Styl glamour – co to jest?
Glamour dość trudno dokładnie przetłumaczyć, jednak jest to słowo określające urok, splendor, przepych i bogato wyglądające wnętrza. Współcześnie glamour jest jednym z popularniejszych trendów. Jest stylem eklektycznym, który charakteryzuje się łączeniem przedmiotów i akcentów pozornie bardzo od siebie dalekich, np. współczesnych lekkich dodatków z masywnymi meblami w barokowym stylu. Powstał na przełomie lat 40. i 50. W Hollywood. Był swoistym odreagowaniem Wielkiego Kryzysu, stając się stylem pełnym luksusowych akcentów. Bazuje na płynnej granicy między splendorem i przepychem. Stał się swoistą opozycją dla minimalizmu i pomógł wrócić do łask m.in. barokowym masywnym meblom. Pojawiły się bardziej zaokrąglone formy oraz fale i załamania. Wróciły również wyraziste motywy florystyczne.
Jak wygląda wnętrze w stylu glamour?
Styl glamour to pojęcie bardzo pojemne. Jedni uważają, że jego najważniejszą cechą jest zabawą formą, nierzadko podszyta ironią. Proponują więc przesadnie zdobione antyczne meble, malowane na jaskrawe kolory, a do nich wyraziste dodatki z różnych epok, np. barokowe zestawione z popartowskimi. Inni zalecają umiar w doborze elementów wystroju. I właśnie z nimi się zgadzamy. Owszem, wnętrze w stylu glamour nie może być zwyczajne. Musi się wydawać luksusowe, a nawet przypominać pałacowe komnaty, ale niech będzie w dobrym guście, bo tylko takie przetrwa próbę czasu.
Główne cechy stylu glamour we wnętrzach
Pałacowe wykończenie wnętrza. Sztukaterie i piękna podłoga, najlepiej parkiet – to nieodzowne elementy wystroju takiego wnętrza. Styl podkreślą tapety w barokowe wzory, na przykład w liście akantu (ale nie jest to konieczne).
Stylizowane i zdobione meble (również pikowane meble). Mogą to być kopie dawnych mebli, głównie z okresu Ludwika XV (eleganckie, a przy tym lekkie, nieprzytłaczające współczesnych wnętrz) albo meble do nich nawiązujące. Można na przykład zestawiać komody symbolizujące przepych z nowoczesnymi sprzętami, nawet minimalistycznymi. Muszą być jednak wykonane z luksusowego materiału lub przynajmniej sprawiać takie wrażenie. Mogą być obite miękkim pluszem, a drewniane elementy mieć wykończone na wysoki połysk.
Błyszczące tkaniny. Miękkie poduszki. Stylizowane świeczniki i żyrandole. Lustra w srebrnej ramie i srebro na dodatkach.
Kolory, jakie lubimy. Gdy styl glamour się pojawił, a było to na początku XXI wieku, dominowały w nim ciemne barwy. Teraz czerń i fiolet zastępuje się bielą, beżem, szarością.
Inni czytali także: Pomysły na aranżację sypialni latem
Kolory w stylu glamour
Kolory glamour to totalne przeciwieństwo minimalizmu czy prostoty skandynawskich wnętrz. Tutaj ma panować chaos i energia – oczywiście w pozytywnym znaczeniu! Wnętrza tętniące życiem i pozytywną energią zawdzięczają to kolorom glamour.
Tutaj dominuje głównie wesoła i dość jasna kolorystka połączona ze złotem i srebrem np. w postaci dekoracji lub ramek. Kolory glamour to przede wszystkim fiolety i róże. Niesamowicie wyglądają na tle jasnych ścian czy dodatków. Różowe fotele glamour w kąciku wypoczynkowym w salonie świetnie ozdobią wnętrze. Modne fotele w kształcie muszelki świetnie sprawdzą się również w salonie piękności czy w sypialni przy toaletce kosmetycznej tworząc kobiecy kącik urody. Niezwykle modnym kolorem glamour jest również głęboki turkus czy butelkowa zieleń. Te barwy w połączeniu ze złotem wyglądają tak bogato, że nie sposób im się oprzeć.
Styl glamour to synonim luksusu
Wnętrza wystylizowane w tej estetyce mogą też zawierać: gustowne tapety, lampy ścienne i podłogowe oraz wygodne meble wypoczynkowe, najlepiej z pikowanymi oparciami. Nieodzownymi elementami tej stylistyki są również: toaletka na stylizowanych nogach, duże poduchy oraz ciężkie, grube zasłony. Liczbę dekoracji trzeba dopasować do wielkości pomieszczenia, aby go nie przytłoczyć – szczególnie w sypialni, która powinna sprzyjać wypoczynkowi, a nie go zaburzać. Styl glamour to również świece na zdobionych podstawkach – lub wręcz lampiony, które dopełnią oświetlenie – a także wazon z ciętymi kwiatami i włochate dywaniki po obu stronach łóżka.
Przepych z umiarem
Aby jednak nie popaść w przesadę błysku, dekoracji i nadmiaru intensywnych barw, jak we wszystkim należy zachować umiar. Aranżacja glamour powinna łączyć luksus i zmysłowość z lekkością. Pamiętajmy, że nadmierna kolorystyka różu czy fioletu przytłoczy wnętrze i sprawi, że nie unikniemy kiczu, dlatego warto wyraziste barwy przełamywać szarościami, beżami, popielami czy nieco przygaszonymi zieleniami. Mocne, intensywne kolory zestawiać należy z tymi spokojnymi, przez co efekt będzie nie tylko zrównoważony, ale i ciekawy.
Aby uniknąć przesady musimy trzymać się pewnych zasad – jeśli w salonie znajdują się masywne, zdobione meble, nie możemy przytłoczyć go dodatkowo ogromną ilością dodatków w postaci bibelotów i wzorzystych, intensywnie kolorowych ścian. Skoncentrujmy się wówczas wyłącznie na grze światłem – lustrach i żyrandolu. Jeśli zaś meble są zdecydowanie bardziej stonowane i klasyczne, wtedy możemy pozwolić sobie na więcej w kwestii dodatków.
Ta sama reguła dotyczy sypialni – w przypadku dużego pikowanego zagłówka łóżka, unikajmy wyrazistej, wzorzystej tapety – skoncentrujmy się natomiast na tekstyliach – pościeli, narzucie, zasłonach i oczywiście świetle. Kuchnia i łazienka to idealne pomieszczenia, by pobawić się blaskiem – świetne będą do tego szklane mozaiki, oświetlenie i dodatki – oczywiście dobrej jakości.
Salon w stylu glamour
W salonie jako największym pomieszczeniu w naszym domu, warto spróbować aranżacji glamour, która podbije serca naszych gości. Przy aranżacji salonu w stylu glamour należy zwrócić uwagę na konkretne kolory, meble i zdobienia.
Jeśli chcemy urządzić salon w stylu glamour, warto wykorzystać dużą przestrzeń i jeszcze dodatkowo ją podbić. Pomogą nam w tym duże lustra w złoconych bądź rzeźbionych ramach, które nie tylko rozjaśnią naszą przestrzeń, ale i optycznie powiększą nasz salon. W centrum salonu powinna oczywiście znaleźć się niezastąpiona kanapa. Wykończona stylową tapicerką uczyni nasz salon jeszcze bardziej luksusowym. Możemy tutaj postawić na nieco mocniejszy kolor, który będzie się przebijał przez przytulne wnętrze naszego salonu. Salon glamour powinien postawić na jaśniejsze barwy, które przełamywać bedą pojedyncze meble czy złote dodatki, rozpraszające światło.
Sypialnia w stylu glamour
Sypialnia jest miejscem, w którym szyk i elegancja również są szczególnie pożądane. Aranżacje w stylu pałacowym wprowadzą do naszej sypialni luksus i spokój. Inaczej niż w salonie glamour, powinniśmy ograniczyć dodatki i zdobienia. Będą one nie tylko przeszkadzać nam w skupieniu, ale też odbijać światło, co może znacznie nam utrudnić sen. Podobnie z meblami – warto ograniczyć się do pojedynczej komody czy szafki nocnej. Warto za to postawić na florystyczne akcenty. Sypialnia glamour chętnie przyjmuje żywe kwiaty, które nadadzą naszemu wnętrzu charakteru, a nam zapewnią spokojny odpoczynek. Podobnie wazon z kwiatami przyniesie pożądany efekt.
W sypialni poza chłodnym szykiem warto zadbać o stworzenie przytulnego klimatu. Dobrym rozwiązaniem będą bardziej stonowane, jasne kolory z odrobiną złota. Tutaj przede wszystkim warto postawić na przytulne wnętrze – świetnie się zatem sprawdzi łóżko z baldachimem bądź z pikowanym wezgłowiem z wieloma poduchami. Na podłodze zaś warto położyć jasny, puszysty dywan, najlepiej z długim włosem.
Inni czytali także: LAGOM & HYGGE przepisem na szczęśliwe życie
Kuchnia i łazienka w stylu glamour
Kuchnia w stylu glamour może brzmieć jak ekstrawagancki pomysł, jednak dla osób kochających gotować i spędzać czas z przyjaciółmi to rozwiązanie sprawdzi się doskonale. Aranżacja wnętrz powinna tutaj uwzględniać kuchnię z wyspą otwartą na salon. Dzięki temu nie tylko powiększymy wnętrze, ale i będziemy mogli organizować wystawne kolacje, podczas których możemy gotować i bawić się z naszymi gośćmi.
W kuchni warto postawić na łączenie luksusowych materiałów z prostymi meblami. Świetnie sprawdzi się tu kamień czy marmur w wykończeniach. Także dobrym pomysłem będą jasne kolory z elementami czerni i złota – nadadzą naszej kuchni lekkości i elegancji. Kuchnia glamour kocha stylowe akcesoria – deski, wazony, świeczniki czy solniczki i pieprzniczki w kolorze złota wprowadzą do niej luksusowy charakter. Jeśli chodzi o łazienkę, warto rozważyć mocniejszy kolor ścian. W wypadku większych powierzchni można wprowadzić nawet czerń, granat czy czerwień. Świetnie będą się komponować z wykończeniami ze szlachetnych materiałów – kamieni, marmurów, szkła, czy aksamitu. Łazienka glamour bardzo chętnie przyjmuje bogate zdobienia.
Tutaj również sprawdzą się wszelkiego rodzaju szlachetne materiały. Warto wprowadzić do łazienki kryształowe żyrandole czy też stolik na złoconej podstawie. W luksusowej łazience świetnie się sprawdzą także duże lustra w dekoracyjnych ramach czy wolnostojąca wanna.
Styl glamour umożliwia wprowadzenie do naszego domu powiewu luksusu w wyjątkowo stylowym wydaniu. Dzięki swojej ponadczasowości i elastyczności jest świetnym rozwiązaniem dla niemalże każdego wnętrza.