lustro w mieszkaniu

Lustro w mieszkaniu

Spis treści

Lustro w mieszkaniu – Jaką funkcję we wnętrzach pełnią lustra?

 

Lustro w mieszkaniu jest potrzebne w każdym domu i zazwyczaj nie poprzestajemy tylko na jednym. Zawsze montujemy je w przedpokoju i łazience, ale można je również znaleźć w salonie, sypialni, a nawet kuchni. Jaki rozmiar lustra wybrać do mieszkania i jaki sposób je powiesić, aby było funkcjonalne?

 

1. Lustra w mieszkaniu pozwalają zobaczyć swoje odbicie , korzystamy z nich, aby ocenić, czy nasz strój i wygląd w ogóle są odpowiednie. Wykorzystywane są podczas zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. Z tych powodów lustra umieszcza się głównie w przedpokoju, łazience i obok toaletki.

2. Lustra w mieszkaniu optycznie powiększają przestrzeń, dlatego czasami używamy ich w niewielkich przestrzeniach, aby osiągnąć właśnie taki efekt. W wąskich korytarzach przy wejściu dobrze jest zainstalować szafę od podłogi do sufitu. Jedno skrzydło jej drzwi może być wykonane z lustra. Wtedy mamy podwójną korzyść – uzyskujemy efekt powiększenia wnętrza oraz możliwość obejrzenia swojego wyglądu i dokonania oceny przed wyjściem z domu. W małych łazienkach dobrze jest zamontować lustra na dwóch sąsiednich ścianach, co da efekt niemal podwojenia przestrzeni. Lustra można umieszczać na ścianach lub na szafkach łazienkowych.

2.3. Do oświetlenia wnętrza można użyć lustra. W lustrach odbija się światło słoneczne, co sprawia, że przestrzeń jest bardziej widoczna. Odpowiednio umieszczone na ścianach mogą powodować efektowną grę światła. Duże lustro na ścianie nad blatem stołu to klasyczny element wystroju jadalni, skutecznie odbija żyrandol i dodatkowo upiększa wnętrze.

3.4. Lustro w mieszkaniu o szczególnie ciekawych kształtach lub w atrakcyjnej ramie można wykorzystać również do dekoracji wnętrz. Ze względu na neutralny kolor lustra wybierane są przez zwolenników umiaru w dekoracjach. Ci, którzy wolą odważniejsze rozwiązania, mogą wybierać lustra w atrakcyjnych, ekstrawaganckich ramach. Zakochani w stylu glamour uwielbiają świecące ozdoby. Lustrzane ozdoby można znaleźć w każdym w domu. Głównym elementem dekoracyjnym w salonie jest ogromne lustro w ozdobnej ramie, wyeksponowane na ciemnej ścianie.

 

Lustro w mieszkaniu – Jakie szkło?

 

Lustra w mieszkaniu wykonane są ze szkła o grubości 2-6 mm lub kryształu o grubości 5 mm. Od spodu posiadają srebrną powłokę, która odbija widok.

Lustra mogą być również wykonane ze szkła kolorowego brązowego lub grafitowego. Ostatnie dwa kolory luster polecamy do pomieszczeń w pełni doświetlonych i wykończonych w kolorze szarym, czarnym, granatowym, brązowym. Odbijają mniej światła i eksponują mniej detali, dzięki czemu pełnią funkcję dekoracyjną, a nie funkcjonalną. Pozbawione są ram, a szklany panel od spodu można okleić folią ochronną zaprojektowaną tak, aby scalić elementy lustra w przypadku stłuczenia. Zapobiegnie to jakimkolwiek urazom.
Lustra mają kształt prostokątny, kwadratowy, owalny, okrągły. Dużo trudniej jest wykonać lustra o zaokrąglonych liniach, a zwłaszcza wykończyć ich krawędzie. Grubość arkusza zależy od rozmiaru. Małe lustra mogą być wykonane ze szkła o grubości 2-3 mm. Najczęściej płyty lustrzane mają grubość 4 mm. Lustra wielkogabarytowe wykonane są ze szkła o grubości 5-6 mm.
Gotowe lustra bezramowe można kupić w supermarketach. W salonach wnętrz znajdziesz duży wybór luster z ramkami w różnych stylach.

Inni czytali także: Wady i zalety klimatyzacji w mieszkaniu

 

Ramy

Rama decyduje o tym, jakie wrażenie estetyczne będzie miało lustro. Dzięki niej można nadać lustrom dowolny styl: klasyczny, nowoczesny, rustykalny, industrialny, glamour nawiązujący do czasów historycznych. Ramy mogą być wykonane z metalu – stali, miedzi lub aluminium, tworzywa sztucznego, drewna, szkła i dowolnego innego materiału, który można odpowiednio ukształtować. Mogą być wąskie lub szerokie, gładkie, profilowane lub profilowane. Nie ma zasady, że małe lustro powinno mieć cienkie ramki, a duże szerokie. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Kolor i sposób wykończenia nada lustru ostatecznego stylistycznego wykończenia.

 

Lustro w mieszkaniu jako dekoracja wnętrz

 

Lustro w mieszkaniu o oryginalnym wykończeniu może ozdobić salon lub sypialnię. Warto jednak pamiętać, że powinniśmy zawiesić je w takim miejscu i na takiej wysokości, żeby nie widzieć ciągle własnego odbicia. Jeśli lustro stoi obok sofy lub łóżka, najlepiej powiesić je znacznie wyżej, np. na wysokości około 1,5 m, aby uniknąć tego efektu, który może być męczący.
Meble z lustrzanymi powierzchniami to również ciekawe rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Komoda lub szafka z lustrzanym wykończeniem na frontach szuflad, która będzie odzwierciedleniem sypialni lub salonu, będzie mocnym akcentem w pomieszczeniu. W łazience lustro na szafkach pod umywalką sprawi wrażenie, że odbijająca się w nich podłoga nie ma końca, a łazienka będzie wyglądać na większą.

 

Jak przykleić lustro

 

Lustro można przykleić do powierzchni. Często taka procedura jest stosowana w łazienkach, gdy lustro jest montowane na płytkach ceramicznych. Do mocowania należy użyć klejów do luster lub szkła. Wiele luster można kupić z przymocowanymi do spodu płytami montażowymi do zawieszenia na haczykach. W przypadku luster prostokątnych arkusze są zwykle umieszczane na dwóch sąsiadujących ze sobą bokach, dzięki czemu można je powiesić poziomo lub pionowo. Lustro można również zawiesić na linach, sznurkach itp.

Inni czytali także: Jak urządzić mieszkanie przeznaczone na wynajem?

 

Wygodna wysokość i szerokość lustra

 

Lustro w mieszkaniu może stać, powiesić, przymocować do ściany. Jeśli chcemy zobaczyć w nim odbicie całej sylwetki, wcale nie musi być ona wysokie. Nie musi pasować do wzrostu mężczyzny, aby zobaczyć w nim całą postać. Bardzo często stosujemy wysokie lustra sięgające podłogi lub 30-40 nad nią.

 

Jeśli powiesisz lustro nad umywalką w łazience lub nad toaletką, jego środek powinien znajdować się na wysokości wzroku osoby, która z niego korzysta. Jeśli ludzie o różnym wzroście korzystają z lustra, powinno ono być powieszone raczej wyżej niż zbyt nisko. Najlepiej zaznaczyć na ścianie wysokość oczu osób wysokich i niskich. Dolna linia lustra znajduje się zwykle 20-30 cm nad zlewem.

 

Lustro w mieszkaniu – Podsumowanie

 

Lustra w mieszkaniach sprawdzają się nie tylko jako ozdoba, ale również jako optyczne powiększenie. Lustra optycznie powiększają wnętrze, dodają stylu i jednocześnie rozświetlają mieszkanie. Lustro to także świetny sposób na powiększenie mieszkania i uczynienie go bardziej przestronnym.

Lustro w mieszkaniu to nie tylko elementy dekoracyjne, ale można je wykorzystać do celów praktycznych, takich jak sprawdzenie się przed wyjściem lub wykonaniem makijażu.

Inni czytali także: Biuro nieruchomości Warszawa – jak wybrać agencję nieruchomości?

 

Ludzie często wieszają je na wysokości oczu, aby przechodząc obok, zobaczyli siebie w odbiciu. Lustrzane selfie podbijają świat. Ponieważ serwisy społecznościowe, takie jak Facebook i Instagram, stały się bardziej popularne, podobnie jak lustrzane selfie. Są świetnym sposobem na pokazanie, jak wyglądasz danego dnia lub podkreślenie swoich najlepszych cech 🙂

Lustro w mieszkaniu to świetny sposób, aby pomieszczenie wyglądało na większe i bardziej eleganckie. Odblaskowa powierzchnia rozjaśnia pomieszczenie i nadaje mu świeższy wygląd. Lustra pomagają również stworzyć wrażenie przestrzeni, ponieważ odbijają światło z innych części pomieszczenia. Aby zmaksymalizować swoją przestrzeń, możesz optycznie powiększyć swoje mieszkanie, umieszczając lustro na jednej ze ścian. W ten sposób będzie się wydawać, że tuż obok znajduje się kolejne pomieszczenie z wejściem. Umieszczenie lustra w salonie rozjaśni przestrzeń, a także zapewni więcej miejsca na stolikach bocznych!

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *