Lustro - prosty sposób na powiększenie małego wnętrza.

Lustro w domu – prosty sposób na powiększenie małego wnętrza.

Spis treści

Lustro w domu

 

Lustro było używane od wieków do ozdabiania pomieszczeń. W jadalniach i buduarach zawieszano lustra oprawiane w bogato zdobione grube barokowe ramy.

W przestronnych pałacowych salach lustra nie tylko podkreślały piękno i dopełniały całość wnętrza, ale także pełniły rolę dzieła sztuki. Dziś, w czasach kryzysu mieszkaniowego i małych przestrzeni, eksperci zachęcają do używania luster nawet w niewielkich wnętrzach. Wciąż chodzi o „zabawę” ludzkim okiem. Powierzchnia lustra, a dokładniej efekt, jaki tworzy, wpływa na naszą percepcję.

Lustro dezorientuje nasze głowy, poszerza krótki korytarz, poszerza wąski salon, zwisa z sufitu podciągając pokój do góry tak, że wydaje się wyższy niż jest w rzeczywistości. Innymi słowy, lustra wizualnie wzbogacają przestrzeń. Jak skutecznie wykorzystać lustro we wnętrzu?

 

Lustereczko, powiedz przecie…

 

W porządku. Chyba każdy już słyszał, że lustro optycznie powiększa przestrzeń. Może powiesiliśmy je w miejscu, w którym na pewno się przyda: w łazience, garderobie, przedpokoju wyjściowym. Miejsca te są dobre i funkcjonalne. Warto jednak poszukać mniej oczywistych rozwiązań. W przedpokoju, salonie, gabinecie, a nawet sypialni. Umieść je w rogu, zawieś na ścianie, umieść między oknami, a nawet pod sufitem. Lustro wnosi do wnętrza zupełnie nową perspektywę – niejako tworzy całkiem darmowy kawałek dodatkowej przestrzeni, do której nie ma fizycznego dostępu. Lustro ma być przede wszystkim elementem dekoracyjnym, który będzie…

Inni czytali także: Kwiaty i rośliny w domu

 

Lustro w domu – prosty sposób na powiększenie małego wnętrza. No właśnie… gdzie?

 

Lustro zawieszone na ścianie za kanapą to klasyka. Górna rama powinna znajdować się około 1,5 – 1,7 metra nad podłogą. Jeśli chcemy nadać przestrzeni głębi, stawiamy na szeroką poziomą powierzchnię. W przypadku niskiego wnętrza wybierz ramę pionową. Zawieszone w ten sposób lustro doda wnętrzu wysokości i przestrzeni.

Połączenie sił lustrzanych i okiennych daje najlepsze rezultaty. Jeśli umieścimy lustro na wąskiej ścianie między dwoma otworami okiennymi, wnętrze nawet się podwoi. Inna opcja – duże lustro umieszczamy na ścianie prostopadłej do okna lub naprzeciw niego. Pojawiające się promienie światła odbijają się od szkła i oświetlają pomieszczenie. Jakbyśmy mieli dodatkowe okno.

 

Lustro w mieszkaniu - Lustro w domu - prosty sposób na powiększenie małego wnętrza.

 

Lustro w domu – prosty sposób na powiększenie małego wnętrza.

 

Są tu jednak pewne zasady. Lustro powinno podkreślać walory wnętrza i korygować jego proporcje. Ważne jest, aby przewidzieć efekt, jaki uzyskamy. Przykładowo, jeśli wnętrze ma proporcję wydłużonego prostokąta, optycznie przedłużymy wnętrze za pomocą lustra na krótszym boku. Wpłynie to negatywnie na jego wygląd. Polecane są wiszące lampy przed lustrem, gdyż dostaniemy dwa razy więcej lamp, a co za tym idzie również światła dzięki odbiciu. W małych pomieszczeniach trudniej jest przechowywać – zabudowane wnętrze, szafki na całej wysokości ścian, schowki to częsty widok w polskich mieszkaniach. Pomogą w tym lustra umieszczone bezpośrednio na suficie. Lustro na suficie wydłuża linie ścian i przynosi więcej oddechu. Bardzo dobrze prezentuje się w małych i niskich (245-255 cm) wnętrzach. W większych i wyższych może przyprawić o zawrót głowy.

 

…kto jest najpiękniejszy na świecie

 

Przedpokój to coś więcej niż tylko miejsce na lustro. Zanim pójdziemy na randkę do pracy, nie jesteśmy w stanie oprzeć się pokusie, by nie sprawdzić swojego wyglądu. Właśnie. Inną rzeczą jest to, że korytarz to zazwyczaj wąska i ciasna przestrzeń. Aby go przedłużyć, umieść na jego końcu pionowe lustro, nasze oczy będą postrzegać wnętrze jako dłuższe. Jeśli natomiast chcemy poszerzyć wąski korytarz, powinniśmy umieścić wzdłuż jednej ze ścian podłużne lustro. Lustro zawieszone na drzwiach szafy przesuwnej doskonale spełni swoje zadanie powiększenia. I łatwiej zobaczysz siebie.

 

Lustro w domu pozwoli nam dobrze przyjrzeć się harmonijnej aranżacji małego wnętrza.

 

Więcej światła lub więcej przestrzeni, nawet jeśli to tylko złudzenie optyczne, znacznie poprawia nasze samopoczucie.

 

Lustro w domu podsumowanie

 

Lustra to jedna z najczęściej pomijanych cech w pomieszczeniu, ale są też jedną z najważniejszych. Lustra tworzą iluzję przestrzeni i powiększają pomieszczenie. Zapewniają również więcej światła, które może poprawić nastrój i sprawić, że ludzie poczują się szczęśliwsi.

Lustra są dostępne od czasu wynalezienia szkła, ale z biegiem czasu ewoluowały, stając się jaśniejsze i bardziej odblaskowe. Dzisiejsze lustra są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki nowym projektom, które oferują zwiększoną jasność, która świeci na Twojej twarzy, zamiast odbijać się w inne miejsca w pomieszczeniu.

Niektórzy uważają, że jeśli chcesz mieć jaśniejsze lustro, powinieneś dostać takie z płaską powierzchnią, a nie z ogromnymi krzywiznami lub kątami. Płaskie lustro będzie odbijać całe światło z każdego kierunku przed nim.

Lustra przydają się nie tylko wtedy, gdy trzeba się przygotować na specjalną okazję, ale można je również wykorzystać do odnowienia pokoju i uczynienia go większym i jaśniejszym.

Aby osiągnąć ten efekt wystarczy lustro, które jest odpowiednio duże i odbija wystarczająco dużo światła. Możesz też po prostu dostać lustro, które nie jest przechylone lub ma odpowiedni kąt, aby światło się od niego odbijało.

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *