Jak i w co wyposażać mieszkania na wynajem 1200x675 - Jak i w co wyposażać mieszkania na wynajem

Jak i w co wyposażać mieszkania na wynajem

Spis treści

Jak i w co wyposażyć. Takie pytanie często spędza sen z powiek właścicielom mieszkania na wynajem.

Odwieczny dylemat, z którym trzeba się zmierzyć.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od nieruchomości i grupy docelowej.
Nie jesteś bowiem w stanie przewidzieć potrzeb potencjalnego najemcy!

Mieszkania na wynajem – reguły

Jest jednak kilka ogólnych reguł, od których warto rozpocząć:

  1. Ustal komu chcesz wynająć mieszkanie – czy mieszkanie jest dla singla, pary, dla rodziny, biznesmena czy jednak chcesz wynająć lokal firmie?
  2. Ustal do jakiego segmentu należy Twoje mieszkanie – budżetowego czy premium?
  3. Wyposaż i urządź kuchnie i łazienkę!
  4. Wyposaż mieszkanie w zależności od grupy docelowej.

Rynek nieruchomości na wynajem zmienia się. Dziś na cenę wynajmu ma wpływ standard mieszkania, lokalizacja i dostęp do szerokiej infrastruktury oraz mimo wszystko umeblowanie.
Bowiem, przeważająca liczba najemców na rynku najmu, szuka jednak gotowego mieszkania do wprowadzenia!
Mieszkania umeblowane cieszą się większym zainteresowaniem i szybciej można je wynająć, statystycznie nawet 3 razy szybciej niż mieszkania nieumeblowane!

Jeśli decydujesz się na wyposażenie mieszkania na wynajem:
– zróżnicuj je w zależności od grupy docelowej, komu chcesz mieszkanie wynająć
– nie wykańczaj swojego mieszkania zgodnie z własnym gustem, ale uniwersalnymi zasadami urządzania wnętrz

I tak, wyposażając mieszkanie na wynajem w budżetowym segmencie rynku, nie ma co przeinwestowywać.
Wyposażenie na wynajem powinno spełniać takie kryteria jak:
– solidność,
– uniwersalność,
– dobre wykończenie
– okazyjne cenowo czyli niedrogie.

Pamiętaj że, mieszkania na wynajem zużywają się szybciej, znajdź więc kompromis między jakością a ceną!

Inni czytali także: Podział mieszkania na dwa mniejsze


Zapewnij najemcom miejsce do spania, do jedzenia i przestrzeń do wypoczynku. Nie zapomnij o miejscu do przechowywania tj. szafach, komodach, schowkach na buty!

Mieszkanie na wynajem powinno posiadać podstawowy sprzęt AGD jak lodówka, pralka, piekarnik, płyta grzewcza czy zmywarka, która jednak coraz częściej staje się podstawowym elementem wyposażenia. Dodatkowo możesz mieszkanie doposażyć w odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania, suszarkę.

Jeśli chodzi o łazienkę, warto zastanowić się nad zainstalowaniem kabiny prysznicowej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to zainstaluj kotarę lub parawan nawannowy aby uzyskać dodatkową funkcję prysznica.

Wyposażając mieszkanie na wynajem z segmentu premium, warto poszukać lepszej jakości mebli czy dodatków. Pamiętaj jednak, że Twoje mieszkanie ma zarabiać a nie generować koszty!
Tak więc w tym przypadku, proponuję również poszuka efektownych i niedrogich a dobrych jakościowo mebli czy dodatków na różnych aukcjach internetowych czy w sklepach.
Jeśli nie wiesz jak to zrobić, proponuję zainwestować w fachowca np. homestagera czy projektanta, który pomoże określić uniwersalny styl mieszkania, ustali detale, meble aby osiągnąć efekt luksusu w dobrej cenie i jakości.

Inni czytali także: Ile trwa generalny remont mieszkania i ile kosztuje?


Pamiętaj, że w przypadku mieszkań na wynajem premium, są dwie grupy klientów:


– Pierwsza grupa, która chce wprowadzić się do w pełni urządzonego, luksusowego mieszkania. Dlatego w mieszkaniu powinny znaleźć się: komplet naczyń, garnków, dodatkowe sprzęty takie jak mikrofala, tostery, ekspres do kawy, komplety pościeli, powłok, ręczników, detergentów. Dodatkowo, można zaproponować serwis sprzątający czy modną opcję concierge, za dodatkową opłatą.

– Druga grupa to osoby przenoszące się z miasta do miasta z całym swoim dobytkiem. Tacy najemcy mają swoje meble, urządzenia i szukają dużych mieszkań czy domów zupełnie pustych. W takim przypadku umebluj tylko kuchnię i przygotuj łazienkę/i.

Przy wynajmie dużych mieszkań czy domów trudno jest przewidzieć na jakiego najemcę trafimy. Warto mieć wtedy miejsce do przechowywania, gdzie wyniesiemy meble i urządzenia, których najemca nie potrzebuje lub po prostu sprzedamy je na aukcji.

Jeśli chodzi o wyposażenie nowego mieszkania na wynajem, ustal komu chcesz je wynająć, kto jest Twoją grupą docelową i zaprojektuj wyposażenie pod tego konkretnego klienta np. expats, single.

W przypadku mieszkań na wynajem z przeznaczeniem pod biuro, nie ma najmniejszego sensu wyposażanie mieszkania. Najemcy mają swoją wizję wyglądu firmy i najczęściej sami wyposażają lokal.


Oczywiście na rynku są mieszkania nieumeblowane z przeznaczeniem na wynajem. W takim przypadku można zastosować kilka opcji doposażenia lokalu w meble:
– ustalenie z najemcą wyboru mebli w zakresie dostępnego budżetu
– podniesienie czynszu o 100-200 zł w związku z zakupem mebli
– przeniesienie na najemcę zakupu w ramach obopólnie ustalonego budżetu, zakup mebli przez najemcę i odkup mebli po zakończeniu najmu po odjęciu amortyzacji

Inni czytali także: Biuro nieruchomości Warszawa – jak wybrać agencję nieruchomości?


Reasumując, największa liczba najemców szuka gotowych mieszkań do wprowadzenia.
Odpowiednie przygotowanie mieszkania ma kluczowe znaczenie w szybkości wynajmu, uzyskaniu najlepszej rynkowej ceny i zmniejszeniu pustostanów.
Nie przesadzaj jednak z wydawaniem pieniędzy, stosuj uniwersalne zasady wyposażania dla najemców – solidność i jakość w dobrej cenie oraz zadbaj o czystość w mieszkaniu.

Zobacz nasze wybrane oferty nieruchomości:
Dom na sprzedaż Warszawa Rembertów
Dom na sprzedaż Warszawa Wawer
Dom na sprzedaż Jabłonna
Dom na sprzedaż Zalesie Górne

Agencja nieruchomości Warszawa GOESTE

 
Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email