Jak oszczędzać wodę? To prostsze, niż myślisz!

Jak oszczędzać wodę? To prostsze, niż myślisz!

Spis treści

Jak oszczędzać wodę w domu?

W dobie szalejącej inflacji każdy z nas szuka oszczędności wszędzie, gdzie tylko się da. Warto zacząć od własnego „podwórka”, a dokładniej – od lokum! Proste sposoby pomogą na skuteczne podreperowanie domowego budżetu.

Zakręcaj wodę

To najłatwiejszy sposób na oszczędzanie wody! Brzmi banalnie? Okazuje się, że całkiem spora grupa ludzi nie jest do końca przekonana do tego, by np. myć zęby lub brać prysznic przy zakręconym kranie. A właśnie już te kroki pozwalają zaoszczędzić naprawdę sporo! Może czas więc przestawić się na nieco inne „łazienkowe praktyki”?

Prysznic zamiast wanny

Kąpiel w wannie pełnej piany, z dodatkiem aromatycznych olejków – brzmi kusząco, prawda? Niestety, prawda jest brutalna – podczas takiej czynności zużywamy spory zasób wody, co finalnie nie jest zbyt ekonomiczne. Świetnym „zamiennikiem” jest wspomniany już prysznic, ale jeśli trudno będzie ci się rozstać z bąbelkami – nic straconego. Zawsze możesz opracować swego rodzaju harmonogram, przeplatając ze sobą obie propozycje kąpieli. Wiadomo: im częściej wybierzesz opcję: „wanna”, tym mniej uda ci się oszczędzić, ale zawsze masz wybór.

 

pexels pixabay 1615021 - Jak oszczędzać wodę? To prostsze, niż myślisz!

 

Czas na zmywarkę

Życie w ciągłym biegu, kawa za kawą, kolejne spotkania – gdzie tu znaleźć czas na zmywanie? Z pomocą przychodzi zmywarka, która nie dość, że pomoże zaoszczędzić czas, to dodatkowo wpływa również na oszczędzanie wody! Grunt to wybór odpowiedniego programu i pełne załadowanie; inaczej nasze próby oszczędzania czasu spełzną na niczym, a i częstsze „wypakowywanie” zmywarki może stać się czasochłonne.

Jak robić pranie?

Tu sprawa ma się podobnie jak ze zmywarką – jeśli chcesz w ekonomiczny sposób korzystać z pralki, rób pranie „z pełnym bębnem”. Nie oznacza to, że twoim zadaniem jest załadowanie maszyny tak, by drzwiczki ledwo się domknęły. Rób za to pranie „z głową”: korzystając np. z programu eco. Dzięki temu na swojej liście oszczędności z czystym sumieniem będziesz mógł zaznaczyć opcje: „czas”, „energia”, „woda”.

Powiedz „nie” przeciekom!

Cieknący kran, luźna uszczelka, kropelki nieśpiesznie spływające po baterii przy wannie – brzmi niewinnie, prawda? Znane powiedzenie mówi jednak, że „kropla drąży skałę”, a w tych przypadkach – dziurę w portfelach! Jeśli nie zadbasz o naprawę nawet niewielkich usterek, narażasz się nie tylko na większe problemy w przyszłości, lecz także na utratę wody. Wszelkim przeciekom powiedz więc stanowcze „nie”!

Podlewanie roślin w ogrodzie

Nie, wcale nie chodzi o to, by zostawić rośliny same sobie – nic tak przecież nie cieszy oczu, jak paleta barw w przydomowym ogrodzie. Dlaczego jednak nie wykorzystać np. zebranej wcześniej deszczówki do tego, by podlać warzywa i kwiaty? Sięgnij także po konewkę, dzięki której nie tylko odpowiednio podlejesz rośliny, ale też zaoszczędzisz kolejne cenne krople. Wybierz również odpowiednią porę na tego typu czynności; zamiast podlewać ogród w środku dnia, zajrzyj do swoich „roślinnych podopiecznych” przed lub po śniadaniu.

Samochód na błysk

Lubisz myć samochód? Napawasz się widokiem błyszczącej karoserii i starannie wyczyszczonych szyb? Tak trzymaj – w końcu za tobą dobrze wykonana praca! Stanie się ona jeszcze przyjemniejsza, a przede wszystkim – bardziej ekonomiczna – jeśli ogrodowy wąż ustąpi miejsca zgoła innym elementom. Wiadro, gąbka, środki czystości: dzięki nim twój pojazd również będzie lśnił, a zużycie wody będzie zdecydowanie mniejsze.

Wszystko jeszcze raz

Pamiętaj o tym, że woda uzyskana z niektórych czynności może być użyta powtórnie! Największym „grzechem” przy oszczędzaniu wody jest zezwolenie na to, by do rur trafiał strumień wody, który mógł być wykorzystany w inny sposób. Woda po kąpieli może zostać zużyta np. do mycia podłóg lub wspomnianego już samochodu. Opłukujesz owoce lub warzywa? Postaw w zlewie miskę, a zebrany płyn wykorzystaj np. do spłuczki w toalecie.

Jak widać, sposobów na oszczędzanie wody w domu jest naprawdę mnóstwo. To jedynie kilka przykładów, które pomogą ci osiągnąć zamierzony cel.

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *