Mordor Pierwsze warszawskie centrum biznesowe 1200x675 - Mordor - Pierwsze warszawskie centrum biznesowe

Mordor – Pierwsze warszawskie centrum biznesowe

Spis treści

Warszawski Mordor, który jest przeklinany przez osoby tam pracujące, rozwija się w szybkim tempie i nic nie wskazuje na to, by miał zamiar zwolnić.

Na dawnych terenach Służewca Przemysłowego powstało wiele biurowców, co przyczyniło się do powstania największej dzielnicy biznesowej w Polsce. Okolica ta potocznie nazywana jest jako „Mordor na Domaniewskiej” Codziennie do pracy dojeżdżają tu tysiące osób, czego efektem są korki i zatłoczona komunikacja miejska, na co narzeka wielu pracowników tej okolicy.

Inni czytali także: Biuro nieruchomości Warszawa – jak wybrać agencję nieruchomości?

Tereny gdzie aktualnie znajduje się Warszawski Mordor zostały przyłączone do Warszawy w 1938 r., a po II wojnie światowej powstały tu tereny przemysłowe.

Powstało około 60 inwestycji przemysłowych, niektóre z nich całkiem spore. Fabryka dźwigów Zremb, fabryka kondensatorów Elwa, fabryka półprzewodników Elwa, fabryka półprzewodników Tewa, zakłady elektroniczne Unitra Unima). Powstało także osiedle dla 26 tys. mieszkańców. Po upadku zakładów przemysłowych grunty zostały uwłaszczone i stały się atrakcyjne dla inwestorów ze względu na uzbrojenie terenów we wszystkie media oraz ceny niższe niż w centrum Warszawy. Nie ma drugiego miejsca w stolicy, które w tak krótkim czasie zmieniło funkcję i charakter trzykrotnie.

Pierwszy biurowiec Warszawskiego Mordoru, Curtis Plaza, powstał tu w 1992 r. przy ul. Wołoskiej 18. Nikt wtedy nie przypuszczał, że będzie to największy obszar biznesowy w Europie Środkowej. Biurowiec został zbudowany na zlecenie Zbigniewa Niemczyckiego dla jego firm oraz z powierzchniami do wynajęcia.

Zobacz nasze nieruchomości zagraniczne: Nieruchomości za granicą

Niemczycki planował zakup terenów w sąsiedztwie Naukowo-Produkcyjnego Centrum Półprzewodników Unitra-CEMI, by zlecić tu budowę centrum handlowo-wystawienniczego. Wbrew jego planom po bankructwie Unitra-Cemi w 1994 r. tereny zostały kupione przez Grupę Kardan z Izraela. Zlecenie na projekt pierwszego biurowca przy Domaniewskiej, który otrzymał nazwę Galaxy, trafia do warszawskiej firmy JEMS Architekci. Do budynku wprowadziły się takie firmy jak Motorola oraz Sanofi.

Następną inwestycją, która zapoczątkowała aktualny Mordor był biurowiec Merkury, później był to Saturn przy Domaniewskiej oraz Orion, Sirius i Neptun, które stanęły wzdłuż ul. Postępu.

Po 2007 r. przy ul. Domaniweskiej powstał kompleks biurowy na światowym poziomie – Platinium Business Park. Inwestycja składa się z pięciu budynków, pomiędzy którymi jest jezioro otoczone zielenią i trawą.

Inni czytali także: Służewiec – Paraliż komunikacyjny

Na chwilę obecną „Warszawski Mordor” liczy ponad 70 biurowców oferujących przeszło milion metrów kw. biur. Do największych inwestycji oddanych po 2008 roku należą: Horizon Plaza, Konstruktorska Business Center, Marynarska 12, Marynarska Business Park, New City, Park Postępu, Postępu 14 i Trinity Park III. Obecnie na terenie Służewca Biznesowego powstają kolejne inwestycje. Największa z nich, D48, powstaje przy zbiegu ulic Domaniewskiej i Postępu.

?c=29135&m=1615993&a=387161&r=&t=html - Mordor - Pierwsze warszawskie centrum biznesowe

4.5/5 - (2 głosy)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email