Jak urządzić mieszkanie z duszą w starej kamienicy

Jak urządzić z duszą mieszkanie w starej kamienicy?

Spis treści

Mieszkania w starych kamienicach cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego bowiem są to wyjątkowo klimatyczne miejsca z duszą. Takie mieszkanie daje wiele możliwości aranżacyjnych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest połączenie w nim stylowej elegancji sprzed lat z nowoczesnością i funkcjonalnością.

Jak urządzić z duszą mieszkanie w starej kamienicy?

Mieszkania w przedwojennych kamienicach są bardzo charakterystyczne. Pomieszczenia są duże i wysokie. Jest w nich sporo światła wpadającego przez obszerne okna, a pokoje połączone są ze sobą stylowymi dwuskrzydłowymi drzwiami. Warto zachować w nich, choć część przedwojennych elementów wystroju wnętrz jak na przykład żeliwne grzejniki czy ozdobne sztukaterie przy sufitach. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie z duszą w starej kamienicy.

Mieszkanie w starej kamienicy. Garsoniera w przedwojennej kamienicy w nowoczesnym wydaniu.

Budownictwo z początku XX wieku jest absolutnie wyjątkowe. Cechuje je wzniosłość, bogactwo zdobień i przestronność. Takie właśnie są mieszkania w starych kamienicach. Jest w nich dużo przestrzeni i światła, ponieważ odległość pomiędzy podłogą a sufitem jest znacznie większa niż w nowoczesnym budownictwie, a całości dopełniają duże okna.

Często garsoniera w kamienicy kojarzy nam się z babcinym wystrojem i brakiem funkcjonalności. Tymczasem mieszkanie w przedwojennej kamienicy możemy urządzić w stylu nowoczesnym, zachowując jedynie kilka nastrojowych elementów sprzed lat, które pomogą nam zbudować niezapomniany nastrój. Mogą to być sztukaterie, podłogi, okna z okiennicami czy grzejniki, ale z powodzeniem możemy także połączyć modernistyczny wystrój pomieszczeń z przedwojennymi lub stylizowanymi na przedwojenne meblami jak na przykład praktyczna toaletka, komoda, biurko, stół w jadalni czy eleganckie łóżko. W zestawieniu z takim meblami pięknie wyglądają modernistyczne dzieła sztuki.

Drugą opcją jest wyposażenie mieszkania w kamienicy w nowoczesne meble i uzupełnienie ich dodatkami z epoki jak na przykład przedwojenne portrety i fotografie na ścianach, ozdobne sztukaterie na sufitach i skrzydła drzwiowe w przedwojennym stylu.

Inni czytali także: Nowoczesne mieszkanie – Jak mieszkać nowocześnie i przytulnie?

Urządzamy mieszkanie w starej kamienicy.

Choć możliwości urządzenia mieszkania w kamienicy jest naprawdę wiele i ogranicza nas właściwie jedynie nasza wyobraźnia, to jednak projektując wnętrza, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

1. Łazienka.

W przedwojennych łazienkach królowały duże wanny kąpielowe. Łazienki w kamienicach są często duże i łatwo je zagospodarować. Jeżeli dobrze rozplanujemy przestrzeń, to z pewnością uda nam się zamontować w łazience zarówno wannę, jak i kabinę prysznicową lub deszczownicę.

Łazienka może być nowoczesna z modernistyczną armaturą i meblami lub odzwierciedlać przedwojenny pokój kąpielowy z piękną wanną i umywalką oraz toaletką łazienkowa d dużym lustrem.

2. Sypialnia.

W przedwojennych sypialniach centralne miejsca zajmowało duże wygodne łóżko. Najczęściej miało ono ozdobną metalową ramę. Charakterystycznym elementem wystroju sypialni były również długie mięsiste zasłony, które zaciągało się na noc, aby do pokoju nie wpadało światło z ulicy.

Możemy odwzorować w naszej sypialni tę przedwojenną elegancję lub zostawić w pomieszczeniu tylko jej elementy. Przykładowo nowoczesne meble możemy połączyć ze stylową oprawą okien w postaci strojnych firan i mięsistych zasłon. Z kolei, jeśli jesteśmy alergikami lub po prostu nie podobają nam się duże zasłony, możemy zdecydować się na łóżko rodem z epoki, stylizowaną trzydrzwiową szafę na ubrania bądź komodę i nowoczesną oprawę okna w postaci żaluzji lub rolet.

3. Salon i jadalnia.

W garsonierach salon często pełnił również funkcję jadalni. W wielu mieszkaniach w kamienicach salon jest bardzo duży. Z powodzeniem zmieścimy w nim wiec zarówno stół z krzesłami, gdzie będziemy spożywać posiłki, jak i wygodną kanapę, fotele i niewielki stolik kawowy. Wystarczy odpowiednio zaplanować i podzielić przestrzeń.

Typowymi meblami w przedwojennych salonach były zdobione toaletki, komody oraz kredensy. Te stylowe i piękne meble z duszą są również bardzo funkcjonalne i praktyczne. Warto je więc uwzględnić w projekcie salonu połączonego z jadalnią.

Inni czytali także: Wycena nieruchomości – jak wyceniać mieszkanie

4. Kuchnia.

Również w kuchni możemy zachować stylistykę przedwojennej garsoniery lub pozostawić na nowoczesność. Jeśli pozwala nam na to metraż pomieszczenia, warto obok nowych sprzętów kuchennych pozostawić również te zabytkowe jak na przykład piec, które będą pełnić wyłącznie funkcję ozdobną.

W przedwojennych kuchniach królowały duże przeszklone szafki na naczynia kuchenne i piękne zdobione sztućce. Nawet jeżeli zdecydujemy się na nowoczesny wystrój wnętrza, warto pomyśleć o zakupie ozdobnej porcelany oraz sztućców.

Urządzanie mieszkania w starej kamienicy wymaga niestandardowego podejścia, ze względu na specyficzną architekturę budynku. Jeśli jest on także zabytkowy, wówczas dodatkowo konieczne jest przestrzeganie zaleceń konserwatora zabytków podczas remontu. Zapewne nie będą one w bardzo znaczący sposób ingerować w sam wystrój wnętrza, ale już na przykład wybór okien ma tutaj ogromne znaczenie.

W starych kamienicach panuje niezwykła atmosfera. Są one pełne tajemniczości i elegancji sprzed lat. Mieszkania w takich budynkach są absolutnie wyjątkowe. Możemy w nich stworzyć bardzo przytulne i nastrojowe, a jednocześnie wyrafinowane i eleganckie wnętrza, które będą również funkcjonalne i praktyczne.

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *