domy pasywne

Co to jest dom pasywny? Zasada i działanie

Spis treści

Dom pasywny jest estetycznie podobny do każdego innego domu, ale jego cechą szczególną jest to, że zużywa minimum energii przy jednoczesnym recyklingu wytwarzanej przez niego energii.

Jego cechą charakterystyczną jest przede wszystkim sposób ogrzewania, który wykorzystuje energię słoneczną, a przede wszystkim ciepło wytwarzane naturalnie przez jego mieszkańców.
Nie musisz już instalować systemu grzewczego w swoim domu. W ten sposób dom pasywny pozwala na zaoszczędzenie do 90% na ogrzewaniu w porównaniu z konstrukcją standardową. Ten energooszczędny dom musi być starannie zaprojektowany i zbudowany. Dom pasywny może być budowany zarówno w nowym budownictwie, jak i w renowacji.

Jak działa dom pasywny?

Dom pasywny wykorzystuje ciepło wytwarzane przez jego mieszkańców oraz urządzenia elektryczne do ogrzewania pomieszczeń, a także energię słoneczną. Ten typ obudowy charakteryzuje się izolacją termiczną, wentylacją i dopływem energii słonecznej, co pozwala na wykorzystanie jak najmniejszej ilości energii. Doskonale izolowany, jego klimat wewnętrzny jest bardzo komfortowy bez systemu ogrzewania czy klimatyzacji. Dom pasywny utrzymuje łagodną temperaturę otoczenia przez cały rok. Ogólnie rzecz biorąc, domy pasywne mają grube mury, a ich okna często skierowane są na południe. Technika budowy pozostaje do swobodnego wyboru; może być wykonana z metalu, słomy, betonu lub drewna.
W domu pasywnym, izolacja odgrywa kluczową rolę. Musi być wydajny i nie może powodować strat ciepła przez dach, ściany i podłogę. Drzwi i okna muszą być również dobrze izolowane, w szczególności poprzez montaż potrójnych szyb w oknach. Mostki cieplne są również zabronione w domu pasywnym. Są one obecne w zewnętrznej strukturze domu i powodują straty ciepła, a także przyczyniają się do szybszego schłodzenia ciepłego powietrza w domu. Dlatego w przypadku domu pasywnego zaleca się wykonanie izolacji od zewnątrz.
Wentylacja i szczelność powietrzna są nieodzownymi kryteriami dla domu pasywnego. Zimne strumienie powietrza, które są odczuwalne w konwencjonalnym mieszkaniu, są zakazane w domu pasywnym. W tego typu obudowach zintegrowane są systemy wentylacyjne o podwójnym przepływie, czyli z wymiennikami ciepła. Dzięki rozmieszczeniu kanałów wentylacyjnych w każdym pomieszczeniu, „nowe” powietrze może łatwo dostać się do domu, po ewentualnym ogrzaniu, a „zużyte” powietrze może opuścić dom. System ten odzyskuje ponad 75% ciepła z powietrza wylotowego i przekazuje je do powietrza napływającego, aby w końcu ogrzać dom. Latem ten system wentylacyjny pozwala na regulację wysokich temperatur.

Inni czytali także: Wady i zalety domu z drewna

Zalety domu pasywnego.

1. Mniej zanieczyszczający system grzewczy.
Zasada działania domu pasywnego polega na rezygnacji z konwencjonalnych systemów grzewczych. Te ostatnie, które wykorzystują energię, taką jak gaz czy elektryczność, nieuchronnie wytwarzają zanieczyszczenia. Dzięki znacznemu ograniczeniu zużycia energii, dom pasywny posiada niezanieczyszczający system grzewczy. Pozwala to również na ograniczenie innych form zanieczyszczenia, takich jak wady dźwiękowe, wizualne i zapachowe tradycyjnych systemów grzewczych.
2. Harmonijne ogrzewanie domu.
Poprzez ogrzewanie domu systemem konwencjonalnym, w niektórych pomieszczeniach powstają tzw. hot spoty. Oznacza to, że gdzie indziej w domu są zimne miejsca. Im bardziej ogrzewasz dom, tym bardziej podkreślasz różnice pomiędzy gorącymi i zimnymi miejscami, co powoduje wysokie zużycie energii i jego wady, ale przede wszystkim ogromne straty tej energii. W domu pasywnym, dzięki mechanicznej wentylacji, ciepło jest rozprowadzane harmonijnie we wszystkich pomieszczeniach.
3. Niższe koszty energii.
Bardzo ważny jest udział wydatków na energię w budżecie domowym na cele mieszkaniowe. Jednak dom pasywny pozwala na znaczne oszczędności, ponieważ jest samowystarczalny, bez konieczności korzystania z zewnętrznych źródeł energii innych niż energia słoneczna.

Wady domu pasywnego.

Główną wadą domu pasywnego jest jego koszt inwestycyjny, który jest od 15 do 25% wyższy od kosztu domu tradycyjnego. Wymaga to przeprowadzenia badań termicznych przez dział inżynieryjno-projektowy, interwencji wykwalifikowanych specjalistów oraz zastosowania wysokiej jakości materiałów, w szczególności do izolacji i stolarki. Ta niekorzystna sytuacja na początku jest jednak kompensowana przez długoterminowe inwestycje w oszczędność energii.

Inni czytali także: Domy z gliny

Kolejną wadą jest to, że trudniej jest budować domy pasywne w miastach, ponieważ trudniej jest znaleźć działkę, która spełniałaby wszystkie wymagania dla tego typu budownictwa (zwrócona na południe, wykorzystanie energii słonecznej utrudnione przez cień otaczających budynków, itp.).

Certyfikacja domów pasywnych.

Aby uzyskać znak domu pasywnego budynek musi uzasadniać spełnienie czterech kryteriów:
a. zapotrzebowanie na ciepło mniejsze niż 15 kWh energii na metr kwadratowy rocznie, tj. szczególnie niskie zużycie energii;
b. całkowite zużycie energii pierwotnej, tj. wymagane dla wszystkich rodzajów użytkowania domu, wynosi mniej niż 120 kWh na metr kwadratowy rocznie;
c. szczelność (brak przecieków i przejść powietrza) poniżej 0,6/h;
d. ograniczenie przegrzania: mniej 10% dni w roku musi mieć temperaturę szczytową powyżej 25°C.

Zobacz naszą ofertę: Osiedle domów w Rajszewie

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *