cena mieszkania

Cena mieszkania – Ile będzie warte mieszkanie?

Spis treści

Cena mieszkania – Ile będzie warte mieszkanie w chwili jego zakupu to wiemy na podstawie choćby wyceny rzeczoznawcy majątkowego lub posiłkując się aktualnymi cenami transakcyjnymi (nie ofertowymi).

Nie oznacza to oczywiście, że ktoś będzie zainteresowany nabyciem takiego mieszkania w tej cenie.

Przy zakupie mieszkania z własnych środków prognozując przyszłość w zasadzie możemy kierować się przeczuciem, wyciąganiem wniosków z przeszłości oraz prognozami specjalistów.

Cena mieszkania w przyszłości

Czy każdy zastanawiał się ile kosztuje nas kredytowane mieszkanie w chwili, w której stajemy się jego pełnym właścicielem?

Nie da się na to wszystko jednoznacznie odpowiedzieć aczkolwiek można na podstawie przykładowego obliczenia uświadomić jak to wygląda. Z perspektywy kilku czynników. Za przykład weźmiemy mieszkanie przy kwocie zakupu 300 000 zł Okres kredytowania 30 lat Oprocentowanie stałe 4%. Bez dodatkowych kosztów oraz zmiennych finansowych wychodzi nam, że po 30 latach gdy spłacimy cały kredyt i staniemy się właścicielem mieszkania z naszego portfela wyjdzie łącznie ok 660 000zł. Nie jest to poprawne stwierdzenie ekonomicznie, ale w języku potocznym można użyć stwierdzenia sprzedałem mieszkanie za 300tys za które właściciele zapłacili 660tys.

Jaka będzie cena mieszkania w chwili, w której je nabędziemy? Nabędziemy, czyli w chwili gdy w IV dziale księgi wieczystej nie będzie wpisany bank. Bardzo jest to trudne do przewidzenia. Nie można wykluczać, że roczny wzrost wartości mieszkania będzie większy od wartości odsetek i okaże się to całkiem opłacalną inwestycją. Ostatnia dekada analizowana na wykresie cen była bardzo dynamiczna i daje prawo wierzyć w dalsze wzrosty. Warto mieć na uwadze analizując czynnik ekonomiczny, że bardziej powinniśmy oceniać atrakcyjność lokalizacyjną, zewnętrzną niż jakością mebli oraz wyposażenia.

Inni czytali także: Nowe mieszkanie – Gdzie kupować akcesoria za bezcen?

Cena mieszkania – kredyt

Proszę się nie przerażać także tym, ze płacąc za nieruchomość drugie tyle na poczet kredytu coś tracimy. Teoretycznie więcej byśmy stracili gdybyśmy przez te 30 lat najmowali mieszkanie. Wtedy po 30 latach najmu podobną kwotę wydamy właścicielowi, który spłaca swój kredyt pozostając trochę z niczym. W jakimś nieprzewidywanym i pesymistycznym scenariuszu odpowiadając na pytanie ile będzie warte mieszkanie możemy odpowiedzieć, że zawsze coś będzie warte. O ile przy zmianie miejsca zamieszkania czy będąc studentem wynajmowanie mieszkania jest czymś uzasadnionym i realnym to jeśli podchodzimy do mieszkania w sposób ekonomiczny jako naszego dorobku życia powinniśmy dążyć do tego, aby nabyć jak najszybciej własne.

Niewykluczony jest także wariant, w którym starsze mieszkania w bardzo atrakcyjnej lokalizacjach będą kiedyś skupowane przez deweloperów. Być może wartość samych gruntów pod naszym mieszkaniem i możliwość wybudowania czegoś nowego, dużo wyższego zachęci do odkupu mieszkań. I powstanie hurtowa oferta odkupu mieszkań.

Aktualne tendencje zarówno w Polsce jak i Europie zachodniej są takie, że duże miasta cały czas zyskują na wartości.

Inwestowanie w nieruchomości będzie coraz bardziej popularne i coraz więcej osób będzie próbowało swoich sił w tym biznesie. W takich sytuacjach może być coraz ciężej o okazje cenowe, ale nie zmienia to faktu, że ta forma lokowania kapitału jest długoterminowo bardzo optymalna nawet gdy cena mieszkania będzie coraz wyższa.

W dzisiejszych czasach niektórzy wolą zainwestować w mieszkanie niż je kupić do własnych celów mieszkaniowych. To dobra decyzja, ponieważ może być bardziej opłacalna niż inne rodzaje inwestycji i możesz ją sprzedać w dowolnym momencie. Istnieją dodatkowe koszty i ukryte koszty, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem mieszkania.

Cena mieszkania jest jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu.

Zawsze należy nieruchomość dokładnie sprawdzić, aby upewnić się, że spełnia wymagania dotyczące tego, czego potrzebujesz, zarówno pod względem rozmiaru, jak i wyposażenia. Należy także wziąć pod uwagę wszystkie dodatkowe koszty, które będą potrzebne podczas pobytu w nieruchomości, takie jak rachunki za prąd i ogrzewanie.

Inwestowanie w nieruchomości to jeden z najpopularniejszych sposobów zarabiania pieniędzy na świecie. Coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości każdego dnia ze względu na atrakcyjne stopy zwrotu, które są dostępne w tym biznesie.

Zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości wzrosło wykładniczo w ciągu ostatniej dekady. Wiele osób przymierza się do inwestowania w nieruchomości ze względu na niski poziom ryzyka tej formy inwestycji, z wieloma różnymi możliwościami dla różnych poziomów ryzyka.

Polsce inwestuje w nieruchomości coraz więcej osób, co może utrudnić niektórym inwestorom znalezienie okazji.

Zobacz: Agencja nieruchomości Warszawa GOESTE – Butikowe biuro nieruchomości w serwisie google

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email