Kupujesz mieszkanie? Koniecznie sprawdź stan okien.

Kupujesz mieszkanie? Koniecznie sprawdź stan okien!

Spis treści

Podczas oględzin mieszkania sprawdź stan okien.

Współczesne okna potrafią wytrzymać do 30 lat, a drewniane jeszcze dłużej. Mimo to ich niewłaściwa eksploracja może sprawić, że o wymianie będzie trzeba pomyśleć znacznie wcześniej.

Podstawy klasyfikacji okien – materiały

Trwałość, estetyka i parametry okien w znacznej mierze zależą od materiałów wykorzystanych do wykonania ramy. Na rynku stosowane są 3 rodzaje okien, a każde z nich ma swoje wady i zalety.

Okna plastikowe PCV

Najpopularniejszy rodzaj okien. Są łatwe w montażu, konserwacji oraz mają niemal doskonałe parametry. Jednocześnie są stosunkowo tanie i wytrzymałe. Zadbane okno PCV może służyć przez 30 lat bez większych oznak zużycia. Niezwykle prosta jest konserwacja, która polega na czyszczeniu ram okiennych ogólnodostępnymi środkami czystości.
Wewnątrz ramy znajdują się puste komory, których zadaniem jest zapobieganie ulatnianiu się ciepła z pomieszczenia.
Wśród wad okien plastikowych należy wymienić dwie najważniejsze:
– są wrażliwe na wysokie wahania temperatury, przez co nie nadają się do stosowania na większych powierzchniach
– łatwo się odbarwiają, przez co najrozsądniejszym rozwiązaniem jest montowanie białych ram

Inni czytali także – Notariusz, akt notarialny, koszty notarialne

Okna drewniane

Niezwykle stylowe ramy okienne, które kojarzą się z luksusem i wysoką jakością, a przy tym doskonale zatrzymują ciepło.
Dobrze zadbane okna drewniane są w stanie przetrwać nawet do 100 lat i przez cały ten okres zachować swoje wysokie standardy.
Do ich produkcji wykorzystywane jest drewno:
– sosny
– świerka
– modrzewia
– eukaliptusa
– dębu
Rama klejona jest warstwowo, co pozwala uniknąć wypaczenia drewna na skutek wilgoci czy wahań temperatury. Dodatkowo zastosowany lakier podnosi odporność okna na czynniki zewnętrzne.

Znacznym utrudnieniem dla większości osób jest problematyczna konserwacja. Drewniane ramy okienne przynajmniej raz w roku należy porządnie wyczyścić, a co kilka lat całkowicie odnowić. W celu renowacji okna drewnianego trzeba starannie je zeszlifować papierem ściernym. Powstałe ubytki uzupełnia się specjalną masą. Na tak przygotowaną ramę okienną pozostaje już tylko nanieść świeżą warstwę lakieru lub impregnatu.

Okna aluminiowe

Do niedawna nie były zbyt popularne ze względu na niski standard oraz przepustowość ciepła. Wraz z rozwojem technologii sytuacja uległa zmianie, a okna aluminiowe pojawiają się coraz częściej. Są wytrzymałe, stabilne i pozwalają tworzyć wielkoformatowe przeszklenia. Aktualnie okna aluminiowe swoimi parametrami oraz zdolnością izolacji cieplnej dorównują oknom drewnianym i plastikowym PCV, zachowując przy tym swoją niską cenę.
Konserwacja również jest również prosta – wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć ramy dowolnym detergentem.
Jedyną ich wadą jest fakt, że wciąż traktowane są jako niski standard wykończenia i nie prezentują się tak dobrze jak okna plastikowe czy drewniane.

Inni czytali także: Proste aktualizacje wnętrza, które odmienią Twój salon

 

Oznaki sugerujące, że stan okien wymaga wymiany

 

Okna zdają się być czymś trwałym, co nie wymaga specjalnej troski, a tym bardziej wymiany. Dobrze jednak jest się dokładnie im przyjrzeć, szczególnie jeśli znajdują się w mieszkaniu wystawionym do sprzedaży. Na co zwrócić uwagę?

Uszkodzenia

Najbardziej rzucający się w oczy powód wymiany okien. Mogą zostać uszkodzone przez galąź drzewa, w skutek wypadku czy próby włamania. Jeśli pęknięciu uległa szyba, wystarczy ją wymienić. Sytuacja wygląda gorzej jeśli uszkodzeniu uległa rama. Wtedy nie ma innego wyjścia jak wymiana całego skrzydła.

Na uwagę zasługują również uszczelki, szczególnie w oknach dachowych. Ich wymiana nie jest droga ani problematyczna, przez co tym bardziej należy zwracać uwagę na ten aspekt. Zaniedbanie szczelności okien może prowadzić do ich nieodwracalnego uszkodzenia.

Stan okien – Niska dźwiękoszczelność

Jeśli mimo zamkniętych okien hałas dobiegający z zewnątrz jest zbyt wysoki, należy przemyśleć ich wymianę. Okna starszego typu charakteryzują się niższymi parametrami i mogą obniżyć jakość życia w mieszkaniu.

Stan okien – Wypaczone ramy

Łatwo jest je dojrzeć, a ciężej naprawić. Niewielkie nierówności czy szczeliny można uszczelnić za pomocą specjalistycznych podkładek oraz regulując docisk okna do ościeżnicy. Jeśli szczeliny są zbyt duże nie pozostaje nic innego jak wymiana całego skrzydła.
Wypaczone ramy okienne powodują znaczny spadek termoizolacji okna, przez co znacząco rosną opłaty za ogrzewanie zimą, a latem mieszkanie dużo bardziej się nagrzewa.

Stan okien – Niska termoizolacja

Jedyny aspekt, którego nie da się rozpoznać przy pobieżnych oględzinach. Dobrze zadbane okna, równe i szczelne nadal mogą przepuszczać zbyt wiele ciepła. Pierwsze oznaki można zazwyczaj rozpoznać poprzez drastyczny wzrost kosztów ogrzewania. W takiej sytuacji wymiana okien może okazać się pomocna.

Stan okien -Estetyka

Równie istotny jest wygląd ram okiennych. Problem najczęściej dotyka okien plastikowych, które podatne są na przebarwienia. Na białych ramach z kolei mogą pojawić się żółte plamy. Na domiar złego okien plastikowych i aluminiowych nie można pomalować, a jedynym wyjściem okazuje się wymiana zużytych skrzydeł.

Inni czytali także: 7 pomysłów na małą kuchnię do każdego mieszkania

 

Stan okien na co zwracać największą uwagę przy zakupie mieszkania?

 

Chociaż niektórych parametrów nie da się zmierzyć przy oględzinach mieszkania, to staranne sprawdzenie okien może uchronić przed wieloma niedogodnościami i dodatkowymi kosztami. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:
– przyjrzeć się szybom pod kątem ewentualnych zarysowań i pęknięć. Ich występowanie może sugerować, że okna nie gwarantują dostatecznej termoizolacji, a z czasem mogą całkowicie wypaść z ramy
– sprawdzenie stanu uszczelek. Jeśli będą zagrzybione, opadające lub popękane może to wskazywać, że wilgoć przedostała się do okna i zaczęła je wypaczać – nawet, jeśli efekty nie są jeszcze widoczne
– przyjrzenie się ścianom i parapetom przy oknach. Przebarwienia i żółte plamy wskazują na przecieki i konieczność wymiany okien
– obejrzenie ram. Jeśli będą zakrzywione lub przy zamkniętym oknie widoczne będą szczeliny, ramy należy wymienić
– można również kilkukrotnie otworzyć okno na różne sposoby (na oścież i uchylnie), zwracając przy tym uwagę na płynność ruchu oraz działania mechanizmu
– dobrym pomysłem jest również zapytanie właściciela mieszkania o ostatnią datę wymiany okien. Dokumenty gwarancyjne lub potwierdzenia zakupu i montażu przechowywane są zazwyczaj przez kilkanaście lat

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *