Agent nieruchomości praca

Agent nieruchomości praca marzeń? – Krótka historia tego zawodu w Polsce.

Spis treści

No właśnie: Agent nieruchomości praca marzeń czy walka o przetrwanie?

Od kilku lat praca agenta nieruchomości zaczyna powolutku pojawiać się na „salonach”. Ma na to wpływ wiele czynników zewnętrznych, ale nie umniejsza to pracy, jaką w ciągu ostatnich kilku lat wypracowały wizerunkowo niektóre agencje nieruchomości. Momentami można odczuć wrażenie, że ta część biur nieruchomości dbających o wizerunek pociągnęła do przodu agencje nieruchomości, dla których wizerunek jest sprawą dalszą, odłożoną na przyszłe czasy.

Agent nieruchomości praca od podstaw.

Praca agenta nieruchomości to dość krótki zawód w Polsce.

Tak na dobre zadomowił się u nas wraz z otworzeniem gospodarki. Gospodarka, która pierwotnie nie miała zasad. Spryt, szybkość działania czasami cwaniactwo było przepisem do szybkiego wzbogacenia się. Na szczęście nie wszędzie. Były branże, w których rzetelnie podchodzono do wykonywanych czynności. Uważam, że praca agenta nieruchomości do tych zawodów także należała. Praca w nieruchomościach opierała się początkowo na doradztwie prawnym, administracyjnym oraz towarzyszącym. W średniej miejscowości było kilka biur nieruchomości więc nie było potrzeby angażowania umiejętności i budżetów na ponadnormatywne działania promocyjne. Środowy dodatek do gazety lokalnej + szyba w biurze nieruchomości + rozpadający się zeszyt z bezcennymi notatkami załatwiał całą sprawę.

Agent nieruchomości praca na przełomie wieków

?c=22511&m=1252566&a=387161&r=&t=html - Agent nieruchomości praca marzeń? - Krótka historia tego zawodu w Polsce.Zobacz naszą nieruchomość: Dom na sprzedaż Warszawa Rembertów

Wejście w milenium było ekscytującym czasem. Po pierwsze wizja nowego tysiąclecia dawała rytualną możliwość definitywnego odcięcia się od lat poprzednich niczym rzucania palenia papierosów w sylwestra. Drugim aspektem jednocześnie mocno cementującym pierwszy był boom internetowy. Całkowicie nowa przestrzeń. Nikomu wcześniej nie znana, ale zyskująca ogromną popularność. W tamtych czasach powstawały jak grzyby na deszczu kolejne firmy internetowe. Czy praca agenta nieruchomości coś wtedy odczuła? Tak. Było boom na rynku, który dał dużą ilość zleceń agentom nieruchomości. Jak to bywa w ekonomii po okresie boomu musi nastąpić zwolnienie i chwilę później nastał chyba pierwszy kryzys w polskiej, wolnej gospodarce. Nie jest to aktualnie popularny kryzys, gdyż skuteczniejszy PR miały w tamtych czasach ataki na wieże WTC czy wojny na Bliskim Wschodzie.

Inni czytali także: Pensjonat na sprzedaż – czyli jak sprzedać firmę

Agent nieruchomości praca w korporacjach

Po okresie zwolnienia rynkowego coraz bardziej wdrażano w Polsce korporacyjne podejście do pracy.

Piękne amerykańskie podejście, za którym ambitni uczestnicy rynku marzyli. Nowoczesne podejście z silnymi sprawdzonymi, powtarzalnymi schematami z jednej strony wdrażające elementy automatyki, robotyki. Z drugiej strony całkowicie zabijające kreatywność i pomysłowość. Jednak ten model gwarantował raczej pewne zyski. A taki był najczęściej cel zakładania firm. Model ten zaczął być także wdrażany w agencjach nieruchomości. Uważam, że to był cios w serce wizerunku tego zawodu, który przez kolejną dekadę był oceniany po prostu Źle. Oddziały się mnożyły szybciej niż rynek dostarczał wykwalifikowanych specjalistów. W takiej sytuacji wdrażano w biurach politykę, że jeden specjalista wystarczy na całe biuro. A wyniki będą robić sprzedawcy. I tak się stało. Było to skuteczne dla agencji. Natomiast to od tego momentu praca agenta nieruchomości była odbierana coraz gorzej. Bankowy kryzys szybko przeszedł na rynek nieruchomości, które są bardzo silnie powiązane z bankami. Spowodowało to zastój natomiast nie zmieniło praktyk korporacyjnych. Możliwe, że delikatnie je jeszcze wzmocniło i zaczęto wprowadzać jeszcze więcej produktów, które agent miał sprzedawać.

Agent nieruchomości praca w social mediach

Świadomość używania kanałów social media do celów zawodowych stała się chyba pierwszą okazją do poprawy wizerunku zawodu i pokazania jak wygląda praca w nieruchomościach.

Oczywiście musiały iść za tym fakty i zrozumienie potrzeb klientów. O ile początkowo większość firm traktowała kanały social media jako darmową tablicę ogłoszeń to poszczególne, świadome marki postawiły na komunikację z klientem. Naturalnie pierwszym kanałem był facebook, który stworzył możliwość prowadzenia profili firmowych. Na tym kanale nadal jest najwięcej agencji nieruchomości oraz potencjalnych klientów. Teoretycznie ten kanał jest najłatwiejszy w obsłudze, jednocześnie będąc najtańszym. Kolejnym kanałem był Instagram. Pierwotnie odwiedzany przez młodsze pokolenia – przez świadome agencje traktowany bardziej jako inwestycja w przyszłość. Ci, którzy poświęcali czas na publikowanie tam treści teraz mają już zbudowaną historię. A to w przypadku agencji nieruchomości czasami ważniejsze od ilości lajków.

Kolejnym kanałem, który intuicyjnie nasuwa się na myśl gdy omawiana jest praca agenta nieruchomości jest youtube.

Zdecydowanie najtrudniejszy, najbardziej czasochłonny oraz najdroższy kanał w prowadzeniu. Ale nadal chyba najbardziej może pokazać, na czym polega praca agenta nieruchomości. Kłopotem może być fakt, że aktualnie widz jest coraz bardziej wymagający i samo użycie smartfonów może tutaj nie wystarczyć. Jeśli naszym przekazem ma być prezentacja nieruchomości to trzeba przywiązywać coraz większą uwagę do drugiego planu, dźwięku i montażu. A na tym agenci nieruchomości i biura nieruchomości nie muszą się przecież znać. Zlecanie tego firmom zewnętrznym, które wykonają to na solidnym poziomie jest nadal drogie. Ze względu na ciągle rozwijającą się technologię raczej tańsze nie będzie. Nieliczne biura nieruchomości są w stanie inwestować w kanał social media, który być może odda nam swoje owoce za jakiś czas. Tym bardziej że świat jest tak dziwny – że wykluczyć blokad pewnych kanałów w niektórych obszarach nie można.

Agent nieruchomości praca – teraźniejszość

Zauważalne jest, że zarówno agencji nieruchomości jak i biura nieruchomości, które zbudowały sobie markę mają łatwiej.

Inni czytali także: Agent nieruchomości – umiejętności początkującego pośrednika nieruchomości

Użytkownicy rynku wolą czasami polecenie od znajomego niż kierowanie się prestiżem w nazwach samych firm. To jest troszkę jak ze słynnymi lodziarniami w Krakowie czy innych miastach. Są tam od wielu lat i pomimo że są w dość przestarzałych lokalach to pierwsze ciepłe dni generują tam kolejki, jakich nowocześni ekskluzywni cukiernicy mogą czasami pozazdrościć. Stwierdzenie, że jakość zawsze się obroni jest jak najbardziej na miejscu i jest to zwrot chyba ponadczasowy. Natomiast marketing pozwala przyspieszyć wieści dla świata o tym, że praca agenta nieruchomości jest na odpowiednim poziomie.

Agent nieruchomości praca – przyszłość

Podczas ustalania kierunków dalszego rozwoju wizerunku jak i marketingu należy troszkę przewidywać.

Jedni robią to na wyczucie inni potrafią analizować pewne czynniki. Jedni się wstrzelą inni niekoniecznie. Aby jednak nasza praca była odbierana musi stać się pożądana lub przynajmniej potrzebna. Dopóki nie zrozumiemy potrzeb i oczekiwań, jakie ewentualnie są stawiane praca agenta nieruchomości może być odbierana jako jest, bo jest. Praca w nieruchomościach to nadal praca z człowiekiem i z jego emocjami. Ważniejsze zatem od zaoferowania publikacji oferty nieruchomości na 20 portalach może być to, że będziemy umieć w ciągu pięciu prezentacji otrzymać ofertę zakupu. Nikt nas nie zatrudnia do umieszczania ogłoszeń w internecie oraz robienia prezentacji. Praca agenta nieruchomości najczęściej rozliczana jest za sprzedaż. I być może nikogo nie obchodzi jak do tego dojdzie.
?c=21377&m=1815536&a=387161&r=&t=html - Agent nieruchomości praca marzeń? - Krótka historia tego zawodu w Polsce.

5/5 - (16 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *