Agent nieruchomości zarobki

Ile zarabia agent nieruchomości – czy naprawdę tak dużo?

Spis treści

Agent nieruchomości zarobki – czy są naprawdę tak duże?

 

Wysokie zarobki, niezależność i otaczanie się pięknymi wnętrzami. To są argumenty, które najczęściej pojawiają się wśród osób zakładających, że praca agenta nieruchomości jest dla nich. Są to chyba najbardziej oczekiwane atuty każdego zawodu. W niektórych zawodach najlepsi mogą liczyć na dużo w niektórych jest to po prostu nieosiągalne. W wolnym rynku można zarobić duże pieniądze, ale musi iść za tym jakaś wartość. Im wartość ta jest bardziej unikatowa im bardziej jest pożądana, tym bardziej wartość jej wzrasta. A jeśli jeszcze jest przy tym odrobinę nieosiągalna to właśnie ten argument potrafi dodatkowo podnieść jej wartość. Te argumenty są najczęściej przypisane do najlepszych w każdej dziedzinie. Są aktorzy, od których rozpoczyna się ustalanie scenariusza w filmie, są muzycy, od których rozpoczyna się organizowanie lineupu na festiwalach. Podobnie jest u projektantów mody, adwokatów czy lekarzy. Im ktoś bardziej pożądany i trudny do zastąpienia, tym lepiej.

 

Czy wśród agentów nieruchomości są takie osoby? Pewnie.

 

Który agent nieruchomości dużo zarabia?

 

Najczęściej najwięcej zarabiają agenci nieruchomości z doświadczeniem oraz niesłabnącym zaangażowaniem do pracy. Tutaj jest podobnie jak w piłce nożnej. Każdy chce zagrać w FC Barcelona czy Inter Mediolan a tak ogromna większość piłkarzy kończy na poziomie okręgowym w V ligowym zespole FC Okolice miasta. Choć prawie każdy w teorii w wieku 9 lat ma podobne szanse. Aktualnie w większości dużych miast jest bardzo dużo agencji nieruchomości i to właśnie przez to ciężko, aby każdy agent nieruchomości miał możliwość przeprowadzić wystarczającą ilość transakcji. Jest dość duże rozproszenie. Czasami bywa tak, że praca agenta nieruchomości odbywa się indywidualnie na solo.

 

I gdy przez jakiś czas są problemy z transakcjami to dla uratowania budżetu domowego taki agent nieruchomości decyduje się na obniżenie kwoty prowizji do takiego poziomu, że staje się to nie opłacalne w przypadku pracy na wysokim poziomie gdy trzeba się wspierać podwykonawcami. Gdy obniżymy prowizję to najczęściej musimy rezygnować z działań wspierających sprzedaż. Często traci na tym skuteczność działań agenta nieruchomości oraz całej agencji. Jednocześnie taka sytuacja bardzo niekorzystnie wpływa na wizerunek w pierwszej kolejności agenta nieruchomości następnie biura nieruchomości a na końcu traci na tym cały rynek.

 

Inni czytali także: Agent nieruchomości praca marzeń? – Krótka historia tego zawodu w Polsce.

 

agent nieruchomosci zarobki - Ile zarabia agent nieruchomości - czy naprawdę tak dużo?

Co zrobić, aby dobrze zarabiać w zawodzie agenta nieruchomości?

 

Trzeba być wyspecjalizowanym pośrednikiem nieruchomości, albo szukać niszy.

W pierwszym zdaniu podałem czego najczęściej oczekiwali od tego zawodu początkujący, których o to zapytałem. Więc można przekalkulować, że w tych pięknych wnętrzach jest dość duży tłok. Jeśli mimo wszystko chcemy się takimi wnętrzami zajmować to, albo stwórzmy coś nowego poza sloganem reklamowym na naszej stronie, albo wybierzmy agencję nieruchomości, która takie wnętrza solidnie już prezentuje. Mogą tam być polecenia od wcześniej obsłużonych klientów, może też być w niektórych kręgach zbudowana rozpoznawalność – bardzo przydatna początkującym agentom nieruchomości. Jeśli w takiej agencji będzie już dużo agentów nieruchomości to może być ciężko wygrać wewnętrzną konkurencję o potencjalnego klienta. Ale nawet w takim przypadku wiedza i doświadczenie tam zdobyte będą wartościowe. Wskoczyć na szczyt robiąc dokładnie to, co wszyscy będzie bardzo ciężko, ale jeśli już się uda to trzeba to pielęgnować, aby tę pozycję utrzymać. Czy jest jakaś inna możliwość, aby praca agenta nieruchomości dowoziła zarobki? Oczywiście. Biuro nieruchomości to nie tylko mieszkania i apartamenty. Może z powodzeniem sprzedawać np. grunty, które cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością.

 

Hektarowa działka w górach lub przy jeziorze potrafi kosztować tyle, co porządna willa. Gdy działka o tej samej powierzchni znajduje się w mieście bądź przy węźle logistycznym to może czasami kosztować jeszcze więcej. Można także zainteresować się wynajmem hal magazynowych. W dobie przenoszenia handlu do internetu jeszcze bardziej istotne stają się centra logistyczne. Te tysiące metrów kwadratowych ze względu na powierzchnię także generują bardzo wysokie prowizje. Do niedawna praca jako agent nieruchomości zajmujący się komercjalizacją powierzchni handlowych w przypadku ciekawych kontaktów i znajomości przepisów technicznych także dawała możliwości bardzo dobrych zarobków. Pamiętajmy praca agenta nieruchomości to nie tylko mieszkania. Ale jeśli bardzo chcemy w tych mieszkaniach zostać, bo jesteśmy estetami i odnajdujemy się w tym to dajmy od siebie dużo.

Inni czytali także: Profesjonalny pośrednik nieruchomości – jakie cechy posiada idealny agent nieruchomości?

 

Ile zarabia agent nieruchomości wymiernie?

 

W przypadku dobrych agencji nieruchomości wysokość prowizje na rynku mieszkaniowym oscylują w okolicy 4-6 procent ceny transakcyjnej nieruchomości.

Ceny proszę sprawdzić osobiście, gdyż w każdym mieście różnią się one Rozliczenie wewnątrz każdej agencji jest różne i nie ma tutaj złotych zasad. Jednak zazwyczaj są to wielkości zbliżone do stosunku 50:50. Czym więcej procentowo prowizji otrzyma agent nieruchomości tym mniej pieniędzy jest w biurze nieruchomości na czynności podstawowe oraz dodatkowe. A jakie to mogą być czynności? Zatrudnienie zawodowego fotografa, zatrudnienie home stagera, zatrudnienie kamerzysty, zatrudnienie operatora drona, dodatkowy marketing ofert na portalach branżowych, dodatkowa reklama na portalach social media (facebook, instagram, youtube) Dodatkowo koszty stałe jak koszty biura oraz administracji itd. Oczywiście praca w biurze nieruchomości to nie tylko mieszkania na sprzedaż. W przypadku trudniejszych nieruchomości jak sprzedaż dużego ośrodka wczasowego, hotelu czy funkcjonującej restauracji ustalenia co do wysokości prowizji, jak i czynności jakie się wymaga od biura nieruchomości oraz agenta nieruchomości odbywają się indywidualnie. Są to już znaczące kwoty oddające w pełni wiedzę oraz doświadczenie, jakie trzeba mieć, aby taką transakcję poprowadzić

Inni czytali także: Agent nieruchomości – umiejętności początkującego pośrednika nieruchomości

 

Niech wysokie zarobki agenta nieruchomości nie będą jedyną motywacją do pracy.

 

Jeśli możliwość osiągania stosunkowo wysokich zarobków będą najsilniejszą motywacją do zostania agentem nieruchomości to najprawdopodobniej nie będziemy szczerzy. Czasami być może gotowi do zaproponowania komuś wadliwej nieruchomości po to, aby te upragnione pieniądze zarobić. To może być skuteczne owszem. Wg mnie jednak praca agenta nieruchomości to powinien być pomysł na długofalową budowę relacji z otoczeniem. Praca w nieruchomościach to jednak głównie praca z ludźmi i od tego, jak zostaną przez nas potraktowani zależne jest, jaką opinię otrzymamy. Są specjaliści uważający, że opinia może być niebawem bardzo cenną walutą – trudną do kupienia za złotówki. Przyszły agencie nieruchomości. Powodzenia. Ten zawód jest na serio fajny!

?c=21377&m=1815536&a=387161&r=&t=html - Ile zarabia agent nieruchomości - czy naprawdę tak dużo?Planujesz zacząć pracę w biurze nieruchomości? Zobacz, jak zostać agentem nieruchomości

 

Niebawem najprawdopodobniej zastanie nas kryzys gospodarczy. Nieruchomości zapewne także to odczują. Ile będzie wtedy zarabiał agent nieruchomości? Bardzo prawdopodobne jest to, że Ci najlepsi będą zarabiali jeszcze więcej, ale będzie to wąska grupa agentów nieruchomości. Zarobki agentów nieruchomości z przeciętnym zaangażowaniem mogą niestety spadać, gdyż w takich momentach dla pozyskania nowych zleceń prowizja najczęściej się obniża. To często jest zła droga prowadząca do nieskończoności. Jeśli równolegle będzie wysoka inflacja to przy niskich prowizjach nie wystarczy nawet na wypromowanie ofert.

Jesteś agentem nieruchomości i zastanawiasz się, czy warto zacząć pracę w tym zawodzie w trudnych czasach? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Czy to dobry czas, aby zostać agentem nieruchomości

4.6/5 - (198 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

9 Odpowiedzi

 1. Z mojego doświadczenia i ponad 7-mies. częstego kontaktu z nimi stwierdzam, że tak naprawdę pośrednicy gówno wiedzą o nieruchomości i gówno robią, tylko kasują. Czy jak ktoś ma dobre mieszkanie, które i tak się sprzeda, to czy ciężko wstawić zdjęcia i opis do internetu? Co taki pośrednik wie więcej o mieszkaniu niż właściciel? Zwłaszcza jak pośrednik przyprowadza klienta do mieszkania a właściciel na wszystko opowiada a pośrednik tylko przytakuje. Księgę wieczystą czy inne dokumenty można sobie samemu sprawdzić, tak samo umowę przedwstępną, doradcę nieruchomości, notariusza-których jest pełno a jak pośrednik poleca to też dostaje coś z tego. A za prowizję płaci kupujący i z pieniędzy kupującego sprzedający, czyli cena nieruchomości wzrasta o 4% conajmniej.

  1. Dziękuję za komentarz. Każda agencja ma zapewne swoje standardy pracy. W biurze nieruchomości GOESTE nie pobieramy prowizji od kupującego, nie prezentujemy mieszkań w obecności właściciela i nie pobieramy profitów za polecenie notariusza. Wszystko jest transparentne. Mamy na koncie sporo sprzedaży domów w ciągu 3-4 miesięcy, z którymi właściciel sobie nie radził przez 2 lata. Oczywiście zdarzają się także mniej skuteczne pośrednictwa. Podobnie jest z wulkanizacją. Po co jechać na wymianę opon za 200pln jak każdy ma lewarek i może to zrobić samemu na parkingu przed blokiem.

  2. Ostatnio oglądałem piękne mieszkanie prezentowane przez pośredniczkę.Właściele siedzieli w cicho w kącie kuchni. Zapytałem właścicieli jak im się mieszkało ? Na to pośredniczka zaczęła krzyczeć, że nie mogą nic mówić bo ona ich reprezentuje. Takie Panie czasy dla naiwnych właścicieli

   1. Jeśli właściciele mają siedzieć w kuchni podczas prezentacji nieruchomości to nie potrzebują agenta nieruchomości. Prezentacje z ich obecnością prawie zawsze wypadają na niekorzyść. Niestety czasami nie da się im przetłumaczyć i siedzą na siłę a czasami agencje działają bez strategii i nawet nie wiedzą, że profesjonalna prezentacja zawsze powinna być bez obecności właściciela.

 2. I to jest argument za tym, żeby za pośrednika płacił sprzedający. Bo to na jego rzecz pośrednik wykonuje większość pracy (jak pomoc w skompletowaniu wymaganych dokumentów, zamieszczenie ogłoszenia w internecie i późniejsza wielokrotna prezentacja mieszkania). Weryfikacją dokumentów i tak ostatecznie zajmie się notariusz (po to m.in. jest).

  Słabe jest to, że jako kupujący mam ponieść koszty pośrednika tylko dlatego, że sprzedającemu nie chce się/nie umie/nie ma czasu zająć się wszystkim samemu. Co mnie obchodzi i dlaczego mam płacić za to, że pośrednik musiał 20x jechać i pokazywać mieszkanie potencjalnym nabywcom?

  Gdybym miał wybór, to byłbym w stanie jako kupujący zapłacić jakąś kwotę np. za ocenę czy cena jest rynkowa, czy dokumenty nie wzbudzają wątpliwości itp. Tyle może być mi potrzebne jako kupujący, nic więcej.

  1. Za pośrednika powinien płacić ten na czyje zlecenie on pracuje. Praca dla kupującego jest całkowicie inna od pracy dla sprzedającego i warto o tym wiedzieć czego oczekujemy oraz za co płacimy.
   Np idąc do baru płacimy 500% prowizji za to, że ktoś nam udostępni miejsce do siedzenia z muzyką w tle i będzie nalewał piwo do pokala.

 3. Dzwonię o agencji Marta Kosmowska i pytam o mieszkanie, jaka wysokość- nie wiem zapomniałam, z którego roku dom- nie pamietam.
  Ważna informacja od Pani pośrednik, przed prezentacją prosze przyjechac do biura i podpisac umowę prowizji na 3,95%

  Nic dodać.

  1. Panie Janie. Mamy świadomość, że takie sytuacje się zdarzają i że trafiają się agenci nie przygotowani i to jest słabe. Ale w chęci otrzymania wynagrodzenia za swoją pracę nie ma niczego złego. Jeśli w Pana miejscowowści jest więcej agencji warto wybrać jakąś z polecenia bądź kierować się opiniami – wtedy prawdopodobieństwo nieprzygotowania bądź słabego zaangażowania będzie mniejsze.

 4. Dzwonię o agencji Marta Kosmowska i pytam o mieszkanie, jaka wysokość- nie wiem zapomniałam, z którego roku dom- nie pamietam.
  Ważna informacja od Pani pośrednik, przed prezentacją prosze przyjechac do biura i podpisac umowę prowizji na 3,95%

  Nic dodać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *