Mokotowskie nie do końca 1200x675 - Pole Mokotowskie nie do końca mokotowskie

Pole Mokotowskie nie do końca mokotowskie

Spis treści

Wbrew swojej nazwie i powszechnemu mniemaniu Pole Mokotowskie zajmuje tylko niewielką część Mokotowa.

Park prawie w połowie leży na terenie Ochoty, a wschodnia część, na terenie Śródmieścia. Nie do końca trafiona geograficznie nazwa jednak nie ujmuje wartości tego parku. Zanim Pole osiągnęło swoją obecną formę, przechodziło wiele transformacji, by dziś cieszyć Warszawiaków swoim sielankowym klimatem i otwartą przestrzenią.

Pole Mokotowskie Przed II wojną światową teren parku pełnił m.in. funkcję toru wyścigów konnych.

Tor powstał w 1984 i początkowo znajdował się na osi dzisiejszej al. Niepodległości. Stanisław Wokulski, główny bohater “Lalki” Bolesława Prusa, wystawiał na wyścigach na Polu Mokotowskim swoją klacz dla panny Izabeli. W czasie jednej z gonitw, jak czytamy w powieści: “był tak pochłonięty wyścigiem, że na chwilę zapomniał o pannie Izabeli”. Wówczas tor przebiegał pomiędzy dzisiejszym placem Politechniki, a placem Unii Lubelskiej. Dziś w miejscu widowni stoi akademik Politechniki Riviera. Ostatni wyścig odbył się w 1938.

W latach 1910 – 1939 na Polu Mokotowskim funkcjonowało również Lotnisko Mokotowskie – pierwsze lotnisko w Warszawie.

Tutaj odbywały się pierwsze w Polsce loty aeroplanów, pilotowanych przez pionierów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Od 1920 odbywały się stąd regularne loty pasażerskie, co w 1929 zaowocowało powstaniem Polskich Linii Lotniczych “LOT”. Na Lotnisku Mokotowskim odbywały się także krajowe i międzynarodowe zawody samolotowe i balonowe, szkolono tu pilotów, ustanawiano rekordy i urządzano wielkie pokazy lotnicze. Lotnisko przeniesiono na Okęcie w 1930. Historię lotniska upamiętnia obelisk we Wschodniej części parku.

W 1928 powstał tu Ogród Jordanowski. W zbiorach Ogrodu Jordanowskiego można znaleźć mnóstwo ciekawostek z długiej historii Jordanka. Na przykład można się dowiedzieć, że w marcu 1957 roku do Jordanka trafił mały niedźwiadek i imieniu Pimpuś-Sadełko. Można tam znaleźć także korespondencje warszawskich studentów z tymi z ZSRR, czy Wietnamu. Stare kasztanowce, znajdujące się przed wejściem do budynku, zostały posadzone przez córki generała Piłsudskiego – Jagodę i Wandę.

Pole Mokotowskie – Biblioteka Narodowa, która miała stanąć na terenie Dzielnicy Reprezentacyjnej

(w budowie której przeszkodził wybuch II wojny światowej), bardzo długo nie posiadała swojego gmachu. Do 1990, gdy budynek Biblioteki stanął na Polu Mokotowskim, zbiory były przechowywane w sąsiadującym z Polem gmachu Wyższej Szkoły Handlowej (dziś Szkoła Główna Handlowa).

Do najbardziej współczesnych nabytków parku należy otwarta w 2010 roku Ścieżka im. Ryszarda Kapuścińskiego. Jest to szlak, który słynny publicysta przemierzał podczas porannych spacerów. Trasa ścieżki biegnie obok domku fińskiego przy ul. Leszowej, gdzie mieszkał wraz z siostrą i rodzicami, niedaleko szkoły podstawowej im. Juliusza Słowackiego, do której uczęszczał, a kończy się przed Biblioteką Narodową, gdzie znajdują się jego dzieła. Na ścieżce umieszczonych jest 14 punktów z cytatami z jego książek.

Pole Mokotowskie – Od zawsze stanowiące ważny element Warszawy, również jako klin napowietrzający centrum

Dziś Pole Mokotowskie jest porównywane przez niektórych do nowojorskiego Central Parku. Przez cały rok tętniący życiem park przyciąga mieszkańców wszystkich warszawskich dzielnic. Jest miejscem spotkań, koncertów, imprez i pokazów. Jest to miejsce, w którym od ponad stu lat można zaponieć o wielkomiejskim zgiełku i nacieszyć się przyrodą. Ze względu na swoje atrakcyjne położenie i duży obszar jest obiektem porządania wielu inwestorów nieruchomości. Miejmy jednak nadzieję, że Pole Mokotowskie na długo pozostanie miejscem, w którym mieszkańcy Stolicy będą mogli odetchnąć po pracy.

Źródło: polemokotowskie.pl

 

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email