Dom z bali poza górami czy to dobry pomysł 1200x675 - Dom z bali poza górami, czy to dobry pomysł?

Dom z bali poza górami, czy to dobry pomysł?

Spis treści

Dom z bali ma nie tylko niepowtarzalną estetykę, ale także mikroklimat korzystny dla naszego zdrowia. Dzięki temu zyskują coraz więcej zwolenników. O rosnącym zainteresowaniu tego typu domami świadczy również rosnąca liczba firm oferujących ich budowę.

Czy dom z bali można zbudować wszędzie?

Technicznie rzecz ujmując – tak. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jednak zastanowić się nad tym, czy będzie on dobrze wpisywał się w lokalny krajobraz. Wiadomo, że tego typu nieruchomości, najlepiej prezentują się w na tle górskich szczytów, ale taki dom z pewnością doskonale będzie wyglądał także nad brzegiem jeziora, a nawet na nizinnej wsi pod lasem. W centrum miasta czy dzielnicy z nowoczesnymi willami, niestety jednak niekoniecznie. Kiedyś dom z bali budowano głównie z myślą o letnim wypoczynku. Obecnie tego typu budynki coraz częściej powstają jako domy całoroczne. W związku z tym pojawiają się na terenie całego kraju, niezależnie od ukształtowania terenu, wzbudzając powszechny zachwyt.

Inni czytali także: Domy z poddaszem – o wadach i zaletach

Jak powstaje dom z bali?

Najważniejszą kwestią, od której zależy właściwie wszystko, jest wybór odpowiedniego wykonawcy. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z daną firmą, sprawdźmy jej dotychczasowe realizacje i poszukajmy osób, dla których zbudowała już domy. Wiele z nich oferuje realizacje własnych projektów, są jednak także takie, które podejmą się budowy domu zaprojektowanego specjalnie dla nas. Niektóre firmy oferują kompleksowe usługi, inne natomiast jedynie wykonanie konstrukcji ścian i dachu, pozostawiając przygotowanie fundamentów, instalacji i innych prac wykończeniowych inwestorowi. Dom z bali powstaje z dużych ilości litego drewna. Najczęściej wykorzystywana do tego celu jest jodła, świerk i sosna. Zazwyczaj jest to drewno surowe lub sezonowane, o wilgotności na poziomie ok. 20%. Belki, z których wznoszone są ściany, mogą mieć kształt okrągły, kwadratowy lub prostokątny o przekroju od 8 do 30 cm, mogą być obrabiane ręcznie lub maszynowo. Łączone są drewnianymi klinami wbijanymi w fabrycznie przygotowane otwory. Miejsca, w których belki stykają się w poziomie, wzmacniane są stalowymi kotwami. Pomiędzy kolejnymi balami umieszczana jest warstwa z filcu, która zapewnia lepszą izolację termiczną ścian. Ściany działowe mają zazwyczaj lekką konstrukcję szkieletową wypełnioną wełną mineralną. Wykończone są najczęściej płytami kartonowo-gipsowymi. Kwestię instalacji należy przemyśleć jeszcze na poziomie projektu, aby ukryć wszystkie przewody w stropach i szczelinach pomiędzy balami.

Dlaczego warto zbudować dom z bali?

W naszej kulturze budujemy domy z myślą o przyszłych pokoleniach, dlatego wiele osób obawia się, że dom z bali nie posłuży im zbyt długo. Tymczasem odpowiednio zabezpieczone drewno jest bardzo trwałym materiałem. Dom wybudowany z bali z powodzeniem posłuży naszej rodzinie 100, a nawet 140 lat. Zaletą domu drewnianego jest doskonała izolacyjność, która sprawia, że latem możemy cieszyć się przyjemnym chłodem, a zimą będzie w nim przyjemnie ciepło. Poza tym domy z bali są przyjazne swoim użytkownikom, ponieważ tworzą w swoich wnętrzach korzystny mikroklimat i neutralizują jony wytwarzane przez sprzęt elektryczny. Ich zaleta jest także to, że ich budowa trwa znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnego domu. Często wystarczy miesiąc. Domy z bali, mimo że kojarzą się ze wsią, wcale nie muszą być wykończone rustykalnie. Ich ściany wewnętrzne możemy pokryć tynkami lub płytami kartonowo-gipsowymi i dowolnie urządzić.

Ile kosztuje budowa domu z bali?

Niestety dobrej jakości drewno nie należy do tanich materiałów, a na dom z bali wymaga zgromadzenia dużych jego ilości. W związku z tym koszty budowy wciąż przekraczają koszty budowy domu murowanego. Choć wiele firm zajmujących się budową tego typu budynków kusi zaskakująco niskimi cenami, nie zawsze warto ulegać pokusie zaoszczędzenia. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że niska cena idzie w parze z niską jakością.

Czy dom z bali to dobra inwestycja?

Choć domy z bali nie są w Polsce tak popularne, jak domy murowane, to z każdym rokiem zdobywają coraz więcej zwolenników. Jeśli zatem my lub nasze dzieci zdecydujemy się w przyszłości, sprzedać taki dom nie musimy się obawiać czy znajdzie się pośrednik nieruchomości, który podejmie się tego zadania. Dom z bali, niezależnie czy nowo wybudowany, czy pochodzący z rynku wtórnego, doskonale nadaje się do wykorzystania jako całoroczny pensjonat lub obiekt agroturystyczny. Szczególnie jeśli zlokalizowany jest w miejscowości atrakcyjnej turystycznie. Nie należy się zatem niepokoić o to, czy w przyszłości znajdzie nabywcę.

Oceń
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Dołącz do nas

Facebook

YouTube

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly