Domy-z-poddaszem-o-wadach-i-zaletach

Domy z poddaszem – o wadach i zaletach

Spis treści

Podczas budowy domu poddasze jest rozwiązaniem opcjonalnym. Kolejne piętro to klimatyczny dodatek i większa przestrzeń do eksploatacji. Z jednej strony napawa ono nowych mieszkańców entuzjazmem, z drugiej jednak może sprawić wiele problemów. Aby ich uniknąć warto zgłębić temat i zastanowić się, czy dom parterowy nie będzie dla ciebie lepszy. Zwłaszcza, że budowa poddasza to zmiana na stałe. Jakie są domy z poddaszem?

Jakie radości i troski wiążą się ze stworzeniem w domu poddasza? Przeanalizuj z nami wszystkie aspekty i sam wyciągnij wnioski. Przedstawiamy nasze za i przeciw.

Domy z poddaszem Zalety

Dla większości ludzi posiadanie domu z poddaszem wiąże się z samymi plusami. Tak nie jest, choć w rzeczy samej jest ich sporo. Przede wszystkim mając więcej miejsca, mamy większe pole manewru w urządzeniu domu.

Możemy u góry zrobić część sypialną dla dorosłych i dzieci, a na dole strefę dzienną z salonem, łazienką i kuchnią. Innym pomysłem na aranżację jest wykorzystanie poddasza jako części rozrywkowej do spotkań towarzyskich. Można tam również stworzyć przestronną łazienkę, nawet jeśli jedną posiadasz już na dole. Wymyślać zastosowania możemy w nieskończoność.

Domy z poddaszem to istna ekonomia przestrzeni. Na działce o tym samym rozmiarze możesz zmieścić o wiele więcej. To duża zaleta, jeśli dysponujesz niewielkim obszarem ziemi.

Poza stroną praktyczną domy z poddaszem są stylowe. Przy odpowiedniej stylizacji wnętrza możesz uzyskać miejsce przyciągające ludzi swoim klimatem. Światło wchodzące przez skośne okna dachowe nada pomieszczeniu urok.

inni czytali także: Jak sprzedawać domy jednorodzinne? Sprzedaż inwestycji deweloperskiej

Domy z poddaszem Wady

Przede wszystkim minusem domu z poddaszem jest jego cena. Może ona wydać się wygórowana biorąc pod uwagę konieczność dobudowy dodatkowych stropów i podłóg. Cena przedsięwzięcia zależy od charakteru domu i jego metrażu oraz doboru materiałów i kosztów samej pracy. Nie zapomnij przy kosztorysie doliczyć ceny budowy schodów łączących piętra oraz izolacji termicznej całego pomieszczenia.

Istotną wadą domów z poddaszem jest mała funkcjonalność skosów, które równocześnie nadają charakteru pomieszczeniu. Urządzenie najwyższego piętra może przysporzyć wielu problemów domownikom. Meble na wymiar pod skosy znacznie przebijają ceną ich klasyczne odpowiedniki. Dodatkowo, można o nie zawadzić głową.

Sama adaptacja poddasza w domu na pomieszczenie jest nie lada wyzwaniem, nawet dla projektanta. Poza skosami w domu występują jeszcze słupy podtrzymujące całą konstrukcję. Mogą one dzielić przestrzeń ale w pewien sposób także ją zabierają.

inni czytali także: Domy zimą; obowiązki właścicieli domów

Przy wykonywaniu instalacji elektrycznych, warto pamiętać że przy drewnianych elementach konstrukcyjnych zagrożenie pożarem jest zwiększone. Do pożarów dochodzi częściej niż w przypadku konstrukcji murowanych, więc pracę nad montażem instalacji najlepiej zlecić ekspertom.

Podsumowując rozważania, domy z poddaszem dają duże pole do popisu, ale wymaga także dużego wkładu pieniędzy, pracy i inwencji twórczej.

Z całą pewnością znajdą się fani i przeciwnicy tego typu zabudowy oraz ci którzy nie są po żadnej stronie barykady. Jeśli jednak masz pomysł, środki finansowe i możliwość, warto z odwagą podejść do stworzenia projektu. Nowa przestrzeń jest tego warta!

Kursy nieruchomości

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *