Mieszkania w kamienicach

Mieszkanie w kamienicy – trend, który z nami pozostanie

Spis treści

Mieszkanie w kamienicy – trend, który z nami pozostanie

 

Każda kamienica to nieruchomość unikalna i niepowtarzalna. Dzięki wieloletniej historii obiekt staje się autentyczny i wyjątkowy. Często używa się sformułowania, że mieszkania w kamienicach mają duszę. Co takiego szczególnego jest w mieszkaniach kamienicznych? I czym właściwie jest kamienica? Jak skutecznie sprzedać mieszkanie w kamienicy? Spróbuję nieco przybliżyć temat naszym czytelnikom i opowiedzieć więcej o tych nieco tajemniczych obiektach.

 

Już sama definicja kamienicy budzi wiele emocji. Samym słowem posługujemy się często, jednak gdyby zapytać przeciętnego Kowalskiego o definicję kamienicy, większość nabrałoby wody w usta. Według Słownika Języka Polskiego kamienicą nazywać powinniśmy „murowany dom mieszkalny o kilku piętrach i wielu mieszkaniach”. Definicja ta jest bardzo szeroka, gdyż nie wprowadza żadnego rozróżnienia pomiędzy apartamentowcem, blokiem a kamienicą i należałoby ją uściślić, o kilka aspektów. Najczęściej kamienice znajdują się w miastach, tworzą tzw. zabudowę pierzejową, mają bramę wjazdową, a także są po prostu stare, gdyż stanowiły podstawę budownictwa mieszkaniowego od średniowiecza do lat 50. XX wieku. Dziś już w zasadzie nie buduje się kamienic, co najwyżej je rewitalizuje, czyli nadaje nowe życie poprzez remont. Dopiero połączenie tych cech składowych stanowi o tym, że obiekt architektoniczny można definiować jako kamienicę, choć istnieją od tej zasady wyjątki. Na przykład niektóre kamienice nie tworzą swoją zabudową formy zwartej bądź nie mają bram wjazdowych. Warto dodać, że według miejskiej legendy (z tą tezą zgadza się wielu warszawskich pośredników) kamienica jest kamienicą wtedy, kiedy ma bramę wjazdową. Najczęściej mają fasadę z charakterystycznymi zdobieniami, która reprezentowała cały obiekt. Niegdyś kamienice zamieszkiwane były przez ludzi o wysokiej pozycji społecznej, często o pochodzeniu żydowskim.

 

Cechy charakterystyczne kamienic:

 

Wielodekadowa (często wielowiekowa!) historia. Z kamienicą z racji swojego powstania w czasach odległych wiąże się jej historia: kto w niej mieszkał, co się w niej znajdowało, kto ją zaprojektował. W jednej mieszkało mieszczaństwo niemieckie, w drugiej żydowskie. Niektóre kamienicy służyły jako siedziby banków, inne jako szkoły wojenne, a w jeszcze innych były dawne browary. Często styl kamienicy nawiązuje do jej dawnego przeznaczenia. Z racji długiej historii nierzadko objęte są ochroną konserwatora zabytków oraz posiadają tablice upamiętniające wydarzenia z przeszłości. Historia obiektu jest elementem charakteryzującym, nadającym mu klimatu.

Charakterystyczne elementy architektoniczne, niespotykane w innych typach budownictwa. Portyki, mozaiki, balustrady, rozety, maszkarony, fryz – ich nie znajdziemy w blokach z wielkiej płyty. To właśnie dzięki ich obecności kamienica staje się dziełem sztuki i nabiera dodatkowych walorów estetycznych.
umożliwiają stylowe aranżacje. Dzięki układowi, podwójnym drzwiom, odkrytej cegle na ścianie możliwe jest zaaranżowanie wnętrza w nietypowy, charakterystyczny sposób. Jednym z nich jest popularny w ostatnim czasie styl loftowy.

Potencjał inwestycyjny. Jeżeli ktoś kupuje mieszkanie z perspektywą wieloletnią, to powinien rozważyć zakup mieszkania w kamienicy. Są one jak wino – im starsze, tym lepsze. Charakteryzują się ograniczoną podażą, gdyż żaden warszawski deweloper nie zbuduje już „przedwojennej kamienicy” oraz wyjątkową lokalizacją w starych, bliskich centrum dzielnicach. Apartamentowców i bloków tzw. nowego budownictwa powstanie jeszcze bardzo wiele. Wraz z upływem czasu nowe inwestycje starzeją się, przez co tracą na atrakcyjności. Kamienic proces ów nie dotyczy, a czas działa na ich korzyść.

Wysokie sufity. Kiedyś budowało się mieszkania do mieszkania, dziś buduje się takie do zyskownego sprzedania. W mieszkaniach o ponadnormatywnej wysokości, zwykle nieco ponad 3 m (choć czasem zdarzają się i 4 m!), lepiej rozchodzi się światło i głos, przez co nabierają przestronności i stają się optycznie większe.

 

pexels eko sumargiyanto 670042 - Mieszkanie w kamienicy – trend, który z nami pozostanie

 

Słabe strony mieszkania w kamienicy

 

Mieszkania w kamienicach z racji daty swojego powstania nie są w pełni przystosowane do potrzeb współczesnego lokatora. Często brakuje w nich windy, miejsc postojowych i balkonów. Co więcej, nieuregulowany stan prawny gruntów jest w przypadku kamienic szczególnie częsty, gdyż potomkowie dawnych właścicieli mogą wysnuwać roszczenia względem aktualnych, co kończy się wieloletnim procesem sądowym. Warszawskie kamienice często są zlokalizowane w miejscach głośnych i przy głównych arteriach, a także znajdują się bardzo blisko ulicy, co dodatkowo utrudnia proces sprzedaży.

Przed kupnem warto sprawdzić stan techniczny, gdyż w czasach powstawania nieruchomości budujący dysponowali znacznie uboższymi technologiami. Wieloletnie kamienice często nie są przyłączone do miejskiego centralnego ogrzewania i wymagają ogrzewania własnego, gazowego lub elektrycznego, co generuje dodatkowe koszty. Nieszczelne okna, krzywe ściany – w nowszych blokach się praktycznie nie zdarzają, gdyż obowiązują ścisłe wytyczne budowania. Mieszkania te nie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

Warszawa jako miejsce szczególne dla mieszkań w kamienicach

W wyniku działań wojennych na terenie Warszawy w czasie II wojny światowej większość miasta została zniszczona. Według szacunków współczesnych historyków ok. 85% lewobrzeżnej Warszawy zostało zniszczone. Właśnie dlatego stolica jest tak uboga w mieszkania w kamienicach w zestawieniu z innymi miastami o wielowiekowej historii, takimi jak Gdańsk czy Wrocław. Stanowią one dobro o bardzo małej podaży, dlatego uchodzą za „białe kruki”.

 

Jak sprzedać mieszkanie w kamienicy?

 

Sprzedaż mieszkania w warszawskiej kamienicy może dostarczyć właścicielowi wiele trudu. Kamienice w Warszawie to na tyle specyficzny rynek, że problem zaczyna się już na etapie określania strategii cenowej. Z powodu swojej unikalności właściciele często mają trudność z odpowiednim oszacowaniem ich wartości na podstawie dostępnych im informacji. Trudno też zamaskować hałas i sporządzić plan mieszkania, gdyż powierzchnia wpisana w księgę wieczystą niekoniecznie pokrywa się z tą rzeczywistą. W mieszkaniach w kamienicach obecne są nielubiane przez nabywców pokoje w amfiladzie. Jak zyskownie sprzedać mieszkanie w kamienicy na 4 piętrze bez windy? Tu trzeba zastosować bardziej zaawansowane techniki sprzedaży i warto zwrócić się do profesjonalisty.

 

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *