Dom z bali poza górami czy to dobry pomysł 1200x675 - Dom z bali poza górami, czy to dobry pomysł?

Dom z bali poza górami, czy to dobry pomysł?

Spis treści

Dom z bali ma nie tylko niepowtarzalną estetykę, ale także mikroklimat korzystny dla naszego zdrowia. Dzięki temu zyskują coraz więcej zwolenników. O rosnącym zainteresowaniu tego typu domami świadczy również rosnąca liczba firm oferujących ich budowę.

Czy dom z bali można zbudować wszędzie?

Technicznie rzecz ujmując – tak. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jednak zastanowić się nad tym, czy będzie on dobrze wpisywał się w lokalny krajobraz. Wiadomo, że tego typu nieruchomości, najlepiej prezentują się w na tle górskich szczytów, ale taki dom z pewnością doskonale będzie wyglądał także nad brzegiem jeziora, a nawet na nizinnej wsi pod lasem. W centrum miasta czy dzielnicy z nowoczesnymi willami, niestety jednak niekoniecznie. Kiedyś dom z bali budowano głównie z myślą o letnim wypoczynku. Obecnie tego typu budynki coraz częściej powstają jako domy całoroczne. W związku z tym pojawiają się na terenie całego kraju, niezależnie od ukształtowania terenu, wzbudzając powszechny zachwyt.

Inni czytali także: Domy z poddaszem – o wadach i zaletach

Jak powstaje dom z bali?

Najważniejszą kwestią, od której zależy właściwie wszystko, jest wybór odpowiedniego wykonawcy. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z daną firmą, sprawdźmy jej dotychczasowe realizacje i poszukajmy osób, dla których zbudowała już domy. Wiele z nich oferuje realizacje własnych projektów, są jednak także takie, które podejmą się budowy domu zaprojektowanego specjalnie dla nas. Niektóre firmy oferują kompleksowe usługi, inne natomiast jedynie wykonanie konstrukcji ścian i dachu, pozostawiając przygotowanie fundamentów, instalacji i innych prac wykończeniowych inwestorowi. Dom z bali powstaje z dużych ilości litego drewna. Najczęściej wykorzystywana do tego celu jest jodła, świerk i sosna. Zazwyczaj jest to drewno surowe lub sezonowane, o wilgotności na poziomie ok. 20%. Belki, z których wznoszone są ściany, mogą mieć kształt okrągły, kwadratowy lub prostokątny o przekroju od 8 do 30 cm, mogą być obrabiane ręcznie lub maszynowo. Łączone są drewnianymi klinami wbijanymi w fabrycznie przygotowane otwory. Miejsca, w których belki stykają się w poziomie, wzmacniane są stalowymi kotwami. Pomiędzy kolejnymi balami umieszczana jest warstwa z filcu, która zapewnia lepszą izolację termiczną ścian. Ściany działowe mają zazwyczaj lekką konstrukcję szkieletową wypełnioną wełną mineralną. Wykończone są najczęściej płytami kartonowo-gipsowymi. Kwestię instalacji należy przemyśleć jeszcze na poziomie projektu, aby ukryć wszystkie przewody w stropach i szczelinach pomiędzy balami.

Dlaczego warto zbudować dom z bali?

W naszej kulturze budujemy domy z myślą o przyszłych pokoleniach, dlatego wiele osób obawia się, że dom z bali nie posłuży im zbyt długo. Tymczasem odpowiednio zabezpieczone drewno jest bardzo trwałym materiałem. Dom wybudowany z bali z powodzeniem posłuży naszej rodzinie 100, a nawet 140 lat. Zaletą domu drewnianego jest doskonała izolacyjność, która sprawia, że latem możemy cieszyć się przyjemnym chłodem, a zimą będzie w nim przyjemnie ciepło. Poza tym domy z bali są przyjazne swoim użytkownikom, ponieważ tworzą w swoich wnętrzach korzystny mikroklimat i neutralizują jony wytwarzane przez sprzęt elektryczny. Ich zaleta jest także to, że ich budowa trwa znacznie krócej niż w przypadku tradycyjnego domu. Często wystarczy miesiąc. Domy z bali, mimo że kojarzą się ze wsią, wcale nie muszą być wykończone rustykalnie. Ich ściany wewnętrzne możemy pokryć tynkami lub płytami kartonowo-gipsowymi i dowolnie urządzić.

Ile kosztuje budowa domu z bali?

Niestety dobrej jakości drewno nie należy do tanich materiałów, a na dom z bali wymaga zgromadzenia dużych jego ilości. W związku z tym koszty budowy wciąż przekraczają koszty budowy domu murowanego. Choć wiele firm zajmujących się budową tego typu budynków kusi zaskakująco niskimi cenami, nie zawsze warto ulegać pokusie zaoszczędzenia. W wielu przypadkach okazuje się bowiem, że niska cena idzie w parze z niską jakością.

Czy dom z bali to dobra inwestycja?

Choć domy z bali nie są w Polsce tak popularne, jak domy murowane, to z każdym rokiem zdobywają coraz więcej zwolenników. Jeśli zatem my lub nasze dzieci zdecydujemy się w przyszłości, sprzedać taki dom nie musimy się obawiać czy znajdzie się pośrednik nieruchomości, który podejmie się tego zadania. Dom z bali, niezależnie czy nowo wybudowany, czy pochodzący z rynku wtórnego, doskonale nadaje się do wykorzystania jako całoroczny pensjonat lub obiekt agroturystyczny. Szczególnie jeśli zlokalizowany jest w miejscowości atrakcyjnej turystycznie. Nie należy się zatem niepokoić o to, czy w przyszłości znajdzie nabywcę.

2.5/5 - (2 głosy)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email