Jak przetrwać upał w mieszkaniu?

Jak przetrwać upał w mieszkaniu

Spis treści

Jak przetrwać upał w mieszkaniu?

 

Gorące lato. To coś, o czym marzymy w perspektywie urlopu, ale to szczególnie trudny czas dla tych, którzy muszą spędzić w mieście, w mieszkaniu, w domu. Wiatraki, klimatyzatory, nawadnianie – to jedna kwestia.

Druga to ochrona przeciwsłoneczna gdy mamy upał w mieszkaniu. Prawidłowo montując okna, możemy zapobiec nagrzewaniu się pomieszczeń. Rolety, markizy i żaluzje sprawią, że upał letni w mieszkaniu będzie bardziej nośny.

 

Okna to one w dużej mierze odpowiadają za upał w mieszkaniu

 

Zasłony okienne są stare jak świat. Znane były jeszcze przed pojawieniem się elektryczności, klimatyzatorów i wiatraków. Nie zmniejsza to jednak ich skuteczności. Nie przepuszczają promieni słonecznych, zapobiegają przegrzaniu, mogą stanowić skuteczną ochronę przed insektami, redukują hałas, zapewniają ochronę naszej prywatności, a nawet bezpieczeństwa. Pomagają również zimą, chronią przed zimnem, stają się dodatkową warstwą izolacji. Ponadto pełnią funkcje estetyczne. Najpopularniejsze i szczególnie polecane rozwiązania to: rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, markizy i moskitiery.

Inni czytali także: Lustro w mieszkaniu

 

Możliwości jest wiele, ale skupmy się na tych najważniejszych. Które z rozwiązań zapewni nam najlepszą ochronę przed gorącem? Najlepszym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, ponieważ skutecznie chronią wnętrze przed przegrzaniem. Dzięki nim przy wyborze oprawy ramy okiennej (tkaniny, rolety rzymskie) można kierować się wyłącznie walorami estetycznymi. Jest to jednak rozwiązanie, które nie zawsze można zastosować, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych”. Montaż żaluzji zewnętrznych jest możliwy zarówno w nowo budowanych budynkach, jak i w budynkach, które powstały dawno temu. Zadaniem rolety jest złapanie promieni słonecznych, zanim dotrą do okien. Że dzięki temu wnętrze może schłodzić się do 7° i przyciemnić je w 100%. Dodatkowe systemy antywłamaniowe do takich rolet również zapewnią nam poczucie bezpieczeństwa.

 

Jak przetrwać upał w mieszkaniu? Zacznij od zewnątrz

 

Podobne funkcje spełniają markizy zewnętrzne. Nie przepuszczają promieni słonecznych, zapobiegają nagrzewaniu się szyb, a co za tym idzie – całego pomieszczenia. Mogą być wykonane z materiałów, które nie zaciemniają wnętrza, ale zapewniają izolację od wścibskich oczu. Przy bardziej zaawansowanych systemach opartych na materiałach nieprzezroczystych można pilotem regulować stopień zaciemnienia wnętrza.

Domy jednorodzinne mogą być również wyposażone w urocze okiennice. Modele z jedno- lub dwuskrzydłowymi panelami nadadzą budynkowi nieco staromodnego, intrygującego charakteru. Obecnie produkowane okiennice najczęściej wykonywane są z aluminium, często również z drewna. Rolety odbijają promienie słoneczne, zapobiegając nagrzewaniu się i ciemnieniu wnętrza. Jeśli nie chcesz odcinać się od światła dziennego, wybierz rolety z lamelami.

Inni czytali także: Wady i zalety klimatyzacji w mieszkaniu

 

Jak przetrwac upal w mieszkaniu - Jak przetrwać upał w mieszkaniu

 

Gdy nastanie upał w mieszkaniu to może folie na oknach?

 

Folie okienne umieszczane są bezpośrednio na szybie. Jest to opcja, która staje się coraz popularniejsza, zwłaszcza w biurach i budynkach mieszkalnych. Zainstalowane na zewnątrz redukują promienie UV, a także chronią przestrzeń przed ciekawskimi spojrzeniami, nie wpływając w żaden sposób na komfort tych, którzy przebywają w środku.
Osłony zainstalowane wewnątrz lokalu to zupełnie odrębna kategoria. Z jednej strony rolety można montować bezpośrednio na ramie okna. Czy sprawdzą się w czasie upałów? Dobrym rozwiązaniem są rolety materiałowe, które od wewnątrz pokryte są posrebrzaną warstwą odbijającą promienie słoneczne. Montowane są bezpośrednio na ramie okiennej, dzięki czemu promienie słoneczne nie wpadają do wnętrza.. Jednak aby spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio wyregulowane. Zamawiając rolety wykonane z charakterystycznej czarnej tkaniny, musimy dobrać ją tak, aby była nieco szersza niż okno – nie kupuj żaluzji o szerokości szyby, bo inaczej światło przeniknie bokami.

 

Rolety dzień – noc to idealne rozwiązanie na upał

 

Jedną z atrakcyjnych opcji są również rolety dzień – noc, wykonane z zachodzących na siebie podłużnych pasów tkaniny. Zastosowanie naprzemiennego cieniowania lub materiału rozproszonego pozwala całkowicie zaciemnić pomieszczenie, lub cieszyć się promieniami słonecznymi – w zależności od potrzeb.

Z drugiej strony kuszą nas rolety rzymskie. Idea rolety rzymskiej łączy w sobie funkcje estetyczne i ochronne. Świetnym rozwiązaniem na obniżenie temperatury w mieszkaniu są rolety rzymskie wykonane z barwionej tkaniny. Pozwolą słońcu pozostać na zewnątrz i tym samym obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Zapewnią nam niższe temperatury, dodatkowo wspaniale wyglądają, przyciągają mnogością wzorów, kolorów i faktur. Umieszczone bezpośrednio nad oknem zacieniają całą jego szerokość, uniemożliwiając tym samym szerokie otwarcie, a podczas upałów mało kto decyduje się na otwarcie okien.

 

W upalne dni w mieszkaniu żaluzje wracają do łask

 

Nie zapominajmy o żaluzjach, które w ostatnim czasie całkowicie zmieniły swój charakter. Żaluzje z aluminium, drewna, bambusa, tkaniny, PCV, żaluzje pionowe lub poziome – przed sklepową półką spędzimy dużo czasu. Ponadto dostępny jest szeroki wybór rolet wewnętrznych oraz bardzo popularnych żaluzji.

Nie powinniśmy lekceważyć potrzeby ochrony przed upałem. Rolety stosowane w większości gospodarstw domowych należy uzupełnić ciemnym materiałem. Takie rozwiązanie chroni nie tylko nas, ale i nasz portfel, zmniejsza zużycie energii elektrycznej oraz dodatkowo spełnia funkcje estetyczne i ochronne.

Kursy nieruchomości

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *