Darowizna mieszkania

Darowizna mieszkania

Spis treści

Darowizna mieszkania to nieodpłatne przekazanie mieszkania przez darczyńcę na ręce obdarowanego. Aby przyniosła skutek prawny, umowa musi być zawarta w formie notarialnej.

Jakie elementy zawiera umowa darowizny i z jakimi opłatami wiąże się darowizna mieszkania?

Zasady darowizny, w tym nieruchomości regulują przepisy Kodeksu Cywilnego. Często mieszkanie jest nieodpłatnie przekazywane dzieciom przez rodziców. To prosty i bezpieczny sposób zabezpieczenia przyszłości dzieci. Aby był skuteczny, należy pamiętać o kilku formalnościach.

Darowizna mieszkania – jaką wybrać formę przekazania darowizny?

Inni czytali także: Biuro nieruchomości Warszawa – jak wybrać agencję nieruchomości?

W przypadku umowy darowizny, jedyną dopuszczalną formą, która ma skutki prawne, jest akt notarialny. Podpisuje się go rzecz jasna u notariusza. Ten zobowiązany jest do zgłoszenia zawarcia umowy darowizny do odpowiedniego urzędu skarbowego. Notariusz może również złożyć wniosek o odpowiedni wpis do księgi wieczystej nieruchomości.

?c=29787&m=1796663&a=387161&r=&t=html - Darowizna mieszkania

Jakimi dokumentami trzeba dysponować?

Do podpisania umowy darowizny do notariusza należy dostarczyć dokument potwierdzający podstawę nabycia nieruchomości (np. umowę sprzedaży), numer księgi wieczystej nieruchomości (lub zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu), dane osobowe stron umowy darowizny oraz należy wskazać wartość rynkową nieruchomości. W przypadku nieruchomości, którą darczyńca wcześniej nabył w formie darowizny lub spadku, niezbędne jest również zaświadczenie urzędu skarbowego o niezaleganiu w podatku (lub o zwolnieniu z podatku albo przedawniania zobowiązania podatkowego). Do kompletu dokumentów należy dołączyć jeszcze zaświadczenie z administracji o niezaleganiu w opłatach i zaświadczenie z urzędu gminy lub miasta o braku zameldowania.

Darowizna mieszkania – podatek od darowizny

Darowizna mieszkania wiąże się ze spełnieniem formalności skarbowych. Pierwszą opłatą związaną z przekazaniem darowizny w formie mieszkania jest taksa notarialna. Warto zapoznać się z propozycjami różnych notariuszy, bo stawki mogą się od siebie różnić. Stawka maksymalna jest ustalana rozporządzeniem Ministerstwa Sprawiedliwości. W zależności od wartości mieszkania notariusz może pobrać opłatę w różnej wysokości. Przy mieszkaniu wartym około 250 000, taksa notarialna wyniesie w granicach 2 tys. Do wynagrodzenia notariusza należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%.

Inni czytali także: Czy ceny mieszkań w Warszawie spadną?

Kolejna opłata, która wiąże się z darowizną mieszkania, to wpis do księgi wieczystej nieruchomości. To wydatek 200 zł. Jest to stała opłata, którą reguluje ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

Zobacz naszą nieruchomość: Mieszkanie do wynajęcia

Darowizna mieszkania jest opodatkowana, na podstawie przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 o podatku od spadków i darowizn. Znaczenie ma tutaj stosunek obdarowanego do darczyńcy.

Podatek od darowizny nie musi być ponoszony przez obdarowanego, gdy darującym jest najbliższy członek rodziny.

Dotyczy to małżonka, zstępnych (dziecko, wnuk, prawnuk) oraz wstępnych (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie) a także: pasierba, rodzeństwa, ojczyma oraz macochy. W pozostałych przypadkach darowizna mieszkania jest opodatkowana a szczegóły określają przepisy ustawy o podatkach od spadków i darowizn.

?c=28672&m=1380597&a=387161&r=&t=html - Darowizna mieszkania

5/5 - (17 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *