Nieruchomości Bułgaria Słoneczny brzeg

Nieruchomości Bułgaria – procedury zakupu nieruchomości w Bułgarii

Spis treści

Transakcje kupna i sprzedaży nieruchomości w Bułgarii

Nieruchomości w Bułgarii szczególnie te zlokalizowane w turystycznych miejscowościach bardzo często są nabywane przez obcokrajowców od obcokrajowców. Dlatego zdecydowana większość transakcji sprzedaży nieruchomości w Bułgarii odbywa się za pośrednictwem biur nieruchomości specjalizujących się w takich transakcjach. Ogromnym ułatwieniem jest możliwość prawna zarówno nabycia jak i zbycia nieruchomości zdalnie bez konieczności stawienia się u notariusza. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie a dzięki instytucji depozytu prawdopodobnie bezpieczniejsze niż w przypadku transakcji w Polsce. W związku z tak licznie występującą międzynarodowością praktycznie nie da się rozpocząć procedury zakupu bez opłacenia rezerwacji, która potwierdzona opłatą rezerwacyjną rozpoczyna przygotowania dokumentacyjne do finalnych transakcji.

Aktualnie w sezonie 2021/2022 najliczniejsze grupy nabywające nieruchomości w Bułgarii to: Czesi, Irlandczycy, Polacy, Niemcy. Także mieszkańcy krajów skandynawskich coraz częściej decydują się na inwestowanie w nieruchomości w Bułgarii.

Procedury zakupu nieruchomości w Bułgarii

Procedura nabycia praw własności do nieruchomości w Bułgarii przebiega w kilku etapach. Częściowo jest podobna do tego, jak w przypadku nieruchomości w Polsce.

Po wybraniu nieruchomości w Bułgarii wpłacana jest rezerwacja w wysokości 1000-2000 Euro (w zależności od całkowitej ceny zakupu wybranej nieruchomości) w celu zachowania danej nieruchomości i nieoferowania jej innym zainteresowanym zakupem. Jednocześnie nasi prawnicy sprawdzają na tym etapie dokumentację danej nieruchomości.

Następnie sporządza się umowę przedwstępną, po której aktualny właściciel składa wnioski o „świeże” dokumenty niezbędne do przeprowadzenia aktu notarialnego przenoszącego własność. Na tym etapie wpłaca się pierwszą transzę ceny sprzedaży nieruchomości. Umownie jest to kwota w wysokości 30% wartości nieruchomości. Kwota ta jest często przekazywana do depozytu notarialnego.

Gdy notariusz otrzyma wszystkie aktualne dokumenty niezbędne do przeprowadzenia aktu notarialnego wpłaca się pozostałą część wartości nieruchomości na depozyt notarialny. Po zaksięgowaniu tej kwoty notariusz podpisuje akt notarialny, po którym nieruchomość zmienia swojego właściciela. Dopiero po podpisaniu aktu notarialnego i przekazaniu wszystkich dokumentów nowym właścicielom cała kwota z tytułu sprzedaży nieruchomości w Bułgarii jest przekazywana poprzedniemu właścicielowi

Duża część nieruchomości w Bułgarii sprzedawana jest przez obcokrajowców. Z tego powodu pewne czynności mogą być wykonywane zdalnie.

 

bulgaria g7e1ca214e 1920 - Nieruchomości Bułgaria - procedury zakupu nieruchomości w Bułgarii

Umowa przedwstępna przy zakupie nieruchomości w Bułgarii

Umowa przedwstępna kupna i sprzedaży nieruchomości w Bułgarii podobnie jak w Polsce jest umową pomiędzy Sprzedającym a Kupującym. Umowa zawiera główne elementy umowy końcowej. Dane o Sprzedającym i Kupującym, dane o nieruchomości, cenie, warunkach płatności itp. Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości w Bułgarii tak jak w Polsce nie przenosi własności; poświadcza jedynie przyszły obowiązek zawarcia umowy przyrzeczonej – aktu notarialnego, który dopiero przenosi prawo własności. Umowa przedwstępna musi być sporządzona w formie pisemnej. Kupujący z chwilą podpisania Umowy Przedwstępnej wpłaca na rzecz sprzedającego zadatek w wysokości 10% – 30% wartości nieruchomości.

Akt notarialny

Podpisanie aktu notarialnego, poświadczającego przeniesienie praw własności do nieruchomości w Bułgarii, dokonuje się u lokalnego notariusza. W Bułgarii notariusze mają swoje rejony terytorialne. Może się okazać, że bardzo popularna, ale mała miejscowość turystyczna ma jednego czy dwóch notariuszy obsługujących ten teren. W szczycie sezonu może się okazać, że na najbliższy wolny termin trzeba będzie czekać nawet tydzień, albo i dłużej. Po podpisaniu aktu notarialnego przez Sprzedającego i Kupującego oraz poświadczeniu ich podpisów, notariusz składa akt notarialny do Służby Rejestru Nieruchomości w Agencji Rejestrowej. Sędzia dokonuje stosownych zmian stanu konta nieruchomości w księdze państwowej. Przed dokonaniem transakcji notariuszowi przedstawia się dowód braku obciążeń nieruchomości – zaświadczenie o obciążeniach. Wszelkie transakcje oraz wpisy odbywają się na tzw. czystej nieruchomości.

4.9/5 - (18 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *