Flipping mieszkań ryzykowny biznes czy żyła złota 1200x675 - Flipping mieszkań - ryzykowny biznes czy żyła złota?

Flipping mieszkań – ryzykowny biznes czy żyła złota?

Spis treści

House flipping cieszy się coraz większą popularnością głównie wśród osób, które interesują się rynkiem nieruchomości i szukają sprawdzonego sposobu na własny biznes.

Cała tajemnica tkwi w wyszukiwaniu mieszkań w okazyjnych cenach i wykonaniu prac remontowych w taki sposób, aby osiągnąć jak najwyższe zyski ze sprzedaży.

O tym, kto może się zająć flippingiem mieszkań oraz dlaczego nie trzeba posiadać dużego kapitału na start, pisze Ola – redaktorka bloga fixly.pl.

Flipping, czyli szybko, rozważnie i sprytnie

Flipping mieszkań jest uważany jako jeden z najbardziej dochodowych biznesów na rynku nieruchomości. Najwytrwalsi zarabiają nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na jednej transakcji, czyli tzw. flipie, a cały proces (zakupu, remontu i sprzedaży) zamyka się w niespełna dwóch miesiącach. I choć nie jest to biznes pozbawiony ryzyka, to nabycie umiejętności negocjacji, przewidywania oraz kreatywność sprawia, że flipperzy szybko dorabiają się fortuny.

W przypadku flippingu istotne jest znalezienie mieszkania w idealnej lokalizacji, czyli najlepiej w centrum miasta, ponieważ to właśnie tam najszybciej dochodzi do zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Pamiętając, że przy tym biznesie najważniejszy jest czas, należy również dążyć do tego, aby cały proces nie trwał dłużej niż pięć miesięcy. W przeciwnym wypadku nasz zysk będzie malał, co jest wynikiem konieczności opłacania comiesięcznego czynszu oraz innych opłat mieszkaniowych.

Co ciekawe, aby zaistnieć na rynku nieruchomości nie trzeba dysponować dużym kapitałem, ponieważ istnieje wiele sprawdzonych sposobów na pozyskanie inwestorów, którzy chętnie podejmą z nami współpracę, jeśli przedstawimy im ciekawą i okazyjną ofertę na zakup mieszkania. Przy sprawnym przeprowadzeniu negocjacji oraz zorientowaniu się w potrzebach właściciela, od którego chcemy kupić mieszkanie, możemy szybko zbudować sprawnie działający biznes. Ale zanim to nastąpi, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z najważniejszymi zasadami flippingu.

Szukanie okazji i sporządzanie umowy

Internet to dobre i przydatne narzędziem w pracy polegającej na szybkim zakupie nieruchomości, jednak nie jest jedynym źródłem informacji. Warto również sprawdzać mniej popularne miejsca, np. zrywki na słupach i tablicach ogłoszeniowych. Nie bez znaczenia jest też prasa lokalna oraz agencje nieruchomości.

Profesjonalny flipper często zagląda na różnego rodzaju fora internetowe, zwłaszcza te, które dotyczą zadłużeń. Użytkownicy, którzy mają problemy finansowe i grozi im utrata mieszkania na licytacji komorniczej, bardzo często opowiadają o swoich problemach i szukają pomocnej dłoni, która pomoże im zinterpretować otrzymane pismo lub doradzi, jak należy się zachowywać w stresujących sytuacjach.

Jeśli posiadamy budżet, który pozwoli nam odkupić mieszkanie, a tym samym spłacić długi właściciela nieruchomości oraz zaoferujemy dodatkową pomoc prawną, wówczas możemy liczyć na okazyjny zakup, który będzie korzystny dla dwóch stron.

Flipowanie – Dlaczego nie zawsze trzeba dysponować kapitałem własnym?

Nie musimy mieć wolnych 300 tysięcy na koncie, aby kupić okazyjne mieszkanie, wyremontować je, a tym samym podnieść jego wartość i sprzedać z ustalonym wcześniej zyskiem. W momencie, kiedy znajdziemy nieruchomość w dobrej lokalizacji oraz cenie, możemy zdecydować się na inwestora, z którym podpiszemy odpowiednią umowę dotyczącą naszego wynagrodzenia (procentu z zysku).

Kolejnym sposobem na zakup mieszkania bez konieczności posiadania gotówki jest kredyt kupiecki, czyli odroczenie zapłaty za nieruchomość na ustalony w umowie czas. Przy dobrych i uczciwych warunkach dla obu stron, może być to bardzo korzystne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać o sporządzeniu dokładnej umowy, która zapobiegnie ewentualnym problemom w przyszłości.

Trzecim sposobem pozwalającym nabyć nieruchomość, wyremontować ją, a następnie sprzedać z zyskiem jest cesja, czyli zapis w umowie pozwalający nam przenieść prawa do mieszkania na osobę trzecią. W takim przypadku płatność również może być odroczona, zaś pełne uregulowanie należności wobec właściciela odbywa się w momencie znalezienia kupca na wyremontowaną nieruchomość.

Podstawy psychologii, czyli home staging oraz notariusz

Rynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami, o których należy pamiętać podczas negocjacji, podpisywania umowy oraz prac remontowych. Wiele z tych zasad opiera się na podstawach psychologicznych i jest powszechnie stosowanych w branży house flippingu:

Flipowanie – Zakup nieruchomości w złym stanie to wyższy zysk

Znajdując mieszkanie, w którym unosi się nieprzyjemny zapach lub jest nieatrakcyjne dla potencjalnego kupca (np. ma zawiłą formę prawną lub łuszczącą się farbę na ścianie, stare okna i inne defekty) możemy bardzo dużo zaoszczędzić, co jest jednoznaczne z możliwością wyższego zysku w momencie sprzedaży. Tego typu nieruchomości są również bardzo problematyczne dla właścicieli, dlatego są skłonni znacznie obniżyć cenę oraz swoje oczekiwania finansowe.

Podpisywanie umowy u notariusza wywołuje większe poczucie odpowiedzialności

Okazuje się, że umowa podpisana u notariusza mocniej wpływa na poczucie obowiązku dostosowania się do jej treści niż np. gdy procedura odbywa się w biurze lub domu, co ogranicza ryzyko np. nagłego wycofania się z transakcji.

Flipping czyli remont na określonych zasadach

Często najtrudniejszym momentem podczas flippingu jest umiejętność przeprowadzenia ekonomicznego, a zarazem efektywnego remontu. Nabywając zniszczoną nieruchomość należy doprowadzić ją do takiego stanu, aby stała się ona atrakcyjna dla nabywcy, ale nie przerosła naszych możliwości finansowych.

Zakup odpowiednich materiałów oraz korzystna umowa z ekipą remontową sprawi, że zamiast 30 000 złotych wydamy niespełna 20 000 zł, a więc już na etapie prac przygotowawczych zaoszczędzimy 10 tysięcy złotych

Kreowanie potrzeb, czyli home staging

Sztuka sprzedaży nieruchomości opiera się na umiejętności kreowania potrzeb i marzeń nabywcy. Wskazanie za pomocą dekoracji potencjału lokalu oraz zadbanie o to, aby czuł się w nim dobrze sprawia, że kupujący jest w stanie zapłacić wyższą cenę za wymarzone mieszkanie.

Flipping mieszkań jest ciekawym pomysłem na biznes, ale wymaga samodyscypliny oraz podstawowej wiedzy dotyczącej sprzedaży i zakupu nieruchomości. Ponadto, ważna jest determinacja, która pozwoli nam szybko uporać się z remontem, wyborem odpowiedniego umeblowania oraz znajomości branży budowlanej, dzięki czemu nauczymy się realnie oszacować koszty związane z remontem.

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dołącz do nas

Facebook

YouTube

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly