Styl Lagom i hygge

LAGOM & HYGGE przepisem na szczęśliwe życie

Spis treści

Szwedzkie „Lagom i duńskie „Hygge” w designie, czyli wpływ skandynawskiej filozofii życia na projektowanie i wystrój wnętrz

 

STYL SCANDI – FUNKCJONALNOŚĆ Z WENECJI PÓŁNOCY

 

Skandynawski to obecnie jeden z najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz.  Urządzając mieszkanie lub dom, wybierają go zazwyczaj osoby, które cenią życie w zgodzie z naturą, mają wzgląd na ekologię i doceniają funkcjonalne rozwiązania. Jak sugeruje sama nazwa, styl skandynawski wywodzi się z Europy Północnej, gdzie około 100 lat temu zapoczątkował go szwedzki malarz i architekt wnętrz – Carl Larsson. Jego prace przedstawiające życie codzienne Skandynawów, wykonane akwarelą w jasnej kolorystyce, stały się inspiracją do zainicjowania całkiem nowego nurtu w dziedzinie wystroju wnętrz.

Biorąc pod uwagę pochodzenie stylu, mogłoby się wydawać, ze wnętrza utrzymane w skandynawskiej estetyce, będą surowe, chłodne, chwilami wręcz mroczne. Nic bardziej mylnego!
W Skandynawii, tak samo jak w Polsce, w ciągu roku mamy przewagę pochmurnych dni, dlatego przemyślany wystrój i odpowiednio dobrane oświetlenie, to jeden z wyznaczników stylu.

Aby wykreować wnętrze w typowo skandynawskim wydaniu, powinno być ono jasne, ściany białe lub utrzymane w jasnych barwach zimnej gamy kolorystycznej. Po pierwsze dlatego, że optycznie powiększy to daną przestrzeń, a po drugie zimne kolory odbijają światło, w przeciwieństwie do ciepłych, które je pochłaniają. Jedną z ulubionych kombinacji kolorów jest szarość, jako kolor bazowy, przełamany akcentami w kolorze jasnego błękitu.

 

LAGOM & HYGGE PRZEPISEM NA SZCZĘŚLIWE ŻYCIE

 

O estetyce nie świadczy jedynie kolorystyka, lecz ogólna wizja, którą tworzą takie czynniki, jak: prostota, nieprzesadny minimalizm i funkcjonalność w nurcie „Eko”. W scandi designie wyraźnie dostrzec można wpływy skandynawskich filozofii życia, oparte na szwedzkiej sztuce równowagi („Lagom”) oraz duńskiego „Hygge”, które jest określane stylem życia, które stawia na komfort, gwarantujący poczucie szczęścia.

„Lagom”, czyli wspomniane wcześniej życie w zgodzie z naturą, unikanie skrajności, docenienie tego, co się ma w każdym aspekcie życia, ma pomóc osiągnąć zadowolenie, prowadząc przy tym zdrowy tryb życia. „Hygge”, to wynikające z kontemplacji piękna poczucie szczęścia; schludna, przytulna i estetyczna atmosfera.

 

Duńczycy świetnie czują się w swoich domach i bardzo chętnie w nich przebywają. Od 40 lat Dania plasuje się w ścisłej czołówce rankingów na najszczęśliwszy kraj na świecie. Rozkwit wysokiej jakości duńskiego designu przypadł na l.20. XX w. i po dzień dzisiejszy dopełnia wnętrza, które stają się prawdziwymi wnętrzarskimi „perełkami”.

 

Każde wnętrze tak samo, jak osobowość właścicieli, jest inne. Trzymając się kilku prostych wytycznych, można stworzyć swoją indywidualną przestrzeń w nordyckim stylu, który swoje inspiracje czerpie także z innych nurtów. Do wystroju śmiało możemy wpleść zatem antyki lub meble wykonane z palet, które są kontynuacją dekorowania w duchu „bio & natural”.

 

W stylu „Hygge” w dobrym tonie jest wykorzystywanie starych sprzętów, które maja swoją historię, więc popularne jest zamawianie mebli na wymiar, wykonywanych przez lokalnych rzemieślników. Naturalne drewno, które powróciło do współczesnych wnętrz w iście wielkim stylu, możemy znaleźć również na skandynawskich podłogach, które dla ozdoby pokryte są puszystymi dywanami lub chodnikami z ekologicznych, zwierzęcych skór. To właśnie skóra, ceramika i drewno (najmilej widziane to z naturalnymi sękami, pękające, wyglądające na nieobronione) są najczęściej wykorzystywanymi materiałami, podkreślającymi zamiłowanie do natury. Oprócz drewnianych mebli, zastosowanie znajdują także tapicerowane, obite miękkimi tkaninami, jak bawełna, len i wełna.

 

Skandynawski styl - LAGOM & HYGGE przepisem na szczęśliwe życie

 

Jak już wiemy przestrzenie muszą być dobrze doświetlone, więc designerskie żyrandole, lampy i lampeczki, to podstawa funkcjonalnego scandi wystroju.  Nieodzownym elementem dekoracyjnym są także świece, prezentujące się dumnie w nietuzinkowych świecznikach. Przytulne, ciepłe koce – klasyczne, wełniane, w kratę lub dziane oraz duża ilość ozdobnych poduszek, są nieodłącznym ozdobnikiem salonowej sofy.

Wizytówką skandynawskich przestrzeni mieszkalnych zaskakująco okazuje się być łazienka, która ma pełnić rolę strefy relaksu. Duńska filozofia „Hygge”, to czerpanie przyjemności z drobnych, codziennych rzeczy, zatem w łazienkowym domowym SPA mamy czuć się wyjątkowo, oddając relaksującej kąpieli w świetle zapachowych świec i aromatycznych olejków. Wolnostojąca wanna otoczona często żywą roślinnością, która ożywia wnętrze, współgra klimatem z drewnianymi lub drewnopodobmymi płytkami, nadającymi strefie kąpielowej przytulnej i „cieplej” atmosfery. Detale w stylu Skandynawiim mają ogromne znaczenie, dlatego nawet sanitariaty utrzymane są w bardziej obłych, łagodniejszych kształtach.
Efektu, jak w każdym z pomieszczeń, dopełnia odpowiednio dobrane oświetlenie, które nadaje wnętrzu indywidualnej oprawy.

 

IKONY SKANDYNAWSKIEGO DESIGNU

 

Projektanci pochodzący ze Skandynawii przyczynili się do powstania duże części światowego designu. Poza szeroko znaną ekonomiczną wersją skandynawskiego designu, którą z sukcesem promuje popularna sieć wnętrzarskiego sklepu IKEA, koneserzy nordyckiego stylu swoje wnętrza wzbogacić mogą także o deignerskie „smaczki” z wyższej półki, zaprojektowane przez ikony tamtejszego designu, jak np. krzesło Ant (jeden z ikonicznych projektów Arne Jacobsena), lampa Aj Table (Louisa Poulsena), fotel Egg (marki Fritz Hansen), lampa PH Architoke (projektu Poula Henningsena), krzesło Panton (z dorobku Vernera Pantona) czy Wishbone (sztandardowy produkt marki Carl Hansen & Søn).

Prostota, harmonia, funkcjonalność i estetyka formy to cechy, za które pokochaliśmy styl skandynawski. Dzięki wystrojowi wnętrz możemy wyczarować przestrzeń, w której każdego dnia będziemy czuć się jak w wymarzonym miejscu na świecie. Skandynawski styl może sprawić, ze życie nad Wisłą będzie szczęśliwsze, a Polacy w swoich domach będą czuć się jak Duńczycy w swoim „Hygge”

5/5 - (2 głosy)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *