Najlepsze sposoby zarabiania na nieruchomościach w 2019r 1 1200x675 - Inwestowanie w nieruchomości czyli jak zarabiać na nieruchomościach.

Inwestowanie w nieruchomości czyli jak zarabiać na nieruchomościach.

Spis treści

Inwestowanie w nieruchomości

Mieliście okazję czy też nie, ale opowiem wam o tym…

O czym? – myślicie.

O tym dreszczyku emocji przechodzącym po dłoni od palców aż do ramienia podczas podpisywania Aktu Notarialnego zakupu mieszkania. Wiecie co może być lepsze? Podpisywanie Aktu Notarialnego SPRZEDAŻY tego samego mieszkania ale z zyskiem 40 tys. Zł albo i więcej.

Jak tego dokonać?

Nie jestem pewna czy obracam się wśród takich osób, czy może sama ich do siebie przyciągam, a może jest ich aż tylu… INWESTORZY. Jak ich określić? Spróbujmy – grupa ludzi w wieku 17 (tak i z takimi miałam przyjemność) aż do X lat, posiadający kapitał lub nie, mający zdolność kredytową albo i nie, którzy mają doświadczenie, a może i nie ale wszystkich łączy jedno – inwestowanie w nieruchomości.

Jak to robić? W co konkretnie inwestować? – Sposobów mamy kilka, omówmy je.

Inwestowanie w nieruchomości – Flipy

Jest to najczęściej spotykana metoda inwestowania w nieruchomości. Polega ona na tym, że kupujemy nieruchomość po cenie okazyjnej lub mocno zaniżonej rynkowo na rynku wtórnym, tzw. „perełkę“ i poddajemy ją odpowiednim zabiegom „regeneracyjnym“. Flipperzy na te zabiegi mówią „rzut granatem“, jest to początkowy proces metamorfozy. Gruntowny remont od podstaw, czyli w miarę potrzeby zerwanie podłóg, wylanie nowych wylewek, burzenie ścian i stawianie nowych, następnie montaż podłóg, położenie gładzi szpachlowych, układanie płytek, malowanie, meblowanie i przygotowanie nieruchomości na sprzedaż. Te wszystkie zabiegi powodują wzrost ceny rynkowej nieruchomości i sprzedaży jej z zyskiem.

Flipować można na wiele sposobów: parami – wkład własny dzielimy na dwie osoby jak i całość przeprowadzenia inwestycji, jedna strona wykłada kapitał, a druga przeprowadza transakcję od A do Z, inwestowanie w pojedynkę – co wiąże się z przymusem zdolności kredytowej lub posiadania gotówki na ten cel, pożyczanie pieniędzy od innych inwestorów na % jeżeli nie mamy możliwości zaciągnięcia kredytu.

Moja rada – nie wolno się bać pomocy wykwalifikowanego agenta nieruchomości, który nie tylko może zasugerować nam odpowiednią nieruchomość pod flipa ale też „wyprostować“ sprawy prawne, a potem przygotować nieruchomość pod sprzedaż, bo może się okazać, że tak daleko zaszliśmy w inwestowaniu, że potrzebujemy kogoś, kto zdejmie „ciężar“ transakcji z naszych barków abyśmy mogli się dalej oddawać flipowaniu.

Pomoc doradcy nieruchomości w zakresie zakupu odpowiedniego mieszkania może być o tyle owocna, że unikniemy przeinwestowania i będziemy mogli się cieszyć zarobionymi pieniędzmi.

Inni czytali także: Ranking biur nieruchomości

Odświeżenie

Tak jak w przypadku flipa, poszukujemy naszej „perełki“ lecz z tą różnicą, że nie przeprowadzamy aż takich zabiegów regeneracyjnych. Tym razem wystarczy posprzątać nieruchomość, wynieść zbędne meble i ją odmalować, dzięki czemu i na tym etapie możemy liczyć na kilka ładnych tysięcy zwrotu.

Inwestowanie w nieruchomości – Najem krótko i długoterminowy

A co jeśli flipowanie nam się nie spodoba? Niestety takie inwestowanie dla początkujących osób może być uciążliwe i przytłaczające. Trafić na konkretną ekipę remontową aktualnie graniczy z cudem i do tego ten wszędobylski kurz i często spotykane problemy remontowe, powodują niechęć do kolejnych działań flipowych. Wtedy mamy możliwość wynajęcia wyremontowanego mieszkania. Najem krótko czy długoterminowy? Opowiem o tym na własnym przykładzie, a Wy wybierzecie co jest dla Was najlepsze i w czym się odnajdziecie.

NAJEM KRÓTKOTERMINOWY – jest dużo bardziej opłacalny i pozwala wynajmującemu zarobić więcej niż w przypadku najmu na długi okres. Biorąc pod uwagę lokalizację oraz standard wykończenia, stawka dobowa za dwupokojowe mieszkanie waha się od ok. 100 do kilkuset zł. w zależności od miejsca najmu. Jeżeli w mieście, w którym mamy nieruchomość odbywa się duży koncert czy inne popularne wydarzenie, ceny z automatu idą w górę. Z drugiej strony wynajem krótkoterminowy jest dla właściciela bardzo czasochłonny, dlatego takie zajęcie należy potraktować jak własny biznes na pełen etat albo zlecić prowadzenia tego typu działalność profesjonalnej firmie zewnętrznej. Nie uważam, abyśmy w tym wypadku mieli większą kontrolę nad mieszkaniem. Prawda jest taka, że nigdy nie wiemy na kogo trafimy i czy nie przytrafi się nam – demolka mieszkania, bo akurat After Party po koncercie będzie właśnie w naszej nieruchomości.

NAJEM DŁOGOTERMINOWY – określam go jako wygodny, stały (podpisany minimum na rok) i bezpieczny o ile trafi się nam ten WŁAŚCIWY najemca, który terminowo płaci i nie jest zbyt absorbujący. Niestety często bywa tak, że najemcy nie tylko nie płacą w terminie i zalegają ale również niszczą mieszkanie narażając nas na koszty, których nie pokryje kaucja. Co wtedy zrobić? Dobrym zabezpieczeniem dla nas będzie odpowiednio skonstruowana umowa najmu, ale i świadomość komu wynajmujemy mieszkanie. Słusznym rozwiązaniem i w tym wypadku może być pomoc wykwalifikowanego doradcy nieruchomości, który sprawdzi naszego najemcę i przeprowadzi nas przez proces podpisania umowy zwykłej czy o najem okazjonalny.

Najem krótko czy długoterminowy, decyzja o wyborze możliwości najmu powinna być przemyślana. Zwrot z tego typu inwestycji jest czasochłonny i mimo wszystko niepewny, zwłaszcza jeżeli najemcy narażają nas na dodatkowe koszty.

Inni czytali także: Agent nieruchomości zarobki – czy są naprawdę tak duże?

Inwestowanie w nieruchomości – Podnajem

W ostatnim czasie bardzo popularny stał się podnajem. Czym właściwie jest? W podnajmie chodzi o to aby podnająć nieruchomość kolejnej osobie, która zapłaci za nas czynsz w taki sposób, że będziemy mogli na tym jeszcze zarobić. Podnajmować możemy wiele typów nieruchomości – od mieszkań po magazyny, powierzchnie biurowe czy miejsca postojowe i czerpać z tego zyski.

Inwestowanie w nieruchomości – Gotowiec inwestycyjny

Jest to taki rodzaj nieruchomości, którego założeniem jest, aby od momentu jego tworzenia i zakupu przez inwestora generował odpowiedni dochód pasywny. Nieruchomość jest przygotowana w taki sposób, aby zmaksymalizować zyski i jak najlepiej wykorzystać jej potencjał lokalizacyjny oraz użytkowy. Tego typu inwestycja skierowana jest do inwestorów lub osób prywatnych, które chcą osiągnąć bezpieczeństwo finansowe i mieć stały, comiesięczny dochód.

Możliwości inwestowania w nieruchomości jest wiele. Którą metodę wybrać? Moim zdaniem trzeba wybrać taką metodę, która daje satysfakcję i radość z zysków.

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email