agent nieruchomości kurs

Agent nieruchomości – umiejętności początkującego pośrednika nieruchomości

Spis treści

Praca na stanowisku agenta nieruchomości to coraz bardziej atrakcyjny zawód.

 

Dzieje się to głównie za sprawą zagranicznych programów telewizyjnych, które prezentują codzienną pracę pośrednika nieruchomości jako prestiżową czynność. Dodatkowo w zachodnich krajach zawód ten jest szanowany w sposób zdecydowanie wyraźniejszy niż w Polsce.

 

Ze względu na aktywność rynku nieruchomości, rozwoju marketingu, ciągłą zmianę zapisów prawnych – agent nieruchomości staje się ponownie coraz bardziej poszukiwanym zawodem.

 

Aby nie powtórzyć sytuacji sprzed 15 lat, w którym bardzo dużo osób kojarzyło pracę pośrednika nieruchomości z dużymi i łatwymi zarobkami trzeba uświadamiać osoby początkujące, że nie jest to łatwa praca. W zależności od modelu, w jakim pracuje agencja nieruchomości czynności, które wykonuje agent nieruchomości mogą być różne. Natomiast cały czas jest to praca z ludźmi. Z jednej strony są to osoby sprzedające swoją przeszłość, wspomnienia w postaci mieszkań, domów – często przez te wspomnienia oczekiwania co do wartości są zawyżone.

Z drugiej strony także są ludzie, którzy niejednokrotnie zakup mieszkania wspierają kredytem, z którym wiążą się często na prawie całe zawodowe życie. Pośrodku jest agent nieruchomości – osoba, która musi znaleźć złoty środek dla obu stron jednocześnie. Jakie cechy osobowości są przydatne w pracy agenta nieruchomości?

Warto się przygotować porządnie do pracy agenta nieruchomości. W aktualnych czasach najprawdopodobniej jakość będzie jeszcze bardziej wymagana, oczekiwana i doceniana niż miało to miejsce przed kilkunastoma laty. Dzięki internetowi weryfikacja skuteczności agenta nieruchomości może stać się bardzo szybka – dlatego nie warto iść na skróty podczas wdrażania się do tego zawodu.

 

pexels andrea piacquadio 3771076 1  - Agent nieruchomości - umiejętności początkującego pośrednika nieruchomości

 

Są pewne umiejętności, cechy charakteru, które poza wiedzą merytoryczną potrafią pomóc w pierwszym okresie pracy w biurze nieruchomości.

 

Tak jak w każdym zawodzie – sukces odnoszą te osoby, które ciężko pracują. Konsekwencja w działaniu i dążenie do celów to także bardzo silna umiejętność. Pomimo tego, że zawód agenta nieruchomości w telewizji wygląda na bardzo sexy to wiąże się on z ogromną ilością stresu, załatwianiu spraw na wczoraj, czekaniu na klientów oraz prezentowaniu nieposprzątanych mieszkań, które miały być posprzątane na wczoraj. Mam nadzieję, że odstraszyłem wszystkich rozważających pracę w tym zawodzie 😉

 

W zawodzie agenta nieruchomości talent jest najprawdopodobniej wartością drugorzędną – choć wrodzone umiejętności sprzedażowe zapewne będą bardzo pomocne.

 

Obserwując rynek nieruchomości z punktu widzenia personelu. To niestety duża część osób rozpoczynających pracę jako agent nieruchomości nie potrafi przetrwać próby czasu. Najczęściej motywacją do rezygnacji jest brak wyników. Są najczęściej 3 przyczyny takiej sytuacji.

  • Złe nawyki i przyzwyczajenia z poprzednich zawodów, najczęściej etatowych. Często właśnie ludzie przychodzą do agencji nieruchomości bo mają dość etatów i korporacji. Jednak mają bardzo dużo przyzwyczajeń i pomimo, że przychodzą do wolnego zawodu postępują często jak by to była nadal korporacja. Konieczne jest tutaj zrobienie silnego resetu i zaufanie managerom w biurze nieruchomości.

 

  • Brak przeszkolenia, wiedzy. Ludzie przychodzą do pracy jako pośrednik nieruchomości mając bardzo znikome pojęcie na temat tej pracy. Często mają błędne opinie na podstawie tego co widzą w programach telewizyjnych. Tam rzeczywiście praca ta wydaje się prosta i przyjemna. W końcu co to za problem przedstawiać komuś piękne mieszkanie. Niestety rynek oczekuje od początkującego agenta nieruchomości tego samego czego od specjalisty. W końcu płaci za usługę podobne kwoty. Osoby rozpoczynające pracę w agencji nieruchomości bez porządnego przeszkolenia, najczęściej starają się te braki nadrabiać w pierwszych tygodniach pracy. Czyli mentalnie niby już pracują, ale realnie uczą się. 90% pośredników, którzy rezygnują z tego zawodu robi to z braku transakcji a te wynikają z braku wiedzy. Czynności jakie wykonuje się w tym zawodzie trzeba się nauczyć. Warto odbyć kilka kursów o nieruchomościach czy szkoleń. Koszt takiej inwestycji najczęściej zwraca się przy pierwszej najtańszej transakcji.

 

  • Małe zaangażowanie. To trochę nawiązuje do pierwszego punktu. Pracując na umowę o pracę byliśmy w pierwszej kolejności rozliczani za pobyt w pracy a dopiero w drugiej kolejności za wyniki. Dobre wyniki mogły gwarantować jakąś premię. W zawodzie agenta nieruchomości cała wypłata jest uzależniona od wyników. Samo przychodzenie do biura niczego tutaj nie gwarantuje. Szczególnie w pierwszej fazie trzeba dawać z siebie więcej niż dotychczas.
4.8/5 - (6 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *