jak i nowych oraz na kąpiele nad Świdrem i Mienią, wycieczki rowerowe.
A może później, kto wie, przeprowadzicie się tu sami.
1 Parafraza wiersza Juliana Tuwima” Tomaszów”