Jak podnieść wartość i atrakcyjność nieruchomości 1200x675 - Jak podnieść wartość nieruchomości?

Jak podnieść wartość nieruchomości?

Spis treści

Jak podnieść wartość nieruchomości?

Home staging, czyli sztuka przygotowywania lokali pod sprzedaż lub wynajem, jest obecna w Polsce w szerszej skali od 2012 roku. I to od niej często ludzie rozpoczynają prace mające na celu podniesienie wartości nieruchomości. I choć wielu z nas pierwszy raz spotyka się z tym określeniem, zasady kreowania przestrzeni są niebywale przydatne jeśli zależy nam na podniesieniu atrakcyjności i ceny nieruchomości. Razem z Olą – redaktorką fixly.pl sprawdzamy, na czym polega home staging oraz jakie są najważniejsze zasady związane z kompleksowym przygotowaniem mieszkania.

Home staging – podniesienie atrakcyjności mieszkania za pomocą prostych trików

Home staging polega na drobnych zabiegach remontowo-dekoracyjnych, które w znaczny sposób podnoszą walory estetyczne mieszkania, co wiąże się z podniesieniem jego wartości oraz atrakcyjności w oczach potencjalnego kupca lub najemcy. Co więcej, nie wiąże się to z dużymi nakładami finansowymi, ponieważ ideą przygotowywania nieruchomości pod sprzedaż lub wynajem są niskobudżetowe czynności związane z organizowaniem przestrzeni według powszechnych wzorców.

Aby lepiej zrozumieć, na czym polega home staging, warto poznać mechanizmy decydujące o atrakcyjności mieszkania w oczach przyszłego nabywcy lub najemcy. Zwykle, kiedy poszukujemy nieruchomości na wynajem, oprócz kosztów związanych z comiesięcznymi opłatami, zwracamy uwagę na ich adekwatność do jakości zaprezentowanego mieszkania. Home staging ma za zadanie wydobyć potencjał lokalu w takim stopniu, aby w oczach nabywcy stał się on idealnym miejscem do zamieszkania lub założenia rodziny.

Dzisiejszy wynajmujący, który przegląda w internecie mnóstwo różnych ogłoszeń, często skupia się na cenie oraz walorach estetycznych mieszkania. Wbrew pozorom, tańsze opcje nie zawsze są dla najemcy atrakcyjne, ponieważ nierzadko wiążą się z przytłaczającym sposobem urządzania, złym stanem mieszkania (np. krusząca się farba na ścianach) oraz wrażeniem brudu (np. zabrudzona kanapa).

Wyróżnienie się – za pomocą kilku prostych trików – na tle pozostałych ofert najmu, daje więc szansę na większe zainteresowanie ze strony potencjalnego najemcy, a tym samym pozwala szybciej zarobić na nieruchomości.

Jak podnieść wartość nieruchomości

Przygotowanie mieszkania pod sprzedaż lub wynajem

Ideą mechanizmu home stagingu jest wywołanie w świadomości nabywcy przekonania, że nasze mieszkanie będzie dla niego najlepszą opcją, a więc wszystkim doskonale znanego „efektu wow”. Należy więc zadbać o to, aby już na etapie przeglądania przykładowych zdjęć, zachęcić go do umówienia się na spotkanie, aby za pomocą kolejnych trików przekonać go do wyboru naszej oferty. Można wyróżnić kilka zasad, jakimi należy się kierować podczas przygotowywania mieszkania.

 

Jak podnieść wartość nieruchomości – Optyczne powiększenie przestrzeni

Chcąc optycznie powiększyć przestrzeń, aby zachęcała ona najemcę do podpisania umowy, należy zdecydować, które elementy wyposażenia są zbędne. Starą, niemodną meblościankę warto zastąpić lekkimi i jasnymi meblami, dzięki czemu nadamy całości świeżości oraz nowoczesności.

Stół, który zawsze stał przy ścianie lub w rogu, można wyeksponować poprzez przesunięcie go na środek salonu, dzięki czemu wzrośnie wrażenie przestronności, zaś zastosowanie jasnych barw na ścianach, kanapie (w formie np. narzuty) oraz oknach (zasłony lub zwiewne firany) sprawi, że pomieszczenie wyda się znacznie większe niż w przypadku ciemnej aranżacji.

Jak podnieść wartość nieruchomości Oświetlenie

Im więcej światła, tym mieszkanie staje się atrakcyjniejsze. Warto więc, szczególnie podczas wieczornej prezentacji lokalu, dołożyć kilka lamp, które rozświetlą pomieszczenie.

Zapach

Wrażenia węchowe również mają znaczenie dla podniesienia atrakcyjności lokalu. Zapachy kojarzące się z rodziną i przytulnością, np. aromat pieczonego ciasta lub świeżo mielonej kawy pozytywnie wpłynie na samopoczucie najemcy. Warto więc zadbać o to, aby podczas prezentacji mieszkania unosiła się przyjemna dla oglądającego woń i zrezygnować np. z gotowania ciężkich potraw, których zapach mógłby odstraszyć, np. bigosu.

Kolorystyka i faktury

Zasady home staging odnoszą się również do kolorów i faktur. Im więcej stonowanych, jasnych i spójnych barw, tym większe poczucie ładu i harmonii w oczach najemcy. Warto więc zdecydować się na jednobarwne i gładkie dodatki, np. beżowy dywanik, zasłony i narzuta, dzięki czemu optycznie powiększymy przestrzeń, a jednocześnie nadamy całości estetycznego i eleganckiego wykończenia.

Jak podnieść wartość nieruchomości – Czystość

Często szukamy tajemnych trików a podniesienie walorów mieszkania jest niemożliwe, jeśli nie zadbamy o porządek. Pomięte zasłony, brudne okna, pajęczyna na suficie lub za kamieniona bateria umywalkowa sprawią, że mieszkanie straci na swojej jakości i nie będzie zachęcało do wynajmu.

Dźwięk

Podczas prezentowania mieszkania warto zadbać o to, aby w tle słychać było muzykę w dość uniwersalnym gatunku. Zauważmy, że efekty dźwiękowe są bardzo często wykorzystywane w restauracjach, sklepach lub salonach SPA, ponieważ poprawiają samopoczucie i sprawiają, że osoba odwiedzająca ma wrażenie przebywania w przyjemnym i luksusowym pomieszczeniu.

Dekoracje

Nie może być ich za dużo, dlatego zamiast porcelanowej figurki warto zdecydować się na coś bardziej praktycznego, np. wiklinowy kosz na owoce lub wazon ze świeżymi kwiatami.

Jak podnieść wartość nieruchomości Drobne prace remontowe, czyli wielki efekt niskim kosztem

Czasami konieczne jest przeprowadzenie drobnych prac remontowych, które pozytywnie wpłyną na wygląd naszego mieszkania. Aby nie przekroczyć planowanego budżetu warto dokładnie przyjrzeć się tym elementom, które wymagają naprawy, aby nie stały się one powodem odrzucania naszej oferty wynajmu lub sprzedaży.

Prace remontowo-naprawcze nie powinny wiązać się z wysokimi nakładami finansowymi, dlatego można ograniczyć się do podstawowych czynności, tj.:

przemalowanie ścian, szafek i grzejników;
naprawa ewentualnych ubytków w ścianach;
naprawa zepsutych elementów wyposażenia (np. wymiana zawiasów w szafce, przepalonych żarówek, dokręcenie uchwytów w szufladach);
prace hydrauliczno-kanalizacyjne (np. naprawa cieknącego kranu, zapchanej instalacji wodnej);
prace naprawcze związane z bezpieczeństwem użytkowania (np. naprawa wyrwanego gniazdka elektrycznego, zabezpieczenie wiszącego okablowania).

Home staging uczy nas dbałości o detale oraz pokazuje, jak za pomocą kilku dekoracji oraz prostych działań remontowo-naprawczych podnieść wartość i atrakcyjność nieruchomości. Technika aranżowania przestrzeni pod kątem sprzedaży, odbywa się wg ustalonych wcześniej zasad i nie wymaga od nas wysokich nakładów finansowych, dzięki czemu jest coraz chętniej stosowana przez właścicieli lokali na sprzedaż.

 

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email