Domy z gliny

Domy z gliny – czy mają szansę przyjąć się w Polsce?

Spis treści

W Polsce domy z gliny wciąż są raczej ciekawostką niż standardowo stosowanym rozwiązaniem tak, jak domy drewniane, czy murowane budowane z materiałów powszechnie dostępnych w składach budowlanych.

Znacznie popularniejsze są w krajach o wysokiej kulturze ekologicznej jak np. USA, Kanada, Francja, Niemcy, Austria czy Szwecja. Na szczęście w naszym kraju coraz większa liczba osób się do nich przekonuje, czy zatem mają szansą na zyskanie większej popularności?

Dlaczego ludzie decydują się na domy z gliny?

Inni czytali także: Wady i zalety domu z drewna?

Słysząc „domy z gliny” większość z nas, od razu oczami wyobraźni widzi małą, prymitywną lepiankę. Tymczasem współczesna technologia budowy domu z gliny pozwala na wzniesienie budynku, który będzie wykończony przy zachowaniu takich samych standardów jak w przypadku zastosowania tradycyjnych technologii budowlanych. Zaletą domu z gliny jest przede wszystkim to, że zarówno na etapie budowy, jak i użytkowania jest on przyjazny środowisku. Do jego budowy wykorzystywane są bowiem tylko naturalne materiały, czyli oprócz gliny najczęściej także drewno, kamienie oraz słoma. Pozyskać zazwyczaj można je z najbliższej okolicy, nie wymagają zatem dalekiego transportu na miejsce budowy. Poza tym nie trzeba ich wcześniej obrabiać za pomocą wysokich temperatur, dzięki czemu nie zwiększamy emisji CO2 do atmosfery, ani innych szkodliwych dla środowiska substancji. Kolejną zaletą domów z gliny zarówno dla ich użytkowników, jak i środowiska jest ich energooszczędność podczas eksploatacji. Trudno w to uwierzyć, ale dobrze zaprojektowane i wykonane osiągają parametry zbliżone do domów pasywnych. Mieszkańcy domów z gliny potwierdzają także, że panuje w nich niepowtarzalny mikroklimat. Dzięki temu, że glina wchłania nadmiar wilgoci z powietrza i oddaje go, gdy stanie się ono suche, w domach z gliny zawsze panuje optymalna wilgotność. Poza tym do tynków nie przywiera kurz ani nie rozwijają się w nich pleśnie i grzyby, a ściany są niepalne. Glina dodatkowo konserwuje drewno, którego użyto do wykonania konstrukcji domu, co ponosi jego trwałość. Domy z gliny są zatem nie tylko ciepłe zimą, a chłodne latem, ale także są przyjazne dla swoich mieszkańców, a szczególnie dla alergików.

Zobacz nasze biuro nieruchomości Agencja nieruchomości Warszawa GOESTE

Czy domy z gliny w budowie są tańsze?

Dom z gliny to także oszczędność. Szacuje się, że koszy ich budowy mogą być niższe nawet o 40% niż w przypadku zastosowania tradycyjnych metod. Jest to możliwe dlatego, że znacznie mniej zapłacimy za potrzebne materiały niż w przypadku tradycyjnej ceramiki i betonu. Poza tym, aby wybudować dom z gliny, nie potrzebujemy wykwalifikowanej ekipy. Wystarczy jeden specjalista, który pokieruje pracą amatorów, czyli krewnych i znajomych, którzy zechcą nam pomóc w budowie naszego wymarzonego domu. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy profesjonalnej ekipy, to koszty budowy domu z gliny będą porównywalne z tymi, jakie musielibyśmy ponieść, decydując się na standardową budowę.

Domy z gliny – jak przebiega budowa?

Najczęściej stosowaną techniką budowy domów z gliny jest przygotowanie konstrukcji drewnianej, która następnie wypełniana jest glinianymi bloczkami. Wykonuje się je, mieszając tłustą glinę ze słomą i ubijając ją ręcznie lub coraz częściej mechanicznie. Powstałe w ten sposób bloczki pozostawiane są do samoistnego wyschnięcia, bez wypalania. Z powstałych w ten sposób bloczków można budować zewnętrzne i wewnętrzne ściany nośne oraz ścianki działowe. Łączy się je za pomocą zaprawy glinianej lub wapienno-glinianej. Wykańczane są tynkami naturalnymi, które doskonale do nich przywierają. Zakończenie budowy, poza murami, wymaga wykonania dachu. Domy z gliny najczęściej pokrywane są dachówką ceramiczną, a niekiedy słomą.

Czy domy z gliny są trwałe?

Obecnie stosowana technologia budowy domów z gliny jest stosunkowo młoda. We Francji istnieje jednak dom z gliny zbudowany ponad sto lat temu, który jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Jego drewniane elementy, naturalnie zakonserwowane gliną są w doskonałej kondycji, a gliniane elementy nie noszą śladów działania pleśni czy gnicia. Warto podkreślić także że domy z gliny są ogniotrwałe. Ściany, mimo że zawierają słomę, są bowiem niepalne.

Inni czytali także: „Kwiaty dla sztuki” inspiracje dla Twojego domu

By zamarzyć o domu z gliny podobno, wystarczy spędzić w nim jedną noc. Nic dziwnego, jak widać jego zalet jest wiele. Dlatego też coraz więcej osób, także w Polsce poznając bliżej ich właściwości, decyduje się na budowę domu w tej technologii. Być może zatem za jakiś czas będą częściej spotykanym rozważaniem niż dotychczas.

Zobacz: Agencja nieruchomości Warszawa GOESTE – Butikowe biuro nieruchomości w serwisie google

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email