W aranżacji wnętrz liczą się chemia, atrakcyjność i uczucia. Jednak niekoniecznie między nami a wyposażeniem czy stylami wnętrza, ale między poszczególnymi kolorami.

Aranżacja wnętrz – dobór kolorów, układ pomieszczeń

Spis treści

Aranżacja wnętrz mieszkania

 

W aranżacji wnętrz liczą się chemia, atrakcyjność i uczucia. Jednak niekoniecznie między nami a wyposażeniem czy stylami wnętrza, ale między poszczególnymi kolorami. Aranżując wnętrze musimy wiedzieć, które kolory się „kochają”, a które „nie lubią swojego towarzystwa”. Pomocna będzie również znajomość psychologii barw, proporcji oraz sztuki tworzenia kontrastów.
Przy wyborze zestawień kolorystycznych możemy wykorzystać znaczenie danego koloru. Niebieski uspokaja i pozwala się zrelaksować, zielony poprawia nastrój, czerwony zachęca do działania, pomarańczowy zwiększa kreatywność, a żółty sprzyja komunikacji. Wszystko zależy od tego, jaki rezultat chcemy osiągnąć i czego szukamy. Oczywiście liczą się również nasze preferencje estetyczne. Jednak o wiele ważniejszą kwestią niż wybór konkretnego koloru jest zadecydowanie o tym, w jakim otoczeniu się on znajdzie, czy wejdzie w harmonijny dialog z innymi kolorami, dodatkami, fakturami i oświetleniem.

 

Idealne relacje kolorów

 

Niektórzy profesjonaliści, którzy opowiadają o aranżacji wnętrz za pomocą danych kolorów, podają zasadę proporcji 70-20-10 (lub 60-30-10). Według niej kolorystyka wnętrza w 70 procentach powinna być ograniczona do neutralnego odcienia bazowego. W 20 procentach wybieramy odcień dopełniający, a tylko 10 procent stanowi kolor kontrastowy. Projektanci przekonują, że nie warto wprowadzać do wnętrza zbyt dużo koloru, aby uniknąć kolorowego misz-maszu. Ponadto we wnętrzu powinny być kolory, które w jakikolwiek sposób ze sobą współgrają – tak jak każda inna para.
Pamiętajmy: urządzając wnętrze, nie możemy mieć wszystkiego. Ukochany kolor na dowolnej ścianie, oprawie i detalach sprawi, że całość będzie wyglądać dość monotonnie, jednolicie lub odwrotnie – zbyt mocno. Uniwersalna zasada przekonuje nas o słuszności podejścia minimalistycznego: lepiej mniej niż więcej. Aby uzyskać atrakcyjny efekt, farby o intensywniejszym kolorze nie należy nakładać na wszystkie, ale np. na jedną ze ścian.

 

Aranżacja wnętrz to siła napędowa koloru

 

Nie zapominajmy, że odpowiedni dobór koloru wpłynie na to, jak postrzegamy wnętrze. Inne kombinacje lub triki kolorystyczne polecamy do małego wnętrza, inne do przestronnego. W małym pomieszczeniu warto ograniczyć się do trzech podstawowych kolorów, które pojawią się na ścianach, podłodze i meblach. Najlepiej, jeśli są to jasne kolory, ponieważ lepiej odbijają światło, dzięki czemu przestrzeń będzie sprawiać wrażenie większej. Jeśli chcemy podkreślić mocniejszy akcent, trzeba to zastosować w odniesieniu do detali: np. dekoracyjna poduszka na kanapie w intensywnym kolorze lub mała grafika na ścianie nie zdominują wnętrza, a jedynie nadadzą charakteru.

W dużych przestrzeniach możemy zaryzykować i postawić na mocniejszy kolor nawet w przypadku wielu ścian, dzięki czemu wnętrze będzie wyglądało przyjemniej. Z drugiej strony długiemu i wąskiemu pomieszczeniu można nadać odpowiednie proporcje malując krótsze ściany w cieplejszym lub intensywniejszym odcieniu, a dłuższe ściany – o chłodniejszym, jaśniejszym i bardziej neutralnym odcieniu.

 

Aranzacja wnetrz - Aranżacja wnętrz - dobór kolorów, układ pomieszczeń

 

Aranżacja wnętrz to światło i strona świata

 

Zwróćmy też uwagę na doświetlenie wnętrza – podane kolory przemówią całą głębią na ścianie naprzeciw okna, a nie w ciemnym kącie. Nie zapominajmy, że poszczególne kolory będą wyglądały nieco cieplej i jaśniej w naturalnym świetle, dzięki czemu we wnętrzach z dużą ilością przeszkleń i odpowiednią lokalizacją możemy wybrać nawet całkiem chłodne barwy. Sposób, w jaki postrzegamy kolory, jest ściśle związany z kierunkiem świata, z jakim zwrócone jest pomieszczenie. Decydując się na kolor, zwłaszcza na ściany, powinniśmy sprawdzić, jak nasz pokój jest ustawiony zgodnie z kierunkiem świata i zastanowić się, jakimi jesteśmy ludźmi. Znacznie mniej światła wpada do pomieszczeń położonych na wschód. Jeśli lubimy jasne, przestronne pomieszczenia, nie powinniśmy tu używać ciemnych kolorów.

Inni czytali także: Skuteczne techniki aranżacji wnętrz

 

Co jeszcze może służyć jako wskazówka przy aranżacji wnętrza? Na przykład inspiracją może stać się rzucający się w oczy lub ukochany mebel, na przykład duża czerwona sofa lub fotel w kratkę – detal stanie się motywem przewodnim porządkującym kolorystykę wnętrza. Warto skupić się na jednym elemencie i konsekwentnie go stosować.
Oczywiście każdy styl aranżacji wnętrz ma swoją własną paletę kolorów. Styl skandynawski uwielbia biel, szarość, surowe drewno i delikatne wzory. Boho inspirowane jest żywiołami krajów arabskich, z naciskiem na intensywne czerwienie, połączenia żółci, pomarańczy i brązu. Z kolei glamour przemawia blaskiem kolorów: kombinacje fioletu i srebra, różu i złota.
Trendy powinny inspirować, a nie dyktować, dlatego, zamiast bezkrytycznie stosować wskazówki z kolorowych katalogów, zastanów się, jakie kolory sprawią, że Ty poczujesz się komfortowo.

 

Aranżacja wnętrz to odwaga

 

Projektowanie wnętrz to sztuka rozumienia gustów ludzi i tworzenia przestrzeni pasujących do ich osobowości.

Wiele osób ma talent do projektowania wnętrz, ale brakuje im kreatywności, aby stworzyć dobry projekt. Kolor odgrywa główną rolę w nastroju i odczuciu pomieszczenia lub przestrzeni, dlatego ważne jest, aby wybierać kolory, które dobrze do siebie pasują. Projektanci wnętrz wykorzystują psychologię kolorów, aby nadać swoim projektom głębię i znaczenie, dopasowując kolory do emocji, uczuć, historii, filozofii i innych aspektów życia.

Mocny akcent w aranżacji wnętrza wcale nie musi być przyciągający wzrok. Chcąc podkreślić mocniejszy akcent, trzeba go zastosować w odniesieniu do detali. Na przykład na sofie możesz położyć dekoracyjną poduszkę w intensywnym kolorze lub powiesić na ścianie niewielką grafikę. Oba te elementy nie zdominują całego wnętrza, ponieważ umieszczone są na pojedynczych meblach.

Duże przestrzenie są często traktowane z dużą ostrożnością w kwestii dekoracji, ale można je urządzić w sposób, który sprawi, że będą przyjemniejsze dla oka. Zalecamy wybór koloru, który nie jest zbyt jasny ani ciemny i mieszanie go z innymi odcieniami, aby stworzyć harmonię we wnętrzu.

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *