kwiaty smog

Jakie gatunki kwiatów najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu?

Spis treści

Codziennie jesteśmy narażeni na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem na zewnątrz. Przez to wiele osób poszukuje w ofertach biur nieruchomości, domów położonych na obszarach, gdzie smog jest mniejszym problemem. Niestety również powietrze wewnątrz naszych mieszkań może być zanieczyszczone przez materiały budowlane i farby, które zostały wykorzystane do ich wykończenia, różnego rodzaju sprzęt elektroniczny, a także chemiczne środki czystości emitują szkodliwe dla naszego zdrowia związki chemiczne, które wdychamy.

Jakie związki chemiczne mogą znajdować się w powietrzu, które nas otacza w mieszkaniu? I jakie kwiaty potrafią poprawić jakość powietrza?

?c=29787&m=1796663&a=387161&r=&t=html - Jakie gatunki kwiatów najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu?

Codziennie wiele godzin spędzamy w biurze, czy w domu. Nie oznacza to jednak, że skoro nie wychodzimy na zewnątrz i nie mamy bezpośredniego kontaktu ze smogiem, oddychamy czystym powietrzem. Może być ono zanieczyszczone związkami uwalniającymi się mebli, farby czy innego porycia ścian i podłóg, chemicznych środków czyszczących, a nawet papierowych ręczników i chusteczek higienicznych. Do najczęściej występujących w otaczającym nas powietrzu związków należą:

trójchloroetylen – znajdziemy go m.in. w tuszach drukarskich, a także farbach i lakierach. Jego obecność w powietrzu powoduje złe samopoczucie takie jak bóle łowy i nudności, a także rozdrażnienie,

formaldehyd, który wykorzystywany jest do wytwarzania papierowych ręczników, serwetek oraz tkanin syntetycznych, może spowodować podrażnienie błon śluzowych oczu, nosa i gardła,

benzen, obecny jest w plastikowych opakowaniach, wielu detergentach, sztucznych włóknach, a także dymie papierosowym, farbach i klejach. Jego obecność we wdychanym powietrzu może powodować podrażnienie oczu, senność i bóle głowy, a także przyspieszyć bicie serca.

ksylen, którego używa się podczas produkcji farb, obecny jest także w spalinach i dymie tytoniowym. Może nie tylko podrażnić nasze błony śluzowe, wywołać bóle i zawroty głowy, ale również pogorszyć pacę wątroby, serca i nerek.

amoniak występuje w nawozach, detergentach, solach zapachowych oraz woskach do pielęgnacji podłóg. Jego obecność we wdychanym powietrzu powoduje ból gardła, kaszel i podrażnienia błony śluzowej oczu.

smog elektroniczny to promieniowanie urządzeń elektrycznych, działających codziennie w naszych domach. Osłabia on ogólną odporność organizmu i zdolność koncentracji. Zwiększa także ryzyko wystąpienia nowotworów.

Inni czytali także: Czy smog w mieście naprawdę jest taki szkodliwy?

Kwiaty doniczkowe, które oczyszczą powietrze w naszym domu

?c=28672&m=1672577&a=387161&r=&t=html - Jakie gatunki kwiatów najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu?

W oczyszczeniu powietrza w naszym domu ze szkodliwych substancji skutecznie pomogą nam rośliny doniczkowe, które działają jak naturalne filtry, niwelujące działanie wielu toksyn, a nawet fal emitowanych przez sprzęty elektroniczne. Ich przewagą nad urządzeniami do oczyszczania powietrza jest to, że dobrze wpływają również na nasz nastrój. Doskonale rozumieją to pośrednicy nieruchomości, którzy dbają o to, aby rośliny doniczkowe znajdowały się we wnętrzach domów i mieszkań, które prezentują swoim klientom. Te, które mają najkorzystniejszy wpływ na jakość powietrza w domu, mieszkaniu czy biurze to m.in.:

Paprocie

Paproć jest jedną z roślin, których obecność w naszym otoczeniu jest bardzo pożądana, ponieważ nie tylko oczyszcza powietrze, ale także wydziela dużo tlenu. Najlepiej ustawić ją w sypialni oraz w pobliżu telewizora i komputera. Paprocie są dosyć łatwe w uprawie. Lubią miejsca zacienione, dlatego najlepiej będą czuły się na regałach lub stojakach nieco oddalonych od okna. Jeśli chcemy uprawiać paprocie na parapecie, należy wybrać okno północne. Podłoże dla paproci powinno być wilgotne, ale dobrze przepuszczalne, dlatego najlepiej zastosować w donicy warstwę drenażu. Paproć powinno się podlewać regularnie kilka razy w tygodniu, latem nawet codziennie.

Draceny

Draceny różnią się rozmiarem, kształtem i kolorem iści w zależności od odmiany. Wszystkie mają jednak właściwości neutralizujące zanieczyszczenia. Pochłaniają m.in. formaldehyd, który obecny jest w niektórych preparatach kosmetycznych oraz plastiku. Najlepiej czują się na jasnych stanowiskach o rozproszonym świetle. Do ich uprawy należy zastosować żyzne i dobrze przepuszczalne podłoże, najlepiej specjalnie przeznaczone do tego typu roślin. Ich uprawa wymaga tylko regularnego nawożenia i podlewania.

Skrzydłokwiaty

Rośliny te nie tylko ozdobią nasze wnętrze swoimi ciemnozielonymi liśćmi i białymi kwiatami, ale także pochłoną wiele zanieczyszczeń zawartych w naszym domowym powietrzu takich jak m.in. benzen formaldehyd, ksylen i amoniak. Dobrze radzą sobie również z dymem tytoniowym. Zaletą skrzydłokwiatów jest ich łatwa uprawa. Kwiaty te preferują zacienione stanowiska. Ich liście wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą zostać porażone. Do uprawy skrzydłokwiatów należy zastosować żyzne, dobrze przepuszczające wodę podłoże. Trzeba pamiętać także o tym, że lubią one częste i obfite podlewanie.

Fikusy

Rośliny te mają zdolność oczyszczania powietrza z większości toksyn z powietrza w tym m.in. formaldehydu i ksylenu. Fikusy lubią stanowiska nasłonecznione. Należy zadbać o to, aby miały dostateczną ilość światła szczególnie zimą, kiedy znajdują się bowiem w zbyt ciemnym miejscu, gubią liście. Warto wiedzieć także o tym, że rośliny te nie lubią zmian miejsca, na przestawianie reagują bowiem zrzucaniem liści. Do ich uprawy wystarczy uniwersalna ziemia i regularne podlewanie w momencie, kiedy widzimy, że wierzchnia warstwa podłoża jest lekko przesuszona.

?c=19203&m=1798928&a=387161&r=&t=html - Jakie gatunki kwiatów najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu?

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *