Kwiaty i rośliny w domu – Dlaczego potrzebujemy roślin pokojowych?
Zielone piękności nie tylko ozdabiają wnętrza naszych domów, ale mają także użyteczne właściwości: oczyszczają powietrze z wszelkiego rodzaju toksyn czy niektórych alergenów i mikroorganizmów. Udekorujmy więc nasze pokoje roślinami!
Kwiaty i rośliny w domu dodają uroku i są wspaniałym dodatkiem do wnętrza.
Dobrze dobrane i pomysłowo zaprezentowane, mogą sprawić, że poczujemy się bardziej związani z naturą, a jednocześnie zdrowsi. Nie zawsze udaje się utrzymać rośliny w dobrej kondycji, ale jeśli odpowiednio będziemy je pielęgnować, odwdzięczą się pięknym wyglądem. Niektóre mają bardzo małe wymagania. Warto zainwestować trochę czasu w stworzenie zielonej oazy w swoim domu. Z kilku powodów.
Rośliny we wnętrzu doskonale wypełniają puste przestrzenie
Dla tych, którzy nie lubią pustych przestrzeni w domu, rośliny są ich idealnym wypełniaczem. Mogą stać w kącie lub też zwisać z półki, lub sufitu w specjalnie zaprojektowanych donicach.
Rośliny wiszące na ścianie idealnie komponują się np. z grafiką lub obrazami.
Inni czytali także: Jakie gatunki kwiatów najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu?
Kwiaty i rośliny we wnętrzu zdobią ściany
Gdy mamy w pokoju ścianę o dużej powierzchni i chcemy ją zagospodarować, to nie zapominamy o doborze proporcjonalnych mebli – to oczywiście priorytet. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie lub powieszenie roślin, które będą uzupełnieniem mebli.
Kwiaty ocieplają wnętrze
Rośliny dzięki swoim właściwościom pomagają ocieplić wnętrze: czynią je przyjemniejszym; zakrywają narożniki mebli i dodają lekkości. Na przykład można je zamontować na szafkach RTV, ławkach, półkach, komodzie itp. Rośliny należy również umieszczać w łazienkach. Trzeba tylko pamiętać, aby wybrać gatunki, które będą dobrze tolerować warunki, jakie panują w tym pomieszczeniu.
Inni czytali także: 10 sposobów aranżacji ogrodu
Rośliny oczyszczają powietrze
W naszych mieszkaniach i domach niestety jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie toksycznych związków. Formaldehyd występuje w niektórych meblach, benzen w klejach i lakierach, a ksylen w impregnatach. Dodatkowo jesteśmy narażeni na smog, który jest niebezpieczny dla naszego zdrowia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Nie wspominając o tzw. smogu elektromagnetycznym, który pojawia się podczas pracy urządzeń elektronicznych. Rośliny mogą pomóc oczyścić powietrze i dodatkowo wyeliminować działanie niektórych mikroorganizmów i alergenów.
Kwiaty i rośliny domowe mają działanie terapeutyczne
Od wieków wiadomo, że rośliny działają uspokajająco na człowieka. Zieleń sprawia, że jesteśmy spokojniejsi i mniej zestresowani. Kierunek terapii i rehabilitacji zwany choriterapią został stworzony, aby wspierać pacjentów w procesach terapeutycznych. Rośliny zachęcają również ludzi – w dobrym tego słowa znaczeniu. Kontakt z roślinami bardzo pozytywnie wpływa na dzieci: poprawia ich pamięć, zwiększa pewność siebie, rozwija kreatywność i wyobraźnię, jest motywacją do zdobywania nowej wiedzy oraz wpływa na dobry kontakt z rówieśnikami.