Malowanie ścian na biało

Malowanie ścian z koloru na biały – jak zrobić to dobrze?

Spis treści

Malowanie ścian na biało po intensywnym kolorze nałożonym poprzednio budzi obawy.

 

Nic dziwnego – wystarczy wybór nieodpowiedniej farby i brak precyzji podczas ruchu wałkiem, by pojawiły się nieestetyczne prześwity i nierówności. Ale mamy dla Ciebie kilka cennych informacji, z którymi łatwiej będzie uzyskać perfekcyjnie białą ścianę!

Białe farby cieszą się niesłabnącą popularnością. To zasługa uniwersalności tego koloru – faktu, że pasuje niemal do każdej aranżacji oraz tego, że dodaje wnętrzom przestronności i lekkości. Jak dobrze, że białymi ścianami możesz cieszyć się nie tylko jako właściciel nowego, deweloperskiego mieszkania, ale w każdej innej sytuacji – z każdym innym kolorem obecnym aktualnie na ścianie. Wystarczy dobór odpowiednich farb i prawidłowa technika malowania, by nawet po najciemniejszym kolorze ściana znów stała się biała jak śnieg!

Inni czytali także: Home staging – skuteczny lifting wnętrza

 

Jaką białą farbę wybrać do malowania ścian po kolorze?

 

Przede wszystkim farbę dobrej jakości – solidnie kryjącą i o dużej wydajności. Wtedy unikniesz konieczności nanoszenia wielu warstw farby na ścianę. Warto zwrócić uwagę na produkty o dużej odporności na szorowanie, oznaczone normą PN-EN 13300 i z wyższych klas (1 lub 2). Takie farby zwykle zapewniają lepsze krycie niż pozostałe produkty.

Duże znaczenie ma odcień białej farby. W parametrach technicznych określa się go wartością indeksu bieli w skali od 0 do 100. Im wyższa liczba, tym farba jest bliższa perfekcyjnej bieli; zawiera więcej pigmentów, a mniej wypełniaczy. Do malowania ścian, które wcześniej pokryte były ciemnym kolorem, potrzebujesz farb o wysokim indeksie bieli, a więc farby w bieli naturalnej lub tytanowej. Ważny jest też indeks zażółcenia. Im niższy, tym mniejsze ryzyko zżółknięcia ściany w krótkim czasie od malowania.

 

Malowanie scian na bialo 1 - Malowanie ścian z koloru na biały – jak zrobić to dobrze?

 

Malowanie ścian na biało po kolorze – instrukcja krok po kroku

 

Kiedy już wybierzesz dobrą farbę, przychodzi czas na malowanie. Zanim jednak chwycisz za wałek lub pędzel, koniecznie przygotuj ścianę na przyjęcie farby. W przypadku kolorowej ściany, którą chcesz przemalować na biało to bardzo ważne!

Zatem oczyść ścianę z wszelkich zabrudzeń i wyrównaj, wypełniając ewentualne ubytki. Ściany pokryte wcześniej satynową lub półpołyskującą farbą wymagają zmatowienia. Użyj do tego papieru lub bloczka ściernego, najlepiej drobnoziarnistego. Po szlifowaniu usuń z podłoża powstały kurz i pył.

Jeśli na ścianie znajdował się jasny kolor, najprawdopodobniej wystarczy, że naniesiesz jedną lub dwie warstwy farby właściwej. Im gorszej jakości farba, tym więcej powłok będziesz musiał stworzyć. Z kolei ciemniejsze kolory pokryjesz skutecznie tylko wtedy, jeśli w pierwszej kolejności je zagruntujesz, a docelową farbę białą naniesiesz nawet trzykrotnie. Farba gruntująca jest potrzebna również na powierzchniach, które bardzo pylą; to najczęściej ściany pokryte farbami lateksowymi, akrylowymi i emulsyjnymi, ale o niskiej klasie. Warto poszukać farb podkładowo-nawierzchniowych. Ze względu na ich szerszą funkcjonalność zamalowanie kolorowej ściany na biało ma większe szanse powodzenia.

Inni czytali także: Sypialnia w stylu romantycznym – jak urządzić?

 

O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na malowanie ścian po kolorze na biało?

 

Na pewno, by farbę nakładać równomiernie i przestrzegać czasu schnięcia określonego przez producenta między nanoszeniem każdej kolejnej warstwy. Tylko wtedy unikniesz smug i prześwitów. I nie oszczędzaj na farbie – ta kiepskiej jakości szybko się na Tobie odbije (a raczej na ścianie) i prawdopodobnie cały proces będzie trzeba powtarzać od nowa, poświęcając malowaniu ścian zdecydowanie więcej czasu i pieniędzy.

 

Malowanie ścian na biało po kolorze podsumowanie:

 

Biała ściana po naniesionym poprzednio ciemnym kolorze? To możliwe! Wystarczy wybrać odpowiednią farbę, a malowanie ścian przeprowadzić cierpliwie i zgodnie z naszą instrukcją.
Szybko przekonasz się, że w kategorii „biała farba do ścian” mieści się wiele różnych produktów, w tym także o różnych odcieniach. Aby malowanie ściany ciemnej na biało okazało się sukcesem, wybierz te najbardziej białe: naturalne lub tytanowe.

Nie oszczędzaj na dobrej farbie. Tylko odpowiedniej jakości produkt pozwoli uzyskać efekt, na jakim Ci zależy. Za to kiepska farba to gwarancja zmarnowanego czasu i pieniędzy.

 

5/5 - (2 głosy)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *