remont mieszkania

Ile trwa generalny remont mieszkania i ile kosztuje?

Spis treści

Ile kosztuje remont mieszkania?

 

W pewnym momencie naszego życia przychodzi czas na podjęcie decyzji o zakupie własnego M. Dużo młodych ludzi zadaje sobie pytanie: rynek deweloperski czy wtórny? Jeśli wtórny, to czy do wejścia, czy może do kapitalnego remontu? Chęć urządzenia mieszkania wg własnych potrzeb, gustów i preferencji jest tutaj znaczącą kwestią. Zalety? Budynek już stoi, mamy żywy obraz układu pomieszczeń i tego, co można przearanżować, wyburzyć, zmienić, aby były „pod nas”. Zatem decyzja zapadła.

 

Kupujemy 2 pokojowe około 40 metrowe mieszkanie z rynku wtórnego. Mieszkanie do remontu.

 

Generalny remont mieszkania –  trzeba podejść do tego w sposób zorganizowany, metodyczny, ułożyć plan działania i rozplanować budżet.

 

Niemałe wydatki i dużo pracy przez nami. W starych budynkach nowa aranżacja jest nieprzewidywalna i często przynosi nieoczekiwane niespodzianki. Remont mieszkania zajmie nam o wiele więcej czasu, nerwów i pieniędzy niż wykończenie mieszkania na rynku pierwotnym. Aby nasze wstępne kalkulacje i uzbierane oszczędności, nie okazały się zbyt małe, można sięgnąć do wielu poradników czy kalkulatorów, które pomogą nam w oszacowaniu funduszy. Pierwszy sposób analizy mieszkania do remontu to wziąć po prostu czystą kartkę z zeszytu i rozpisać w kolumnie to, co wymaga remontu, odświeżenia, wymiany, zakupu itp. Kolejnym ważnym punktem w mieszkaniu do remontu są pomiary ścian oraz innych płaszczyzn jak sufity czy podłogi. Mając już te dane można sięgnąć do wspomnianych kalkulacji w Internecie, bądź też wyszukać poszczególne materiały na stronach internetowych marketów budowanych. Oczywiście najlepiej jest wybrać się z zapisaną kartką do sklepu budowlanego osobiście i zobaczyć na własne oczy, czy dany kolor farby, struktura płytek czy elementy wykończenia nam odpowiadają i przede wszystkim ile kosztują.

 

Inni czytali także: Podział mieszkania na dwa mniejsze

 

Drugim sposobem jest konsultacja z fachowcem. Nierzadko ekipy remontowe na pierwszą wizytę w mieszkaniu do remontu przyjeżdżają ze wstępną kalkulacją i cennikiem za całość wykończenia mieszkania. Będziemy mieli wtedy pogląd, z jakimi wydatkami i czasem musimy się liczyć. Załóżmy na potrzeby tego artykułu, że zdecydowaliśmy się na współpracę z „ekipą od remontów”. Znalezienie dobrej ekipy remontowej jak wiemy, nie jest łatwe. Na najlepsze jest długi czas oczekiwania, znacząco różniące się stawki za usługi i wiele innych czynników.

 

 

Wybierając ekipę, która wyremontuje nam mieszkanie nie warto aż tak sugerować się ceną, a bardziej rekomendacją od znajomych czy opinią innych zadowolonych klientów.

 

 

Dobrze, aby wybrana przez nas ekipa zatrudniała, bądź też współpracowała z fachowcami takimi jak: elektryk, hydraulik, gazownik i inni. W mieszaniu do remontu w starym budownictwie niejednokrotnie trzeba wymienić wszystko. Począwszy od wyburzenia ścian, instalacji elektrycznej, instalacji wodno-kanalizacyjnej, prostowania ścian i podłóg, szpachlowania, malowania, wymiany drzwi wejściowych czy nawet okien. Zdarzają się podłączenia (np. do ciepłej instalacji wodnej czy chęć usunięcia gazu) na klatce schodowej gdzie trzeba współpracować ze spółdzielnią i osoby niedoświadczone mogą mieć z tym spory problem. Całość prac to nie lada przedsięwzięcie, na które potrzeba czasu i cierpliwości.

 

ile kosztuje remont mieszkania - Ile trwa generalny remont mieszkania i ile kosztuje?

Inni czytali także: Jak urządzić z duszą mieszkanie w starej kamienicy?

Zaczynamy generalny remont mieszkania.

 

Całościowy koszt remontu mieszkania uzależniony jest nie tylko od metrażu mieszkania, ale również od budynku, w jakim się znajduje. Inaczej będzie w przypadku kamienicy, bloku z wielkiej płyty a jeszcze inaczej w budynku typu Rama z lat 50. Nie małe znaczenia ma również lokalizacja. Zdaję sobie sprawę, że stołeczne stawki mogą być nieco wyższe niż w mniejszych miastach. Ostatnim, ale jakże istotnym aspektem, będzie jakość wykończenia naszego mieszkania do remontu. Czy decydujemy się na wykończenie w podstawowej wersji, czy idziemy w stronę dobrej jakości materiałów, czy też idziemy w pełną ekstrawagancję i materiały z najwyższej półki. Ciężko zatem podać uniwersalną stawkę za metr kwadratowy remontu mieszkania mając na uwadze tyle niewiadomych.

 

Z obserwacji i rozmów z wieloma klientami indywidualnymi, mogę powiedzieć, że mieszkanie do remontu, które przyjęliśmy na potrzeby artykułu ok 40 metrów można wykończyć od 30 tyś złotych do 80 tyś. Oczywiście górnej granicy nie ma.

 

Postaram się przybliżyć Wam przykładowy generalny remont mieszkania, który przeprowadziliśmy na zlecenie klienta. Mieszkanie 37 m2 plus ok. 4 m2 loggia w budynku z lat 60 w konstrukcji Rama H wypełniona cegłą.

Zobacz także: Jak urządzić mieszkanie przeznaczone na wynajem?

 

Nasze mieszkanie do remontu:

 

Pracami kompleksowo zajęła się ekipa remontowa. Zakres prac remontu mieszkania uwzględniał:

 

– wymianę podłóg wraz z wcześniejszą wylewką poziomującą

– wyburzenie jednej ze ścian oraz wybudowanie nowej,

– renowację pozostałych ścian i sufitów,

– wymianę instalacji wodno – kanalizacyjnej,

– wymianę oraz przesunięcie kaloryferów,

– położenie nowej instalacji elektrycznej,

– przesunięcie i wymiana instalacji gazowej,

– wymianę parapetów,

– ułożenie płytek na balkonie oraz doprowadzenie oświetlenia,

– zakup nowych sanitariatów (do kuchni oraz łazienki)

– zakup pod wymiar nowych mebli kuchennych wraz ze sprzętem AGD (zmywarka, lodówka, płyta gazowa, piekarnik elektryczny, okap)

– wymianę i zakup całego oświetlenia

– zakup i montaż drzwi wewnętrznych (3 sztuki)

– zakup dodatków oraz wyposażenia do łazienki (lustra, wieszaki, pralka)

 

Przygotowanie mieszkania do remontu

 

Oczywiście, zanim prace remontowe w mieszkaniu się rozpoczęły był również demontaż starych części, mebli, podłóg, kuchni i łazienki. Jednym słowem doprowadzenie mieszkania do pustych ścian i podłóg (stan surowy). Otwarcie trzeba powiedzieć, że nie oszczędzaliśmy na materiałach oraz wykończeniu np. montując granitowe parapety, oraz panele najwyższej klasy ścieralności. Natomiast w zestawienie kosztów nie wchodził zakup mebli.

 

W naszym przypadku łączna cena za generalny remont mieszkania w Warszawie, zawierająca zarówno koszt ekipy remontowej wraz z materiałami oraz wyposażeniem kuchni i łazienki wyniosła 70 tyś. zł. Czas jaki poświęciliśmy na remont mieszkania wyniósł 4 miesiące. Czyli koszt remont wyniósł mniej niż 2000zł/m2

 

Odpowiadając na pytanie „Ile kosztuje remont mieszkania?” – wszystko zależy od naszego budżetu, wyobraźni i standardu. A ile trwa remont mieszkania? – od miesiąca nawet do pół roku. Dlatego też nie ma co kierować się jedynie artykułami w Internecie. Najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie kompletnego kosztorysu na podstawie aktualnych cen, które się bardzo szybko zmieniają, bądź z pomocą architekta czy ekipy remontowej.

 

Powyższa analiza mieszkania do remontu odbyła się w 2019roku w Warszawie. Aktualne ceny mogą ulec zmianie.

 

3.8/5 - (10 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email