Nowoczesne mieszkanie

Nowoczesne mieszkanie – Jak mieszkać nowocześnie i przytulnie?

Spis treści

Nowoczesne mieszkanie – Jak mieszkać nowocześnie i przytulnie?

Miłe i przyjazne wnętrza są równie pożądane co rozwiązania świeże i nowatorskie.

Obecne projekty często jednak urzekają surowością i minimalizmem, któremu daleko do atmosfery rodzinnego domu. Czy mimo to istnieje wspólny mianownik dla wnętrz nowoczesnych i przytulnych? Jeśli tak, to jak ocieplić wizerunek domu, by spełniał oba te wymagania? Na co zwrócić uwagę?

Przytulne pomieszczenie musi być bezpieczne, rodzinne, komfortowe i dawać upragniony spokój.

Najczęściej kojarzymy słowo przytulny z dzieciństwem, czasami beztroski i mieszkaniami z lat 90. Nowe formy to z kolei jasne barwy, oświetlona przestrzeń, brak “zbieraczy kurzu” i wystrój w którym przeważa monochromatyzm. Zarówno w pomieszczeniach z poprzednich epok jak i w obecnych realizacjach to właśnie detale i nadają całości charakteru. To one odpowiadają za atmosferę. Zadbaj więc o…

Odpowiedni kolor mieszkania

Inni czytali także: Jak sprzedać mieszkanie

To on ma za zadanie przełamania kompozycji i stworzenia klimatu. Skandynawskie szarości to wariant bezpieczny, jednak bez dominującego akcentu wywoła jedynie znużenie. Kolor może pojawić się w geometrycznych elementach na ścianie, tapicerce mebli, nielicznych ozdobach czy dodatkach.

Do dodatków możemy zaliczyć poduszki, obrusy zasłony i pościel. Te z pozoru nieznaczące elementy, potrafią na dobre zmienić oblicze wnętrza. Odpowiedni materiał i ciepły kolor to idealne zestawienie z stonowanymi kolorami ścian i mebli. Dodatki są szczególnie ważne w sypialni, gdzie całą uwagę skupiamy na łóżku.

Drewno

Cieszy nas w każdej postaci, a zwłaszcza, jeśli dobrze widać w nim słoje. W dobie zachwytu nad projektami industrialnymi (link do artykułu) ten materiał będzie dla nas znacznie bardziej przyjazny niż surowe metale nawiązujące stylem do dawnych fabryk. Drewniane mogą być nie tylko meble, ale także elementy wykończenia domu, podłoga czy część ściany. Ważne natomiast, by drewno stanowiło przełamanie, czyli zachowywało w całej kompozycji odpowiednie proporcje.

Podłogę

Ma ona ogromny wpływ na ogólny odbiór całości. Zimne płytki nigdy nie będą tak przytulne jak wykładzina czy dywan, który wcale nie jest reliktem przeszłości. Dywany wracają do łask i dziś, w nowej formie mogą cieszyć nas swoją użytecznością. Stanowią błyskawiczne odświeżenie wnętrza za relatywnie niewielką cenę.

Wykładziny to rozwiązanie droższe, jednak zakrycie całej powierzchni podłogi daje jeszcze lepszy efekt pod warunkiem doboru odpowiedniego materiału i koloru. Wiele zależy od koncepcji, bo przecież wspomniane drewno na podłodze może dać jeszcze lepszy efekt.

Brak zbędnych urządzeń

Inni czytali także: Czy ceny mieszkań w Warszawie spadną?

Jesteśmy otoczenie sprzętem cyfrowym w coraz większym stopniu, co ma wpływ na surowy charakter pomieszczeń. Coraz częściej sięgamy po inteligentne technologie z centralami sterującymi i wieloma innymi urządzeniami domowej automatyki. Z całą pewnością nie dodają one duszy wnętrzom. Wręcz przeciwnie, często ich nadmiar psuje stylistykę projektu.

Na szczęście da się w tym temacie zrobić wiele – wybrać jedynie najpotrzebniejsze dla nas akcesoria i użyć modułów smart home na wifi, które można ukryć w wielu miejscach domu. W nowoczesnym wnętrzu to minimalizm jest najbardziej ceniony, a prostotę można z sukcesem połączyć ze sprawdzonymi dodatkami wystroju.

Czy zainspirowaliśmy cię do zmian lub stworzenia projektu? A może twój dom już jest przytulny i nowoczesny. Koniecznie daj znać w komentarzu.

 

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *