Jak urządzić pokój nastolatka?

Jak urządzić pokój nastolatka?

Spis treści

Jak urządzić pokój nastolatka?

 

 

Urządzanie pokoju dla nastolatka to niełatwa sprawa, bo taki pokój musi spełniać wiele funkcji. To przede wszystkim miejsce do odpoczynku i spania, a także do nauki i spędzania czasu.

Powinna zatem sprzyjać relaksowi, zapewniać dobry sen, dzięki doborowi odpowiednich wygodnych mebli, a także zachęcać do kreatywności, inspirować do działania i – oczywiście – umożliwiać zabawę lub spełnienie pasji. Bardzo ważne jest również, aby nastolatki wyrażały swoją indywidualność, dlatego urządzając pokój, należy kierować się nie tylko zdrowym rozsądkiem i troską o użyteczność, ale także wziąć pod uwagę tę kwestię.

 

Urządzenie pokoju nastolatka powinno pobudzać kreatywność

 

Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie zdroworozsądkowego podejścia z kreatywnym podejściem nastolatka. To od rodziców zależy jak zaaranżować przestrzeń do nauki i zapewnić komfort snu, podczas gdy dziecko może zająć się innymi sprawami, są to głównie kwestie estetyczne. Bardzo ważne jest znalezienie kompromisu.

Nastolatki mają zazwyczaj dość nietypowe upodobania, np. wolałyby udekorować całe pomieszczenie na czarno.

Być może takie rozwiązanie byłoby najbardziej zgodne z aktualnymi zainteresowaniami, powiedzmy, miłośników rocka, ale z pewnością możemy powiedzieć, że nie byłoby to najlepsze miejsce do nauki. Dlatego rodzice muszą być ostrożni i być może odrzucać zbyt ekstrawaganckie pomysły. Jednocześnie nie da się zaaranżować pokoju dla nastolatka bez konsultacji z nią, bo na pewno nie będzie się w nim czuła komfortowo, jeśli wnętrze nie będzie współgrało z jej osobowością.

 

Pokoj nastolatka - Jak urządzić pokój nastolatka?

 

Inni czytali także: Projekt pokoju dziecka: pomysły i inspiracje

 

Funkcjonalność w pokoju nastolatka

 

Funkcjonalność to bardzo ważny warunek, który musi spełniać pokój nastolatka, który spędza w nim dużą część dnia i wykonuje różne czynności. Przestrzeń musi funkcjonować jako sypialnia, salon, a także salon – pomieszczenie do przyjmowania gości. Aby było to możliwe, musi być wyposażony w odpowiednie meble.

Oprócz wygodnego łóżka w pokoju powinna znaleźć się również sofa, a nawet fotele czy pufy, na których można usiąść podczas wizyty u znajomych. Oprócz biurka do prac domowych i nauki przyda się również małe biurko – zwykły lub typowy stolik kawowy.

Jeśli przestrzeń jest niewielka, warto postawić na ciekawe rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Dobrym rozwiązaniem byłaby np. rozkładana sofa zamiast łóżka, która posłuży jako miejsce do spania w nocy i jako wygodna sofa w ciągu dnia. Jeśli nie ma miejsca na fotele, możesz kupić nadmuchiwane meble, które są zabawne, wygodne i ciekawe do wyrażenia.

 

Urządzając pokój nastolatka rozważ pobudzanie odruchu odkładania na miejsce

 

Pokój nastolatka powinien również posiadać szereg półek i półek, na których dziecko może umieszczać książki, a także wszelkie przedmioty związane nie tylko ze szkołą, ale także z pasjami.

Są to najczęściej tabliczki, haczyki, fotografie czy kolekcje różnych przedmiotów. Należy wziąć pod uwagę ich miejsce przy planowaniu pokoju, a także inne rzeczy związane z tym, czym nastolatka się interesuje i co lubi. Czasem trzeba będzie znaleźć miejsce na filc, czasem – na instrumenty muzyczne, a innym razem – na kącik dla kota, w którym znajdzie się domek i boks dla szczeniąt.”

 

Jak urządzić pokój dla nastolatka podsumowanie

 

Nastolatkowie chcą, aby ich pokój był odzwierciedleniem ich samych, a to oznacza wybieranie kolorów i mebli, które wyrażają ich osobowość.

Znalezienie idealnego koloru do pokoju nastolatka to dopiero pierwszy krok do udekorowania tej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy wybierzesz skrajnie miętową zieleń, czy popularną musztardową żółć, wybrane kolory będą miały duży wpływ na nastrój i sposób, w jaki czuje się we wnętrzu. Nastolatki często bardzo dokładnie określają, jakie kolory chcą w swojej przestrzeni, ponieważ często jest to ich pierwsza okazja, aby poczuć się jak w domu. Dajmy im możliwość wyboru.

Niektórzy nastolatkowie chcą, aby ich pokój był trochę bardziej dorosły, dodając meble, takie jak biurko lub komoda. W ten sposób mogą odrabiać lekcje w zaciszu własnej przestrzeni.

 

Większość nastolatków lubi kolorowe pokoje z dużą ilością kreatywności i aktywności.

 

Dodanie kilku roślin lub kwiatów może dodać koloru i życia do nudnej przestrzeni. Miejsca pracy są ważne dla dzieci, które muszą odrabiać lekcje, ale ważne jest również, aby miały czas wolny od pracy w szkole, kiedy wracają do domu. Sporą część dnia spędza się w szkole, więc wspaniale jest, gdy dzieci mogą wrócić do domu i odpocząć w spokojnym otoczeniu

Nastolatki bardzo dbają o swój pokój. To miejsce, w którym mogą wyrazić siebie w kreatywny sposób za pomocą jasnych kolorów, mebli, tekstur i innych elementów dekoracyjnych.

Nastolatki lubią rzeczy, które są nowoczesne lub wyglądające w stylu retro. Lubią też rzeczy kolorowe i odważne. Najlepszym sposobem, aby ich pokój wyglądał wesoło, jest użycie żywych kolorów, takich jak czerwienie, żółcie, błękity itp. Jednym z najpopularniejszych sposobów na udekorowanie pokoju nastolatka jest dodanie kreatywności.

Powinniśmy unikać zbyt wielu zasad w dekorowaniu pokoi nastolatka, ponieważ potrzebują oni zarówno przestrzeni do wypoczynku i rekreacji z przyjaciółmi i kolegami.

 

Zbyt wiele narzucanych zasad w urządzaniu pokojów nastolatków może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.

 

Aby niewygodny pokój był bardziej przytulny, lepiej skoncentrować się na uczynieniu go wygodnym. Nastolatki potrzebują przestrzeni do spotkań towarzyskich z przyjaciółmi i kolegami, więc potrzebują do tego własnej przestrzeni.

5/5 - (2 głosy)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *