Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 11 1200x930 - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Spis treści

Zakup nieruchomości to dla większości okres ważnych i często trudnych decyzji. Gdy nadchodzi ten wyczekiwany moment odbioru kluczy do własnego królestwa, stajemy przed kolejnymi dylematami i pytaniami.

Jak ma zatem wyglądać nasze wnętrze.

Architekt w tej sytuacji okazuje się niezawodny i przeprowadza klienta przez wszystkie etapy wykańczania, począwszy od wspólnej koncepcji, skończywszy na nadzorze ekip budowlanych. Zdarza się także, że klient decyduje się na zakup nieruchomości już w pełni wykończonej i pozostaje tylko nadać jej odpowiedniego charakteru. Ogromną rolę odgrywają tutaj meble i dodatki, które wiele mówią o osobowości mieszkańców.

Ikony designu.

?c=33044&m=1793001&a=387161&r=&t=html - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Zapraszam zatem na cykl artykułów o topowych markach, których produkty wpisały się już na zawsze w karty historii architektury wnętrz. Projekty, które stały się ikonami stylu i choć od ich powstania mijają kolejne dekady, one wciąż zachwycają i wzbudzają pożądanie. Większość z nich została stworzona lata temu, a mimo to idealnie wpasowują się w dzisiejsze nowoczesne przestrzenie.

VITRA design

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 12 600x450 - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

 

Vitra – szwajcarski producent mebli od 1950 roku, stanowi obecnie wyjątkową inspirację dla architektów i charakteryzuje się niepowtarzalnym designem i trudną do ściągnięcia jakością. Siła marki tkwi w połączeniu najlepszych technologii produkcji z geniuszem współpracujących z nią projektantów. Do grona największych i najwybitniejszych z nich zaliczyć można małżeństwo amerykańskich architektów Ray (1912–1988) i Charlesa(1907–1978) Eamsów, wyjątkowo zasłużonych dla rozwoju modernistycznej architektury i meblarstwa. Byli pionierami w stosowaniu nowych technologii i materiałów, takich jak fiberglass, polimery żywiczne czy elastyczna sklejka . To właśnie ich praca stała się początkiem firmy jako producenta mebli i ich produkty odcisnęły największe piętno na Vitrze. Nawet dzisiaj ich filozofia projektowania ma znaczący wpływ na rozwój i cele firmy. Przy podejmowaniu ważnych decyzji projektowych zadawane jest zawsze pytanie: co powiedzieliby Charles i Ray? Od ich śmierci Vitra pozostaje w bliskim kontakcie z rodziną Eames w zakresie wszystkich spraw dotyczących dalszego rozwoju i produkcji ich projektów. Vitra jest także jedynym autoryzowanym producentem mebli i dodatków Eames w Europie i na Bliskim Wschodzie, dlatego wchodząc w posiadanie poniższych produktów, mamy pewność, że posiadamy oryginał.

Fotel z podnóżkiem Eames Lounge –  Charles & Ray Eames

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 4 scaled - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 14 600x450 - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Fotel z modelowanej sklejki, dziś zazwyczaj określany po prostu jako fotel Eamesów, to jedna z ikon XX-wiecznego designu. Ten ekskluzywny produkt wykonany z naturalnej skóry i brazylijskiego polisandru został stworzony z myślą o użytkownikach ceniących luksus i komfort. Krzesło Eames Lounge należy dzisiaj do najbardziej rozpoznawalnych mebli świata i choć zostało zaprojektowane aż sześć dekad temu, jego design wydaje się tak aktualny i nowoczesny, jak gdyby dopiero co  powstał. To mebel, którego losy, jak żadnego innego, związane są z kinem. Powstał jako prezent dla Billy’ego Wildera. Debiutował w telewizyjnym show. W jego posiadaniu byli między innymi Dr House, Iron Man i James Bond, ale także Ingmar Bergman. Szwedzki reżyser miał w swoim domu aż dwa egzemplarze.

Eames Elephant – Charles & Ray Eames

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 5 scaled - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 6 scaled - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 8 600x450 - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Na początku lat czterdziestych Charles i Ray Eames spędzili kilka lat rozwijając i udoskonalając technikę formowania sklejki w trójwymiarowe kształty, tworząc w ten sposób serię mebli i rzeźb. Wśród tych początkowych prób to właśnie dwuczęściowy słoń okazał się najbardziej wymagający technicznie. Pierwszy prototyp, który otrzymała 14-letnia córka Charlesa, został wypożyczony do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku na wystawę w 1946 roku. Do dziś jest w posiadaniu rodziny Eamesów. Mebel jednak w takiej formie nigdy nie trafił do produkcji. Dopiero współcześnie Vitra rozpoczęła jego wytwarzanie i sprzedaż, ale z plastiku. Dzięki temu jest teraz dostępny dla grupy docelowej, dla której był pierwotnie przeznaczony, czyli dla dzieci.
Niezależnie od tego, czy zostanie wybrany jako elegancki drewniany przedmiot do salonu, czy jako plastikowa zabawka do sypialni dziecka lub na zewnątrz, czy jako mała ozdobna figura zwierzęcia – przyjazny słoń z wydatnymi uszami sprawi przyjemność każdemu.

?c=28290&m=1729685&a=387161&r=&t=html - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Krzesło Eames Plastic Armchair, czyli EPA – Charles & Ray Eames

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 16 600x508 - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 15 600x800 - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Krzesło EPA stało się jednym z najsłynniejszych krzeseł w historii i pomimo że zajęło II miejsce w konkursie zorganizowanym przez nowojorskie muzeum sztuki MoMA pod hasłem „Low Cost Furniture Design”  to o zwycięzcy nikt dzisiaj nie pamięta, zaś krzesło Eamesów szybko stało się ikoną designu. Teraz w ofercie Vitry znajduje się nie tylko jeden model, a cała rodzina krzeseł. Są wśród nich krzesła jadalniane, modele bez oparć – DSW i DSX, bujak czy efektowne krzesło jadalniane DSR, nazywane również Eiffel Chair, gdyż jego metalowa podstawa przypomina nieco konstrukcję słynnej wieży.

Wieszak Hang It All – Charles & Ray Eames

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 10 600x450 - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Kolejny niezwykle twórczy produkt rasowych designerów – Ikona designu. Stanowi potwierdzenie radosnego usposobienia Ray i Charlesa oraz ich zamiłowania do koloru. Zaprojektowali inną, nową, a przy tym lepszą rzeczywistość i w ten oto sposób postanowili zachęcić dzieci do sprzątania. Jak to się często dzieje, przedmiot zaprojektowany z myślą o dzieciach skutecznie podbił serca dorosłych.

Inni czytali także: Cena za metr działki – najczęstsze błędy popełniane przez sprzedających

House Bird – Charles & Ray Eames

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 600x450 - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 9 600x647 - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Fot. Katarzyna Moraczewska biuro nieruchomości GOESTE 7 600x413 - Ikony designu: jak poprzez dodatki odmienić wnętrze

Charles i Ray Eamesowie wzbogacali wnętrze swojego domu, umieszczając w nim niezliczone ilości różnego rodzaju dodatków i akcesoriów, przywiezionych z licznych podróży. Przez prawie 50 lat figurka czarnego drewnianego ptaszka zajmowała honorowe miejsce w salonie państwa Eamesów. Stanowi artefakt znaleziony podczas jednej z ich podróży. Nawiązuje do amerykańskiej sztuki folkowej rdzennych mieszkańców tego kontynentu. Para bardzo ją ceniła, czyniąc także podstawowym dodatkiem do aranżacji w serii zdjęć.

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *