Jak urządzić poddasze użytkowe?

Jak urządzić poddasze użytkowe?

Spis treści

Jak urządzić poddasze użytkowe?

 

Skośne sufity, elementy kratki dachowej, nieregularne powierzchnie… Poddasza są zazwyczaj trudne do aranżacji. A jednak mają w sobie coś, co sprawia, że znajdujące się w nich apartamenty mają niepowtarzalny klimat. Jak zaprojektować ich pomysłowy i elegancki wystrój?

 

W dobie rosnących cen nieruchomości chętnie wykorzystamy każdą wolną przestrzeń, jaką możemy powiększyć praktyczne mieszkanie. W takich sytuacjach oczy inwestorów często skierowane są na górną kondygnację. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na adaptację starego strychu, czy podobnej przestrzeni, powinniśmy pamiętać o kilku charakterystycznych aspektach, które są ważne przy aranżacji tego typu pomieszczeń.

 

Jak urządzić poddasze użytkowe, aby mieć więcej przestrzeni

 

Planując wykorzystanie poddasza przygotowujemy się do poszukiwania niestandardowych pomysłów, które pozwolą efektywnie zagospodarować jego powierzchnię. Liczne skosy i zwykłe elementy zadaszenia sprawiają, że wnętrze jest mniejsze, dlatego dodatkowe przegrody w postaci ścianek działowych należy umieszczać tylko w razie potrzeby, zwłaszcza jeśli na całym dachu jest mało okien i nie mamy zbyt wielu źródeł światła naturalnego. Do oddzielenia pomieszczeń lepiej wykorzystać istniejące kominy, kolumny i ściany nośne. Pomagają podzielić pomieszczenie nie zamykając go całkowicie i tym samym nie zaburzają przestrzennego charakteru mieszkania. Na przykład kuchnie połączone z salonem doskonale wpisują się w atmosferę poddasza.

Lustra na ścianach optycznie powiększą pomieszczenie. Natomiast drzwi ze szkła zapewnią lepsze doświetlenie ciemnego przedpokoju wewnątrz mieszkania. Pamiętaj, że im mniejsza i mniej oświetlona przestrzeń, tym jaśniejsze powinny być kolory. Biel, szarość szczególnie w przypadku niskich, skośnych sufitów, pozwolą uniknąć przytłaczającego efektu i zamkną przestrzeń już i tak ograniczoną przez pochyłe części.

 

Poddasze uzytkowe - Jak urządzić poddasze użytkowe?

 

Inni czytali także: Domy z poddaszem; o wadach i zaletach

 

Poddasze użytkowe – praktyczne i z pomysłem

 

Wyposażenie poddasza musi pasować do niecodziennego wnętrza. Z reguły najlepszym rozwiązaniem jest wyposażenie na zamówienie. Możemy wtedy wykorzystać dowolną część przestrzeni. Wiele zależy od kąta pochylenia stropu i wysokości ściany, która jest przedłużeniem ścian zewnętrznych budynku i ma bardzo duży wpływ na poziom możliwego wykorzystania przestrzeni. Im wyżej, tym łatwiejszy dostęp do mebli tworzących w tym miejscu przestrzeń. W przypadku niskich ścianek i małego kąta nachylenia dachu warto taką przestrzeń zbudować z niskimi, ale głębokimi szufladami. Szafy sprawdzą się najlepiej, gdy będziemy mieli do nich swobodny dostęp. Decydując się na zawieszenie ich na pochyłych powierzchniach pamiętaj, aby przymocować je wyżej, będzie to musiało być płytsze.

Duże meble należy ustawić przy najwyższych, pionowych ścianach. Szczególnie w małych mieszkaniach niezwykle cenne są miejsca, które można zaaranżować np. z wysoką szafą wnękową, aby jak najlepiej wykorzystać zajmowaną przestrzeń. Umieść kosze w wyjątkowo nieregularnych wnękach lub użyj zasłony, aby stworzyć w nich małą szafkę. Na szczególną uwagę zasługuje również obszar wokół okien. Pod nimi zwykle instaluje się grzejniki. Jeśli jednak ten obszar jest wolny, możesz go zaaranżować, umieszczając pod nim łóżko lub. W sypialni jasne okna zapewnią nam pełne doświetlenie łóżka pod nimi, w łazience widok rozgwieżdżonego nieba podczas wieczornej kąpieli.

 

Rozwiązania stylistyczne podczas urządzania poddasza użytkowego

 

Na poddaszach często widoczne są elementy kratki dachowej. Wykonane są najczęściej z drewna, które jak każdy naturalny materiał nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Dlatego warto je wyeksponować i wykorzystać jako element dekoracji, np. odświeżyć, a następnie pomalować na kolor pasujący do przestrzeni. Przez strych często przechodzą kominy. Jeśli jest to technicznie możliwe, można z nich zrobić kominek, który bez wątpienia podkreśli ciepłą atmosferę wnętrza.

Przestrzeń pod dachami pozwala czasem na zastosowanie innego ciekawego rozwiązania. Jeśli kubatura budynku na to pozwala, warto zastanowić się nad uzyskaniem dodatkowej przestrzeni, którą można wykorzystać jako sypialnię, spiżarnię lub pokój do pracy. Dodatkowe schody i balustrada to także kolejna okazja do realizacji ciekawych i eleganckich pomysłów.
Poddasze to wyjątkowa przestrzeń, w której można stworzyć przyjemne i klimatyczne mieszkanie. Dzięki pomysłowym rozwiązaniom architektonicznym i dekoracyjnym może być również bardzo funkcjonalny i wygodny.

 

Jak urządzić poddasze użytkowe podsumowanie

 

Poddasze użytkowe to pomieszczenie na ostatnim piętrze, w którym niektórzy planują przechowywać rzeczy, które nie mieszczą się w głównej przestrzeni mieszkalnej oraz stworzyć więcej miejsca do przechowywania przedmiotów.

Istnieje wiele sposobów na zaaranżowanie poddasza użytkowego, w zależności od osobistych upodobań i stylu życia. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest stosowanie skosów. Pochyłe ścianki działowe zapewniają wystarczająco dużo zakamarków, aby przechowywać swoje rzeczy bez nadmiernego bałaganu.

Poddasze użytkowe to przestrzeń, która jest często wykorzystywana jako miejsce do przechowywania rzeczy, takich jak dodatkowe koce i świąteczne dekoracje. Jest również często używany do prania, przechowywania i odzieży sezonowej. Ma wiele zalet dla osób mieszkających w chłodniejszym klimacie, gdzie istnieje ryzyko zamarznięcia rur, a właściciele domów chcą być przygotowani na nadchodzące zimowe miesiące.

Istnieje wiele kroków, które możesz wykonać, aby stworzyć własne poddasze użytkowe, które będzie odpowiadało Twoim potrzebom i wielkości domu. Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to ustalić, co zmieści się na Twoim strychu, następnie zmierzyć, ile miejsca Ci zostało i wreszcie zdecydować, ile pracy chcesz w to włożyć.

 

Poddasze idealnie nadaje się także na biuro czy pracownię domową

 

Strych jest jednym z najczęściej używanych pomieszczeń w domu, ale często jest zaniedbywany. Niska cena poddasza i łatwy dostęp sprawiają, że jest to logiczny wybór do biura lub domowego studia. Warto rozważyć nową aranżację tego pomieszczenia w czasach gdy coraz częściej mamy do czynienia z tzw. home office.

Ludzie z artystyczną duszą mogą przeznaczyć to pomieszczenie na swoją pracownię. Często same zaaranżowanie takiego miejsca pobudza i motywuje jeszcze bardziej do pracy artystycznej.

Pracownia malarska to miejsce, do którego artyści przyjeżdżają, aby wykonywać swoją pracę. Pomieszczenie można zamienić w pracownię, aranżując je w taki sposób, aby artysta czuł się zainspirowany i pobudzony. Tworząc i utrzymując przestrzeń do pracy artystycznej i twórczej, ludzie z artystyczną duszą mogą wykorzystać ją jako swoją pracownię.

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *