Rośliny trujące w ogrodzie dla kota

Rośliny trujące dla kota – tych roślin unikaj w domu i ogrodzie

Spis treści

Rośliny trujące dla kota – sprawdź czy je masz

Uwielbiasz otaczać się zielenią i roślinnością, ale masz w domu kota i boisz się o swoje rośliny? Wielu właścicieli kotów skarży się na zniszczone kwiaty doniczkowe. Tymczasem one uwielbiają przekopywać ziemię, podgryzać kwiaty, czy gryźć liście. Koty i kwiaty niestety zwykle nie są dobrym połączeniem – wiele popularnych roślin doniczkowych jest dla nich trująca. Czy w takim razie mając kota w domu musisz kompletnie zrezygnować z kwiatów w swoim otoczeniu? Na jakie rośliny trzeba zwrócić uwagę?
Wiele popularnych roślin doniczkowych zawiera szkodliwe substancje, które po spożyciu przez kota mogą wywołać u niego niepokojące objawy lub nawet spowodować zagrożenie życia. Warto zatem dowiedzieć się, które rośliny doniczkowe są trujące dla kotów i lepiej usunąć je z domu. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup nowej rośliny, sprawdź, czy nie spowoduje u Twojego przyjaciela niepożądanych reakcji.

Toksyczność niektórych roślin wynika z ich mechanizmów obronnych. Niektóre rośliny zawierają substancje chemiczne, które w naturze chronią je przed zjedzeniem. Niestety kot nie potrafi odróżnić rośliny, która jest dla niego szkodliwa od tej nieszkodliwej, dlatego musimy zrobić to sami i uchronić kota przed przykrymi konsekwencjami zatrucia. Szczególnie narażone na toksyny są małe kociaki, które jak wiemy uwielbiają zabawę w doniczkach z ziemią.

Wiele gatunków roślin (m.in. ponisencja, kroton, azalia, fikusy) produkują żywice, które działają drażniąco na układ pokarmowy i skórę kota. Nawet otarcie się o łodygę czy liście może wywołać silną reakcję skórną.

Jeśli Twój kot zjadł trującą roślinę, objawy choroby zależą od spożytej dawki. Jednak typowe objawy zatrucia to:

wzmożone ślinienie się
wymioty
biegunka
napady drgawkowe, a nawet paraliż
możliwe problemy z oddychaniem lub arytmia serca

W zależności od dawki, w wyniku zatrucia koty mogą nawet umrzeć. Jeśli podejrzewasz, że Twój kot mógł połknąć trującą roślinę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

TRUJĄCE ROŚLINY OGRODOWE

Jeśli Twój kot jest kotem wychodzącym na zewnątrz, z pewnością ucieszy go widok kwitnącego ogrodu każdej wiosny. Upewnij się jednak, że Twój kot trzyma łapy i zęby z dala od następujących trujących roślin ogrodowych:

Bez czarny – szkodliwe są jego owoce – mogą prowadzić do rozstroju układu pokarmowego, w niektórych przypadkach do śpiączki;
Bukszpan – wymioty, biegunka oraz podrażnienia skóry i błon śluzowych;
Cis pospolity – biegunka, podrażnienia śluzówki, zaburzenia układu oddechowego oraz pracy serca;
Hortensja – osłabienie, bóle brzucha, wymioty;
Konwalia – wymioty, spadek ciśnienia krwi, dezorientacja, śpiączka;
Lilie – początkowo bóle brzucha, biegunka, wymioty, ślinotok, a następnie uszkodzenie nerek, śmierć;
Oleander – podrażnienie żołądka i jelit, nieprawidłowa praca serca, w niektórych przypadkach śmierć;
Pelargonia, geranium – podrażnienie skóry, depresja, utrata apetytu, wymioty;
Różanecznik (Rododendron) – ślinotok, wymioty, biegunka, ból brzucha, nieprawidłowe tętno, niskie ciśnienie krwi, słabość, drżenie, ślepota, śpiączka;
Tojad – wymioty, biegunka, drgawki, zaburzenia oddychania, śmierć;

 

Inni czytali także: Planowanie ogrodu: rozmiar i kształt

 

Rosliny trujace dla kota rosliny domowe - Rośliny trujące dla kota - tych roślin unikaj w domu i ogrodzie

DOMOWE ROŚLINY TRUJĄCE DLA KOTA

Do szkodliwych, a w większości przypadków silnie trujących roślin dla kota, które często spotykane są w mieszkaniach, należą:

Aloes – podrażnienie jelit, silne wymioty, senność, drżenie ciała, trudności w poruszaniu się i oddychaniu, drgawki (przy dużym spożyciu);
Azalia – wymioty, biegunka, ślinienie się, brak koordynacji ruchowej, paraliż kończyn, osłabienie, śpiączka, drgawki, osłabienie, zaburzenia rytmu serca, śmierć;
Bluszcz – najbardziej trujące są liście, nieco mniej – jagody; objawy zatrucia to ból i skurcze brzucha, wymioty, ślinotok, biegunka;
Dracena – ślinienie, wymioty śliną lub podbarwione krwią, osłabienie, problemy z koordynacją, rozszerzone źrenice;
Fikusy – brak apetytu, ślinotok, wymioty, biegunka, zaczerwienienie i zapalenia skóry;
Kliwia – wymioty, biegunka, uszkodzenia błon śluzowych jelit, krwawienie z układu pokarmowego, uszkodzenie nerek, uszkodzenie wątroby, śmierć;
Monstera i inne filodendrony – trudności z oddychaniem, problemy z połykaniem, skurcze, ślinotok, wymioty, przy dużym spożyciu – niewydolność nerek, drgawki, śpiączka, śmierć;
Oleander – podrażnienie żołądka i jelit, nieprawidłowa praca serca, śmierć;
Poinsecja (gwiazda betlejemska) – roślina o niskiej toksyczności; spożycie liści wywołuje podrażnienie śluzówki jamy ustnej, ślinotok, wymioty; mleczko wydzielane przez tę roślinę może wywoływać podrażnienie skóry;

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ZATRUCIA U KOTA

Co zrobić, jeśli zauważymy, że rośliny toksyczne dla kota zostały zjedzone?
Przede wszystkim- weterynarz!
Jeśli zauważysz któreś z powyższych objawów, udaj się z kotem niezwłocznie do weterynarza. Koniecznie spróbuj zweryfikować roślinę, która mogła spowodować zatrucie, to pozwoli szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Czas w przypadku zatrucia ma kluczowe znaczenie, kilka godzin może zaważyć na życiu Twojego kota, dlatego nie zwlekaj!

Reakcja na zatrucie zwierzęcia powinna być jak najszybsza. Jeśli podejrzewamy, że kot zjadł trującą roślinę, powinniśmy niezwłocznie udać się z nim do przychodni weterynaryjnej. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa, że lekarzowi uda się usunąć truciznę z organizmu zwierzęcia, zanim toksyna dokona w nim spustoszenia. Koniecznie postaraj się zidentyfikować roślinę, którą zjadł kot – pomoże to szybciej wdrożyć prawidłowe leczenie. Kotom, które zjadły trujące rośliny, lekarz weterynarii zwykle podaje leki prowokujące wymioty i węgiel aktywowany.

PRZYJAZNE ROŚLINY DLA KOTÓW

Istnieją również nietrujące, zupełnie nieszkodliwe gatunki roślin, które koty lubią jeść. Należą do nich w szczególności trzy następujące rośliny:
1. Kocimiętka
Ta roślina, dobrze znana wśród opiekunów kotów, zawiera substancję, która jest odurzająca dla kotów. Jej stymulujące działanie sprawia, że wiele kotów wpada w euforię i chce się bawić tą rośliną. Zioło to często znajduje się w zabawkach dla kotów lub innych przedmiotach (np. drapakach).
2. Koci tymianek
Jest atrakcyjny dla niektórych kotów. Roślinę można uprawiać jako doniczkową. Chociaż ta ładna fioletowa roślina kwitnąca pachnie dość mocno eterem dla opiekunów kotów, większość kotów tymianek koci przyciąga, nawet gdy jest wysuszony.
3. Waleriana
Waleriana również wzbudza zainteresowanie wielu kotów. Koty lubią tarzać się po tym zielu, które po wysuszeniu pachnie dla ludzkiego nosa jak kamfora.

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *