Prywatne akademiki – nowa forma lokaty kapitału także dla inwestorów prywatnych 1200x675 - Prywatne akademiki – nowa forma lokaty kapitału

Prywatne akademiki – nowa forma lokaty kapitału

Spis treści

Prywatne akademiki to wciąż nowość na polskim rynku inwestycyjnym.

Duża grupa krajowych studentów oraz rosnąca liczba tych z zagranicy, wybierających nasze uczelnie, sprawiła że firmy developerskie oraz fundusze inwestycyjne coraz chętniej inwestują w budynki z pokojami przeznaczonymi dla nich. Zakup mini apartamentu, czy pokoju w prywatnym domu studenckim jest doskonałą formą zainwestowania pieniędzy, także dla osób prywatnych, która może nam zapewnić wyższy zwrot kapitału, niż zakup tradycyjnego mieszkania na wynajem.

Prywatne akademiki są dobrą alternatywą mieszkaniową dla studentów

W Polsce co roku mamy około 1,3 mln studentów. Na miejsca w publicznych akademikach może liczyć jedynie 20-30% z nich. Pozostała część jest zmuszona korzystać z wynajmu prywatnych mieszkań. To rozwiązanie ma jednak sporo wad. Po pierwsze jest stosunkowo drogie, a w przypadku bardzo tanich mieszkań na wynajem dla studentów trzeba liczyć się z kiepskim standardem, koniecznością dzielenia powierzchni mieszkaniowej z wieloma innymi osobami, a niejednokrotnie także ze znacznym oddaleniem od uczelni. Ci, którym udało się zakwaterować w uczelnianych domach studenckich, ponoszą niższe koszty i zazwyczaj mieszkają blisko uczelni, ale standard, w jakim żyją, często pozostawia wiele do życzenia. Doskonałym rozwiązaniem dla studentów, także tych z zagranicy, których w Polsce z roku na rok przybywa, mogą być zatem prywatne akademiki. Powstają one w pobliżu uczelni lub są z nią dobrze zakomunikowane. Budowane są z myślą o studentach, dlatego są wyposażone w szereg udogodnień dla nich. Ci, którzy zechcą w nich zamieszkać, mogą liczyć na pokoje jedno lub dwuosobowe z kuchnią i łazienką do wyłącznej dyspozycji. Przewidziane są także miejsca parkingowe oraz wspólne części, gdzie studenci mogą się integrować. Za wynajem pokoju w prywatnym akademiku zazwyczaj trzeba zapłacić nieco więcej, niż w przypadku uczelnianego domu studenckiego, ale za to można liczyć na wyższy standard. Dla tych studentów, którym nie udało się znaleźć miejsca w publicznym akademiku, prywatny dom studencki będzie natomiast tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem niż wynajem mieszkania. Nawet jeśli nie zapłacą mniej za czynsz, najprawdopodobniej zaoszczędzą na kosztach dojazdu do uczelni z oddalonych dzielnic miasta. Prywatne akademiki cieszą się dużym powodzeniem w Europie Zachodniej, zapewniają bowiem swoim mieszkańcom nie tylko odpowiednie warunki do życia i nauki oraz bliskość uczelni, ale także możliwość integracji z dużą społecznością studencką. W Polsce także zyskują coraz więcej zwolenników, dlatego nie ma obawy, że nie będą miały pełnego obłożenia.

Inni czytali także: Agent nieruchomości zarobki – czy są naprawdę tak duże?

Prywatne akademiki to dobra lokata kapitału dla inwestorów prywatnych

Zainwestować w prywatne akademiki, mogą nie tylko developerzy, ale także prywatne osoby.

Mogą one wykupić pokój w tego tupu budynku, współfinansując w ten sposób projekt. Zostaje wówczas podpisana umowa, w której określa się operatora obiektu, odpowiadającego za jego wynajem. Ustala się w niej także stopę zwrotu z najmu w określonym czasie. Inwestorzy prywatni decydując się na tego rodzaju inwestycje, powinni jednak wziąć pod uwagę pewne czynniki ryzyka, jakie się z tym wiążą. Są to między innymi, cykl koniunkturalny oraz konkurencja na lokalnym runku nieruchomości. Dobrze jest sprawdzić również, czy w okolicy nie powstaje np. nowe osiedle mieszkaniowe, które może stanowić konkurencję dla akademika. Nie bez znaczenia jest także niż demograficzny.

Warto przeanalizować zatem, czy dana uczelnia w perspektywie najbliższych lat, nadal będzie chętnie wybierana przez studentów. Ważny jest także wybór odpowiedniego operatora, który da nam pewność obłożenia danego obiektu. Większość tego typu domów studenckich w okresie letnim udostępniana jest turystom, dzięki czemu inwestorzy mogą liczy na takie samo ich obłożenie podczas wakacji, jak w roku akademickim. Jeśli zamierzasz zainwestować w nieruchomość pod wynajem, sprawdź, czy twoja agencja nieruchomości nie może zaoferować ci czegoś innego niż zakup tradycyjnego mieszkania.

Kursy nieruchomości

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email