Hotel na sprzedaż

Hotel na sprzedaż

Spis treści

Hotel na sprzedaż, czyli budynek z funkcją noclegową, w którym znajduje się przynajmniej 10 pokoi. Patrząc przez pryzmat bryły to większe pensjonaty czy hostele na pierwszy rzut oka nie wiele się różnią od małych kameralnych hoteli.

W ciągu ostatnich lat rynek obsługujący noclegi krótkoterminowe wzrósł bardzo dynamicznie. Wraz z rozwojem powstawało coraz więcej hoteli. Często hotele powstawały poprzez rozbudowy pensjonatów. Wtedy też najczęściej obsługa rodzinna nie wystarczała i należało kadrę wzmocnić o osoby z zewnątrz.

Ostatnie 10 lat to eldorado na rynku hotelarskim zarówno w miejscowościach turystycznych jak i w ośrodkach wielkomiejskich.

Wpływ na to miały zarówno coraz wyższe zarobki społeczeństwa, lepsza logistyka pozwalająca coraz sprawniej poruszać się po kraju zarówno szybkimi pociągami jak i samochodami jak i coraz częstsze wesela oraz spotkania konferencyjne.

Inni czytali także: Biuro nieruchomości Warszawa – jak wybrać agencję nieruchomości?

Niestety w związku z obostrzeniami, które bardzo silnie wykluczyły tę gałąź gospodarki zaczną pojawiać się powoli tabliczki z napisem hotel na sprzedaż. Uwaga. To nie muszą być obiekty, które sobie nie poradziły lub te, które są słabe.

Pomimo, że taka może być pierwsza interpretacja. Niektórym właścicielom może się najnormalniej nie chcieć „czekać aż wszystko wróci do normy”. Jeśli hotel zarabiał na siebie latami to można sobie pozwolić na sprzedaż nawet z korektą cenową.

W trudnej sytuacji mogą być także hotele nabyte na kredyt. Szczególnie te, których oszczędności się skończyły. W takim przypadku trzeba starać się o możliwe zamrożenia spłat oraz podobne ugody. Warto rozmawiać z bankami – czasami niemożliwe staje się możliwe i bardzo mocno trzymam kciuki za hotelarzy, aby udało się wyjść na prostą.

Hotel na sprzedaż – decyzja zapadła sprzedam hotel

Sprzedając hotel – skoncentrujmy się na aktywnej sprzedaży, a nie na oczekiwaniu, że inwestor sam do nas przyjdzie z ofertą. Łowcy okazji często oferują 50% wartości rynkowej a my nie znając aktualnej atrakcyjności hotelu godzimy się na to – ciesząc się, że przynajmniej on jeden się znalazł.

W takiej sytuacji namawiam już do szybkich i konkretnych ruchów. Przy ewentualnym pojawieniu się hoteli na sprzedaż w większej liczbie – nabywcy, których może z kolei nie być tak wielu będą mieli asy w rękawie i będą mogli przebierać w ofertach. Jest to bardzo niemiła sytuacja, w której oczekuje się desperacji zadłużających się z każdym miesiącem właścicieli. Takie są prawa rynku.

Niezależnie czy sprzedajemy hotel, czy własne mieszkanie rodzinne często rozpoczynamy od poinformowania o tym znajomych.

Bardzo dobrze, ale tutaj jest najistotniejsza wartość. Określmy termin: „Krzysztofie wystawię hotel na sprzedaż – jeśli chciałbyś go nabyć daj mi znać w ciągu 2 tygodni, że rozważasz i siądźmy do rozmów jak to widzisz”. Bardzo często byłem świadkiem, że brat cioteczny sąsiada miał kupić jakiś duży dom. Mijały długie miesiące a brat nadal się zastanawiał. Jeśli nasze kontakty nie zadziałają to wybierałbym specjalistę.Wystawianie ofert na olx z nagłówkiem sprzedam prosperujący hotel w górach może nie przynieść efektu w trudnych czasach.

Inni czytali także: Pensjonat na sprzedaż – czyli jak sprzedać firmę

Największe szanse na znalezienie nabywcy są wtedy, gdy hotel na sprzedaż nadal działa – jest firmą, a nie pustym obiektem.

Badając due diligence hotelu można zarówno wliczać aktualne obroty jak i wartość nieruchomości.

Kto może pomóc przy sprzedaży niewielkiego hotelu? Doradcy inwestycyjni zajmujący się takimi inwestycjami oraz być może niewielkie agencje nieruchomości – podchodzące indywidualnie do swoich nieruchomości, bądź takie, które mają na koncie transakcje na rynku turystycznym (Morze, góry, mazury, zagranica itd.) Duże fundusze inwestycyjne, spółki bankowe oraz holdingi (także z kapitałem państwowym) raczej będą czekały na mocne przeceny, aby wygenerować możliwe duży zysk także w orientacji długoterminowej – taka jest ich misja.

Jeśli nastąpiłaby sytuacja, w której na rynku pojawi się duża ilość hoteli na sprzedaż – wtedy nie jest to korzystna sytuacja dla ich właścicieli.

I podkreślę to po raz drugi. Jeśli naprawdę stanie się tak, że sprzedaż hotelu będzie niezbędna – namawiam do szybkich i realnych decyzji.

Inni czytali także: Wartość nieruchomości jako zabezpieczenie dla banku

 

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *