Kursy agenta nieruchomości – coraz popularniejsze są takie kursy i bardzo dobrze.
Dla komfortu oraz jakości pracy agent nieruchomości powinien znać aktualne brzmienie podstawowych ustaw, oraz przepisów dotyczących nieruchomości, a także czynności z nimi związanych.
Jak postępować w przypadku umiejętności miękkich? Czy szkolić się w najbardziej modnych szkołach, kursach? Czy wyróżnimy się z tłumu postępując wg najbardziej popularnych schematów?
Jeśli wszyscy agenci nieruchomości będą tak samo postępować w swojej pracy – to czy rynek nie powie, że jest ich za dużo? Czy każda transakcja wymaga tych samych czynności?
Już w starożytności uważano, że między teorią a praktyką jest ogromna przepaść. I jest to trochę jak w chińskim symbolu jing-jang. Absolutne przeciwieństwa, które się idealnie uzupełniają tworząc razem harmonię.
Od najmłodszych lat, gdy pierwszych czynności uczyli nas rodzice i dziadkowie – robili to w sposób praktyczny, często odruchowo. Następnie nastała nauka systemowa, która pochłaniała większość z nas kilkanaście lat. Tam przeważała teoria. Często niestety wykładana przez osoby, które nie znały jej od strony praktycznej. Do dziś niektórzy nie wiedzą jak w życiu codziennym wykorzystywać skomplikowane wzory chemiczne. Podobnie jest z podstawami biologii, którą w czasach popularności wirusów i bakterii teoretycy interpretują w różnoraki sposób.
Jak to się ma do pośrednictwa nieruchomości? Ma się to bardzo mocno, ponieważ zawód ten wymaga właśnie łączenia w sposób skuteczny wiedzy teoretycznej (przepisy prawne) z praktyczną (relacje z klientami oraz praca z nieruchomością). Jeśli zostanie zaniedbane prawo to może się okazać, że nieruchomość, którą staramy się sprzedać danej osobie posiada spore braki lub błędy w dokumentacji co uniemożliwi sprzedaż. Choć wytycznych z dziedziny prawa, które uzależniają możliwość przeprowadzenia transakcji w sposób formalny jest znacznie więcej. Jeśli nie wykażemy się skuteczną pracą przy promocji i przygotowaniu nieruchomości to możliwe, że nikogo do niej nie przyprowadzimy. A bardzo często tego się oczekuje od agentów i agencji nieruchomości.
Inni czytali także: Agencie nieruchomości – daj się poznać i buduj swoją markę
Najczęstszą przyczyną braku poprawy skuteczności po odbytych kursach o nieruchomościach jest najczęściej ich odbycie bez skrupulatnego wdrażania i powtarzania wiedzy, jaką nabyliśmy.
Skuteczny pośrednik nieruchomości potrafi zarówno jedno jak i drugie. Często wynika to z doświadczenia, które jest najlepszym nauczycielem i zarazem najbardziej docenianym przez rynek. Każdy rynek. I to jest największa przeszkoda dla osób początkujących. Problem ten występuje praktycznie w każdej branży, ale w pośrednictwie w obrocie nieruchomościami dość wyraźnie te problemy powodują, że początkujący agenci nie mają szybkich sukcesów, przez co się zniechęcają. A szkoda.
Czy szkolenia w nieruchomościach mogą w tym pomóc?
Tak szkolenia zawsze pomagają, ale ważne jest u kogo się szkolimy. Przy coraz większej ilości dostępnych kursów – także tych darmowych warto je wcześniej przeanalizować, aby nie nabierać złych nawyków, których bardzo ciężko się później pozbyć. Zasada, która sprawdza się w każdej nauce jest taka, aby uczyć się od lepszych od nas. Najczęściej ta „lepszość” wynika z wiedzy oraz doświadczenia nauczyciela. Kolejnym kryterium wyboru powinny być umiejętności przekazywania wiedzy. Posiadanie wiedzy a umiejętne jej przekazanie to całkiem odrębne umiejętności. Nie ma stałej reguły, która decyduje, że ten prowadzący będzie lepszy od drugiego. Trzeba chwilkę posłuchać danej osoby i sprawdzić, czy nadaje na tych samych falach.
Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat kursów dla agentów nieruchomości to zapraszamy na poniższą stronę poświęconą szkoleniom dla pośredników nieruchomości.