Osiedle zamknięte czy otwarte

Osiedle otwarte czy zamknięte? Za i przeciw

Spis treści

OSIEDLE ZAMKNIĘTE CZY OTWARTE. KTÓRĄ OPCJĘ WYBRAĆ?

Mieszkania na osiedlu zamkniętym są zwykle reklamowane jako bezpieczniejsze i bardziej prestiżowe. Tego typu enklaw powstaje jednak obecnie sporo, dlatego nie są już postrzegane jako wyjątkowe i ekskluzywne, a raczej jako norma. Jakie są zalety i wady osiedli zamkniętych? Czy warto na nich mieszkać? A może lepsze jest osiedle otwarte w starszym stylu?

Osiedla zamknięte i otwarte – różnice

Osiedla zamknięte definiuje się jako takie jednostki mieszkalne, do których osoby postronne mają ograniczony dostęp. Są one ogrodzone i często strzeżone z wykorzystaniem monitoringu lub fizycznej ochrony. W Polsce zaczęły powstawać na przełomie wieków i początkowo były postrzegane jako inwestycje prestiżowe, dla wybranych. Dziś inwestycje deweloperskie najczęściej powstają jako osiedla zamknięte, choć stopień stosowanych zabezpieczeń i kontroli dostępu jest zróżnicowany.

Osiedla otwarte to przede wszystkim starsze blokowiska powstałe w latach 90. lub przed transformacją ustrojową (wielka płyta). Charakteryzuje je przede wszystkim brak wyraźnego odseparowania od pozostałej tkanki miejskiej – a więc płotów, murów czy szlabanów. Narzędzia kontroli dostępu są używane tylko przy wejściach do bloków (domofony). Zdarza się jednak, że na osiedlu otwartym działa monitoring

Osiedle mieszkaniowe zamknięte

Osiedle mieszkaniowe zamknięte to przestrzeń przeznaczona do wyłącznego użytku mieszkańców. Często poza płotem lub murem, obejmuje ono też dodatkowe zabezpieczenia – monitoring i ochronę. Na terenie zamkniętego osiedla znaleźć można często tereny zielone w postaci dziedzińca czy parku kieszonkowego, plac zabaw dla dzieci oraz inne tereny rekreacyjne np. siłownie zewnętrzne i boiska wielofunkcyjne. Dużym udogodnieniem są też zlokalizowane wewnątrz lokale handlowo-usługowe, a nawet żłobki czy przedszkola.

Osiedle mieszkaniowe otwarte

Osiedla mieszkaniowe otwarte pozbawione są płotów czy bram. Obecnie najczęściej powstają w przypadku niewielkiej inwestycji składającej się z jednego budynku lub też odrestaurowanej kamienicy. Otwarte osiedla mieszkaniowe występują często w centrach miast, nierzadko wynika to z charakteru otoczenia czy założeń architektonicznych.
Otwarte osiedle mieszkaniowe nie jest odseparowane od pozostałej tkanki miejskiej, przez co jest preferowane przez urbanistów. Otwarte osiedle nie tworzy podziału i nie przerywa ciągów komunikacyjnych. Dodatkowo brak płotu, szczególnie o niskiej wartości estetycznej, nie zakłóca krajobrazu danej przestrzeni.

Osiedla zamknięte – za i przeciw

Poczucie bezpieczeństwa osiedla zamkniętego, to przede wszystkim gwarancja zredukowanego do minimum ryzyka przebywania na terenie jego części wspólnych niepożądanych osób obcych, nietrzeźwych, bezdomnych czy wreszcie zachowujących się w sposób skrajnie niewłaściwy, a nawet niebezpieczny z punktu widzenia mieszkańców. Coraz większym zagrożeniem bywają też dzikie zwierzęta, które w ostatnich czasach są coraz częstszymi gośćmi w bezpośrednim sąsiedztwie osiedli położonych na peryferiach miast.

Osiedlowy teren części wspólnych wyposażany jest przez dewelopera na etapie budowy bądź później przez samą wspólnotę, często z poważnym nakładem sił i środków, w mniej lub bardziej liczne atrakcje czy udogodnienia. Poza solidnie wyposażonymi placami zabaw dla dzieci mogą to być boiska, podwórkowe siłownie czy bogato zagospodarowane zielone tereny rekreacji mieszkańców. Trudno sobie wyobrazić zakłócenie prywatności mieszkańców poprzez dostęp do tego typu obiektów osób trzecich spoza grona wspólnoty mieszkaniowej.
I wreszcie kwestia miejsc postojowych. Te zlokalizowane na parkingach naziemnych albo są przypisane do konkretnych lokatorów, albo wręcz nabywane razem z mieszkaniem. Zamknięte osiedle gwarantuje brak ryzyka bezprawnego zajmowania takich miejscówek przez kierowców spoza grona mieszkańców, a co równie ważne, eliminuje możliwość swobodnego przemieszczania się obcych pojazdów na terenie posesji.

Jako minus zamkniętych osiedli często wskazuje się utrudniony przez ogrodzenia i szlabany dojazd dla służb ratunkowych. Z całą pewnością nie należy tego faktu bagatelizować. Często zwraca się też uwagę na fakt, że odgradzanie się od reszty społeczeństwa sprzyja narastaniu podziałów klasowych.

 

pexels the lazy artist gallery 16421251 - Osiedle otwarte czy zamknięte? Za i przeciw

 

Osiedla otwarte – za i przeciw

Osiedla otwarte nie dzielą w nienaturalny sposób tkanki miejskiej i nie przerywają ciągów komunikacyjnych, dlatego z urbanistycznego punktu widzenia na pewno są preferowane. Nie tworzą też sztucznych podziałów społecznych. Starsze osiedla otwarte często sprzyjają integracji mieszkańców, oferując atrakcyjne miejsca wspólne, jak place zabaw czy skwery. Nierzadko znajdują się na nich sklepy i lokale usługowe sprawiające, że takie miejsca tętnią życiem i wydają się znacznie przyjaźniejsze. Znajomości sąsiedzkie zwiększają natomiast poziom bezpieczeństwa.
Osiedle otwarte może mieć jednak również swoje uciążliwości – np. hałas czy nieproszonych gości. Na wielu osiedlach otwartych wraz z rosnącą liczbą samochodów pojawiają się również problemy ze zbyt małą podażą miejsc parkingowych – często zajmowanych przez „obcych” kierowców.

Osiedle zamknięte czy otwarte – które wybrać?

Co wybrać – mieszkanie na osiedlu zamkniętym czy otwartym? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, szczególnie że każde osiedle jest inne. Przed zakupem mieszkania warto dokładnie przyjrzeć się okolicy, w tym aspektom praktycznym (dostępność miejsc do parkowania, bliskość różnego rodzaju usług), oraz społecznym (dostępność miejsc wspólnych, obecność sąsiedzkich więzi). Przy zakupie nieruchomości w zupełnie nowej inwestycji warto natomiast dobrze przyjrzeć się projektom i zaplanowanej infrastrukturze.
Nowoczesne osiedla mieszkaniowe mogą być bezpieczne niezależnie od tego, czy są wyposażone w płot, jednak obecna tendencja na zamknięte osiedla prawdopodobnie będzie się jeszcze długo utrzymywać. Osiedla zamknięte dają duże poczucie bezpieczeństwa, zapewniają ciszę oraz, co dla wielu bardzo istotne, brak problemów z parkowaniem. Natomiast otwarte osiedla nie tworzą sztucznych podziałów, pozwalają na integrację również z sąsiadami spoza hermetycznego obszaru. W ofertach deweloperów znajdziemy zarówno inwestycje o charakterze zamkniętym, jak i otwartym.

Wielu specjalistów wskazuje negatywny wpływ osiedli zamkniętych na tworzenie społeczności lokalnych, zwłaszcza w perspektywie miasta. Zdaniem socjologów, takie przestrzenie budują namiastkę poczucia bezpieczeństwa, ale i mogą przyczyniać się do narastania społecznych podziałów. Dziś zachęcamy do tego, by ludzie nie odgradzali się od swoich sąsiadów i otwierali się na budowanie wspólnot sąsiedzkich i społeczności lokalnych. Korzyści płynących z budowania takich wspólnot jest bardzo wiele. Żaden mur nie zastąpi nam czujnego sąsiada. Warto wrócić do budowania sąsiedzkich relacji, co zapewnia obopólną korzyść i jest niezaprzeczalną wartością miejsca, w którym żyjemy.

Nie bez powodu powstała też idea placemakingu, w ramach której, odpowiadając na potrzeby lokalnych społeczności tworzy się otwarte, zielone i przyjazne aktywnościom miejsca w przestrzeniach wspólnych. To właśnie takie inicjatywy i takie miejsca wpływają pozytywnie na sąsiedzki klimat i sprawiają, że w mieście po prostu żyje się lepiej. Mimo preferencji, charakter osiedla nie jest pierwszym kryterium podczas wyboru mieszkania. Najistotniejsze dla klientów niezmiennie pozostają cechy mieszkań oraz lokalizacja osiedla.

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *