kogo reprezentujesz - nieruchomości

Agent nieruchomości – kogo reprezentuje?

Spis treści

Agent nieruchomości zamiennie pośrednik nieruchomości. Dla jednych to to samo, ale dla niektórych mogą być całkiem odmienne określenia.

Tak jak agent dla niektórych może się kojarzyć z reprezentantem, tak pośrednik może się kojarzyć jako osoba będąca pośrodku. I jeśli te dwie nazwy: agent nieruchomości i pośrednik nieruchomości w taki sposób porównamy to w pewnym sensie uświadomimy sobie, że są to dwa różne zawody.

 

W filmach o charakterze przestępczym – często można spotkać się ze zwrotem: „Dla kogo pracujesz” W naszym zawodzie pomimo podwyższonego poziomu legalności czynności podobne zwroty także się zdarzają.

 

W klasycznym pojęciu agent nieruchomości może pełnić kilka ról. Może być: reprezentantem, managerem, prawnikiem, poszukiwaczem itp. Wszystkie te umiejętności łączy fakt, że ktoś coś zleca a zasady gry ustala się na początku współpracy, po czym dąży się do spełnienia umówionych oczekiwań. Bardzo ważne jest, aby osoba zlecająca powyższe działania – miała pewność, że agent nieruchomości w pierwszej kolejności koncentruje się na zadbaniu o jej interes w przeciwnym razie potrzeba skorzystania z usługi biura nieruchomości staje się marginalizowana.

Praca agenta nieruchomości to także niestety podobnie jak w przypadku lekarzy, adwokatów, ekonomistów – odmowa bądź przekazywanie złych wiadomości.

To najmniej wdzięczna część pracy agenta nieruchomości, ale to właśnie m.in ta czynność odróżnia doświadczonych agentów od początkujących.

Agent nieruchomości. Kogo reprezentuje?

Dlatego bardzo ważne jest jasne ustalenie kompetencji oraz odpowiedzialności. O ile można pobrać prowizję od obu stron transakcji, o tyle reprezentowanie jednocześnie tych stron, które występują w jakimś sensie w przeciwwadze może już być przynajmniej nieeleganckie. Oczywiście zdarzają się czasami takie zlecenia, w których zlecający oczekuje jedynie wykonania czynności promocyjnych lub np. sprawdzenia dokumentacji nieruchomości. Nie mniej najczęściej czynności związane z pośrednictwem nieruchomości związane są z kompleksową pracą i szeregiem składowych, które zazwyczaj są wymienione w umowie pośrednictwa nieruchomości.

 

 

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *