jak sprzedać mieszkanie

Jak sprzedać mieszkanie

Spis treści

Jak sprzedać mieszkanie? Takie pytanie często zadają sobie osoby, które pierwszy raz stają przed takim wyzwaniem. Bo niewątpliwie dla wielu osób jest to wyzwanie.

Na cały etap skutecznej sprzedaży mieszkania wkłada się wiele czynników. Niezależnie czy na rynku aktualnie jest hossa czy bessa – warto do wszystkich czynności podejść w sposób przemyślany i możliwie profesjonalny. Często powtarzam, że nieruchomości to najdroższy towar będący w powszechnym obrocie. Często ta powszechność włącza w ludziach rutynę oraz subiektywną pewność siebie co może wpłynąć na lekceważące podejście do czynności pomagających skutecznie sprzedać nieruchomość. Jakie to są czynności?

Najlepiej rozpocząć od sprawdzenia aktualnej dokumentacji związanej z naszą nieruchomością.

Ciężko tutaj opisać wszystkie możliwe braki bądź błędy, ale proszę uwierzyć występują one dość powszechnie. Dotyczy to zarówno nieruchomości gruntowych, domów jak i klasycznych mieszkań. O ile niektóre uchybienia można wyprostować w urzędzie dość szybko to na niektóre sprostowania bądź uzupełnienia można czekać miesiącami. Świadomy kupujący wykorzysta taki fakt, do znaczącej negocjacji ceny na naszą niekorzyść. Nieświadomy może się z kolei przestraszyć. Nie przyzna nam się, że czegoś nie rozumie. Ludzie się często niepotrzebnie tego wstydzą, ale nie powiedzą i odstąpią od kupna obawiając się niebezpieczeństwa.

Jeśli mamy sprawdzoną dokumentację można powoli przystępować do ustalania strategii sprzedaży.

Czym mniej tutaj będzie pomyłek i działań na zasadzie prób tym atrakcyjniej nasza nieruchomość wypadnie na tle konkurencji.

Inni czytali także: Wynajem a goście czy cykliczne przyjmowanie tych samych gości w wynajmowanym mieszkaniu to podnajem?

Jak sprzedać mieszkanie?

Pierwsze co warto zrobić to zastanowić się jaką aktualnie cenę jest w stanie rynek zapłacić za naszą nieruchomość. Czy w ogóle ktoś jest tym zainteresowany? Można tutaj skorzystać z usługi wykonanej przez Rzeczoznawcę Majątkowego. Jest to na pewno pomocne w odnalezieniu przedziału cenowego w którym możemy się poruszać. Proszę jednak pamiętać, że wartość podana w operacie szacunkowym nie jest w żaden sposób potwierdzeniem, że rynek będzie zainteresowany nabyciem tej nieruchomości w tej cenie. Konsumenci często próbują samemu wyceniać nieruchomość stosując indywidualną metodę wyceny na zasadzie: zobaczę w internecie po ile się sprzedają sąsiednie mieszkania i na tej podstawie ustalę swoją cenę. Dostęp do oficjalnych cen transakcyjnych mają nieliczne grupy zawodowe związane z rynkiem nieruchomości. Są firmy internetowe, które odpłatnie oferują takie usługi jednak należy uważać w odnoszeniu do się do takich danych. Nawet jeśli wszystkie podawane tam dane są prawdziwe to porównywane są tam jedynie adresy nie uwzględniając standardu lokali. Inną metodą konsumencką jest sprawdzanie cen sąsiadów na portalach sprzedaży nieruchomości. Takie działania na samym początku mogą spowodować błędy, których prostowanie może być czasochłonne. Proszę pamiętać. Na portalu nieruchomościowym widzimy nieruchomości oraz ceny za które do tej chwili właściciele nie znaleźli nabywców. Statystyki NBP wyraźnie komunikują, że ceny ofertowe w stosunku do transakcyjnych w Warszawie różnią się średnio (rynek wtórny, mieszkania) o prawie 25%. Rozpoczęcie promocji z za wysoką ceną jest działaniem, które dość ciężko się prostuje. W przypadku nieruchomości niepowtarzalnych w tym z rynku premium działają trochę inne czynniki wpływające na wartość rynkową nieruchomości.

Jak zaprezentować nieruchomość na sprzedaż?

Nawet doświadczeni agenci nieruchomości potrafią mieć problem z obiektywnym a przy tym atrakcyjnym przedstawieniem własnej, prywatnej nieruchomości.

Zobacz naszą nieruchomość: Mieszkanie na sprzedaż Warszawa Bielany

Całkowicie obcy ludzie potrafią to zrobić skuteczniej.

Szczególnie jeśli pierwszy raz widzą daną nieruchomość. Dlaczego? Bo potencjalny klient także pierwszy raz widząc daną nieruchomość będzie odczuwał jakieś emocje. Bardzo często mieszkania są mocno spersonalizowane przez właścicieli, którzy tam żyją i czują się świetnie. Niestety to, że religijność dla aktualnych mieszkańców jest czymś niezwykle silnym i budującym to dla potencjalnych nabywców może powodować odruchy odmienne. Czasami mała zmiana ustawienia mebli, zdjęcia obrazów potrafi zneutralizować mieszkanie i pozwolić oglądającym we własnej wyobraźni urządzić się w nich po swojemu. Jeśli chcemy to robić samemu warto zaprosić jakiegoś bardzo dawno zapomnianego znajomego, aby nas odwiedził i ocenił atrakcyjność mieszkania.

Zdjęcia. Bardzo istotna czynność w dobie internetu. W ciągu ostatnich 10 lat zostaliśmy zdominowani wszech otaczającymi nas zdjęciami i grafikami. Teraz każdy ma w smartfonie aparat i każdy czuje się fotografem. 20 lat temu mieliśmy nawet do 20 sekund czasu na zbudowanie pierwszego wrażenia. 10 lat temu mówiono już o 8 sekundach. Aktualnie sądząc po szybkości przewijania w prawo lub lewo w aplikacji tinder można wnioskować, że mamy 1-2 sekundy. Tak, użytkownicy w ciągu sekundy potrafią ocenić wartość 30 letniej osoby – nie oczekujmy, że nieruchomość w rynkowej cenie otrzyma więcej czasu… Zdjęcia muszą zaprosić zainteresowaną osobę do odwiedzenia lokalu na żywo, ale powinny także zostawić malutką wisienkę na torcie tak, aby wizytacja dostarczyła jeszcze to coś. Koniec, kropka. O tym jak powinno się wykonywać dobre zdjęcia jest masa poradników. Pamiętajmy – sprzedajemy najdroższe dobra na świecie, często dziesięciokrotnie droższe od ślubu – więc podejdźmy do zdjęć swojej nieruchomości z takim zaangażowaniem jakby to miały być zdjęcia z naszego wesela.

Wideo. Coraz popularniejsza forma prezentacji. W Polsce to nadal raczkująca forma, ale dzięki temu bardzo silnie się rozwijająca. Nie mniej osobom amatorsko zajmującym się kręceniem wideo przy użyciu smartfonów będzie ciężko osiągnąć pożądany efekt. I tutaj lepiej być ostrożnym w montowaniu wideo na siłę. Natomiast dobrze wykonane wideo potrafi zrobić selekcję wśród kupujących. Wtedy mamy mniej odwiedzin, ale przychodzą raczej zainteresowane osoby.

Opis. Najczęściej kopiowana rzecz na rynku na zasadzie odwzorowania. Jeśli już trzeba się na kimś wzorować to najlepiej na najlepszych. W przypadku opisu podobnie jak w przypadku wyposażenia wnętrz mocno bym liczył się z dawnym znajomym. Osoba, która pierwszy raz widzi nieruchomość łatwiej znajdzie i podkreśli atuty. Warto tutaj podkreślić, że tworząc opisy nieruchomości niektórzy korzystają ze zbioru słów kluczowych, które mogą pomóc wyświetlić daną nieruchomość właśnie tym, którzy szukają podobnej. Opisujmy dokładnie zarówno wnętrze nieruchomości jak i najbliższą okolicę. Szczególnie właściciele z dużych miast powinni uwzględniać, że nabywcami mogą być osoby przyjezdne, nieznające jeszcze miasta.

Inni czytali także: Ogłoszenia o sprzedaży działek – dominujące, a nie najlepsze standardy

Gdzie reklamować? Jeśli wszystkie powyższe punkty zostały wypełnione poprawnie to można przystąpić do reklamowania naszej oferty. Na rynku jest kilkadziesiąt portali branżowych w których można znaleźć oferty z rynku nieruchomości. Każdy z nich ma swoich zwolenników i w zależności od charakteru oraz lokalizacji nieruchomości można wybrać ten najbardziej odpowiedni. Na popularność danego portalu wpływa jego ogólna renoma, łatwość obsługi, ilość i jakość ofert oraz aktualne działania promocyjne. I tutaj także w zależności od charakteru oraz lokalizacji nieruchomości dość istotne jest w jakim dniu oraz o jakiej porze wyemitujemy swoje ogłoszenie. Portale raczej niechętnie podają najlepsze godziny i trzeba do tego dochodzić w inny sposób 🙂

Jak sprzedać mieszkanie? Można także korzystać z własnych prywatnych kanałów social media.

Jeśli jesteśmy na co dzień tam aktywni to może nam to zbudować zasięgi i być może, któryś ze znajomych lub rodziny będzie nowym użytkownikiem naszego mieszkania.

Jak prezentować nieruchomość? Pamiętajmy, aby nieruchomość przypominała tę ze zdjęć. Więc, aby nie robić codziennie prezentacji można wybrać jeden dzień w którym nieruchomość będzie przygotowana pod prezentacje. Pamiętajmy, że pomimo umówiania się przez telefon z jedną osobą na wizytacji może przyjść osób 5. Często teściowie po swojemu oglądają a świeże małżeństwo po swojemu. Najlepiej jeśli podczas prezentacji nieruchomości nie będzie nas w domu. I poprosimy o to np. sąsiadów. Całkiem poważnie o tym piszę. Zdecydowanie lepiej się ludzie czują bez obecności właścicieli. Każdy ma inne nawyki, inne postępowanie, inny dowcip przy czym każdy uważa, że to „jego” jest najlepsze. Wielokrotnie to właściciel kilkoma nieświadomymi zdaniami „położył pewną transakcję”

Bezpieczeństwo. Pod pretekstem oglądania nieruchomości obca osoba możne w bardzo komfortowy sposób zobaczyć jak mieszkamy, jakie dobra posiadamy a przy odrobinie przemyślanych pytań poznać nasze codzienne nawyki oraz plan dnia. Właścicielowi nieelegancko jest legitymować każdego odwiedzającego jego mieszkanie i dlatego trzeba tutaj bardzo uważać. Jeśli nieruchomość prezentowana jest przez agenta to już nawet w trosce tylko o własny interes czyli prowizję agent posiada dane oglądających co bardzo zniechęca podszywających się pod klientów ludzi o złych zamiarach.

Inni czytali także: Umowa dożywocia

Podsumowanie. Jestem zwolennikiem pierwszego wrażenia.

Lubię perfekcyjnie zaprezentować nieruchomość w sposób, który wymaga ewentualnie tylko korekt.

Czym lepiej zaprezentowany i dopasowany do odbiorców produkt tym bardziej może być przez nich pożądany. Nawet podczas hossy na rynku nieruchomości jest wybór. Jeśli dana nieruchomość jest za długo na rynku to może sugerować nowym poszukującym,że jest nieatrakcyjna.

Porady:

    • Unikaj zwrotów „agencjom dziękujemy”. W naszej agencji mamy kilka zleceń tygodniowo na poszukiwanie nieruchomości dla kupujących. Oni nam za to dużo płacą, więc od właścicieli nic nie musimy brać. Jeśli się tego podejmujemy to na taką ofertę zadzwonimy na końcu. Jeśli jest taki zwrot to z automatu może być interpretacja, że coś w tej nieruchomości jest nie tak skoro głównych uczestników rynku eliminują.
    • Czasami warto ustalić cenę poniżej rynkowej, zrobić bardzo dobry event promocyjny i oglądających będzie dużo, mogą się licytować przez co osiągnie się wyższą kwotę.
    • Jeśli nieruchomość ma wady – nie ukrywaj ich. Ukrywanie powoduje więcej oglądających, ale i więcej rozczarowań. Strata czasu.
    • Jeśli rozważasz współpracę z agencją to wybierz jedną, która Ci się najbardziej podoba. Czym więcej agencji ma to samo mieszkanie tym mniejszy procent na to, że je sprzedadzą, więc w teorii mniej się angażują.
5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *