Jak wybrać idealny projekt domu? Podpowiadamy

Jak wybrać idealny projekt domu? Podpowiadamy

Spis treści

Jak wybrać idealny projekt domu? Podpowiadamy

Wybór odpowiedniego projektu domu to nie lada wyzwanie. Gdy już postanawiamy zbudować własny dom, stajemy przed wieloma dylematami. To jaki będzie finalnie nasz azyl, decyduje jednak etap wyboru jego projektu. Jest to odpowiedzialne zadanie, które musi być poprzedzone analizą wielu czynników. Dlatego też stworzyliśmy pomocny artykuł, uwzględniając najważniejsze kwestie przy wyborze projektu nieruchomości.

Zakup projektu przed poznaniem warunków zabudowy

Pierwszą czynnością, zanim jeszcze w ogóle zaczniemy rozglądać się za projektem domu, powinno być zapoznanie się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli dana działka, w której posiadaniu jesteśmy nie jest objęta takim planem, to powinniśmy uzyskać decyzję o Warunkach Zabudowy. Jeżeli wybierzemy projekt domu, bez uprzedniego zapoznania się z takimi zapisami, to tak naprawdę możemy wyrzucić pieniądze w błoto.
Powyższe informację pomogą nam dowiedzieć się, jak duży dom może powstać na danym terenie. Chodzi tutaj nie tylko o parametry, ale i o przeznaczenie budynku. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy posiadamy działkę, z możliwością zabudowy jednorodzinnej.
Określone mogą być również parametry, które w dużej mierze zawężą poszukiwania projektu domu. Chodzi o kwestie jak maksymalna wysokość, szerokość, kąt nachylenia dachu czy odległość od sąsiadujących nieruchomości, którą trzeba utrzymać.

Inni czytali także: Jakie gatunki kwiatów najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu?

Planowanie kosztów

Nie jest zaskoczeniem fakt, że ilość gotówki, jest głównym czynnikiem, który determinuje to jaki dom wybudujemy. To jaki projekt domu wybierzemy będzie głownie determinowało to, jak drogi będzie dom w wybudowaniu. Warto więc bardzo dokładnie przeanalizować wszelkie aspekty i koszty, które mogą pojawić się podczas budowy.
Należy pamiętać, ze na ostateczny koszt domu wpływa wiele kwestii. Można kierować się jednak tutaj zasadą, że im prostsza i mniej skomplikowana bryła budynku tym koszt będzie mniejszy.
Budynek o niewielkim metrażu w zwartej bryle z dwuspadowym dachem prostym będzie o wiele tańszy i łatwiejszy do ogrzania niż nieruchomość o fikuśnych kształtach, z większym metrażem.
Jeżeli chodzi o ilość kondygnacji to sprawa również jest dość mocno indywidualna. W dużej mierze zależy to od preferencji domowników, ilości lokatorów. Należy pamiętać, że czym większa powierzchnia domu, tym pokaźniejszy musi być dach, a on potrafi wyciągnąć z naszego portfela sporą ilość gotówki.
Już nawet prosty dach położony z użyciem w miarę tanich materiałów, może pochłonąć ok. 40 000 złotych.

Usytuowanie pomieszczeń względem stron świata – czy jest ważne?

Oczywiście jest to bardzo ważna kwestia, która będzie wpływała po pierwsze na ograniczenia strat ciepła, po drugie na komfort mieszkania.
Dzienne pokoje, w których spędzamy najwięcej czasu warto umieścić od południa, co spowoduje, że będzie tam największa ilość naturalnego światła.

Wschodnia elewacja wybierana jest zazwyczaj na taras lub ogród zimowy. Ograniczona ilość promieni słonecznych umożliwia wykorzystanie tego miejsca do celów wypoczynkowych oraz spożywania posiłków w rodzinnym gronie.

Zobacz nasze oferty nieruchomości zagranicznych

Gotowy czy indywidualny projekt domu?

Niemal każda osoba, chcąca wybudować dom staje przed takim dylematem. Dużą zaletą gotowych projektów jest ich niska cena oraz ich spora ilość na rynku. Oznacza to sytuacje, gdzie możemy wybierać spośród setek gotowych rozwiązań i z pewnością znajdziemy coś na miarę naszych oczekiwań.
Jest również duże prawdopodobieństwo, że projekt który nam się podoba doczekał się już realizacji, tak więc możemy zapoznać się z efektami na żywo, bądź zapytać właściciela o ewentualne niedogodności przy korzystaniu z tego projektu.

Gotowy projekt domu ma jednak pewne wady. Nie mamy wpływu na to jak ostatecznie wygląda dom i jaki np. będzie układ pokoi. Musimy godzić się na wiele kompromisów. Takie rozwiązanie nie bierze pod uwagę również naszych indywidualnych potrzeb oraz cech działki.

Inni czytali także: Kwiaty i rośliny w domu?

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *