oświetlenie biurka

Idealne oświetlenie biurka.

Spis treści

Idealne oświetlenie biurka.

Jeśli to możliwe, ustaw biurko przy oknie, ponieważ naturalne światło jest najlepsze dla twoich oczu. Należy również zapewnić odpowiedni dobór świateł. Właściwe oświetlenie biurka może poprawić produktywność, a nawet zapobiec bólom głowy.

 

Światło sufitowe

 

Wskazane jest, aby w pomieszczeniu było kilka źródeł światła – jedno prawdopodobnie będzie na suficie. Ale samo oświetlenie sufitowe to zbyt mało, jeśli czeka nas praca lub nauka przy biurku. Zadaniem lampy sufitowej jest ogólne oświetlenie biurka oraz całego pomieszczenia, które należy uzupełnić mocniejszym i bardziej skupionym światłem przy samym stole. Dodatkowe oświetlenie biurka jest naprawdę ważne, nawet jeśli światło sufitowe jest mocne.

Inni czytali także: Biuro nieruchomości Warszawa – jak wybrać agencję nieruchomości?

 

Oświetlenie blatu biurka

 

Powinno być wybrane w zależności od tego, na czym polega Twoja praca. Potrzebujesz mocniej doświetlić większą przestrzeń, czy wystarczy doświetlenie mniejszej części stołu? Wyższa lampa zwykle oświetla większą przestrzeń; jeśli wykonujesz kilka różnych zadań na blacie, warto wybrać elastyczny rodzaj lampy, którą można regulować pod względem wysokości i kąta oświetlenia. Jeśli blat jest mały, warto wybrać lampę, którą przyczepia się do krawędzi, może nawet taki, którą przyczepia się do ściany. Upewnij się, że źródło światła nigdy nie znajduje się w tej samej płaszczyźnie co twoje oczy. Jeśli stół ma szklaną powierzchnię, musisz dobrać lampę tak, aby światło się od niej nie odbijało.

 

Światła otoczenia padające na biurko

 

W pomieszczeniu powinny znajdować się co najmniej trzy źródła sztucznego światła. Oprócz oświetlenia ogólnego i mocniejszego lub kierunkowego zaleca się zapewnienie oświetlenia otoczenia. Takie lampy nie oświetlają powierzchni potrzebnych do pracy, ale ich zadaniem jest stworzenie przyjemniejszej atmosfery. Oświetlenie otoczenia nie jest tak mocne jak lampy stołowe. Jego rolą jest zadbanie o to, aby gdy jest ciemno i odrywasz wzrok od pracy, w pokoju było ciemnych zakamarków. To kolejny ważny aspekt w środowisku pracy. Nawet jeśli stół byłby idealnie oświetlony, szybciej ulegniesz uczuciu znużenia i zmęczenia, jeśli wokół ciebie będzie dość ciemno.

Inni czytali także: Efektowne oświetlenie do salonu? Wybierz lampę stojącą!

 

Oświetlenie biurka – Prostopadle do okien

 

Większość woli umieścić stół tuż pod oknem. Ale czasami może się zdarzyć, że widok z okna jest niepokojący. W tej sytuacji najlepiej obrócić stół tak, aby stał prostopadle do okna. Nadal będziesz mieć dużo naturalnego światła, ale nie będziesz mieć bezpośredniego widoku na przestrzeń za oknem. Aby uniknąć oślepiania promieniami słonecznymi, musisz mieć zainstalowane dobre rolety, jeśli stół znajduje się pod oknem.

 

Oswietlenie biurka - Idealne oświetlenie biurka.

 

Oświetlenie biurka może być dekoracją

 

Lampki można uznać za użyteczną dekorację. Mają wartość użytkową, ale mogą również stanowić wspaniały przedmiot dekoracyjny. Możliwości jest tak wiele, że zazwyczaj łatwo jest znaleźć lampę, która idealnie spełni obie role. Do tego będzie pasować stylistycznie do reszty wnętrza. Każdy pokój wymaga dekoracji, ale niektórzy chcą mieć jak najmniej przedmiotów, z których trzeba regularnie zbierać kurz. W takim przypadku możesz udekorować pokój wyłącznie elementami dekoracyjnymi, które mają jednocześnie wartość użytkową. Nie tylko pięknie wyglądają. W miejscu pracy zbyt duża ilość dekoracji może przeszkadzać, rozpraszając podczas pracy lub nauki.
Jeszcze kilka słów o biurku. Jeśli pracujesz w domu, postaraj się umieścić je w części domu, w której jest jak najmniej elementów rozpraszających. Koncentrację można również zakłócić ciągłym wstawaniem, aby znaleźć coś, czego potrzebujesz, więc umieść wszystko, co zwykle lubisz w pracy, na wyciągnięcie ręki. W idealnym przypadku Twoja przestrzeń robocza (choć niewielka) jest przeznaczona wyłącznie do pracy. W ten sposób, gdy tylko usiądziesz do stołu, będziesz w nastroju do pracy. Podobnie jak kiedy idziesz do pracy. Wtedy nie masz nagle ochoty na oglądanie żadnego filmu lub czytanie książki. Wiesz, co Cię czeka i z czym musisz się zmierzyć.

 

Oświetlenie biurka w pracy

 

Oświetlenie jest najlepsze, gdy jest skierowane na biurko, dzięki czemu wszystko jest wyraźnie widoczne. Kiedy używasz sztucznego światła, upewnij się, że jest ono skierowane tam, gdzie powinno.

Wybrana przez Ciebie lampa biurkowa powinna być wystarczająco jasna i mieć różne odcienie, które pozwolą Ci dostosować się do różnych warunków oświetleniowych. Powinien też posiadać energooszczędną lampę z dobrej jakości żarówkami.

Najlepsze lampy biurkowe to te, które mają wiele zastosowań, takich jak zapewnienie miejsca na laptopa lub tablet, zapewnienie miejsca na mysz i klawiaturę oraz zapewnienie dodatkowego miejsca do przechowywania, takiego jak półki lub szuflady.

Dobrze oświetlone biurko to konieczność podczas produktywnego dnia pracy. I nie wystarczy każde światło, ale musi to być odpowiednie oświetlenie dla Twoich oczu. Jeśli masz wrażliwe oczy, użyj lampy biurkowej lub lampy sufitowej, która emituje miękkie białe lub żółtawe światło. Jeśli masz trudności z koncentracją na czytaniu, użyj niebieskiej żarówki, aby zmniejszyć zmęczenie oczu.

Zastanów się, ile czasu spędzasz przy biurku w ciągu dnia i jakie czynności tam odbywają. Jeśli pracujesz głównie w domu lub jeśli Twoja praca wymaga koncentracji, rozważ użycie żarówki LED lub fluorescencyjnej, która emituje mniej ciepła i ma cieplejszą temperaturę barwową około 3000-5000 kelwinów (K). Pamiętaj, że niebieskie światła powinny być używane tylko oszczędnie, ponieważ mogą wpływać na wzorce snu i nastroje.

 

Powinieneś upewnić się, że masz odpowiednie oświetlenie biurka do miejsca pracy przy biurku.

 

Ludzie potrzebują światła, aby móc prawidłowo widzieć. Jeśli znajdują się w ciemnym pokoju, trudno będzie im skupić się na zadaniu. Biurko to doskonały przykład przestrzeni, która potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Potrzebujesz jasnego światła nad głową, ale nie za jasnego. Dodatkowo potrzebujesz lamp po obu stronach biurka, które pozwolą ci zobaczyć, co jest na twoim biurku, a jednocześnie zapewnią wystarczającą ilość światła do czytania na ekranie komputera.

 

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *