smog w mieście

Czy smog w mieście naprawdę jest taki szkodliwy?

Spis treści

Szacuje się, że co roku w Polsce, smog przyczynia się do śmierci nawet 45 tys. osób. Jak to możliwe, że nie mówi się o tym głośno? Smog w mieście to podstępny i cichy zabójca, który nie zostawia po sobie zbyt wielu śladów, jednocześnie rujnując nasze zdrowie. Jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych.

Jak powstaje smog w mieście?

Smog to mgła zwierająca zanieczyszczenia powietrza. W zależności od pory roku do czynienia mamy albo ze smogiem typu Los Angeles albo ze smogiem londyńskim. Ten pierwszy powstaje latem, w gorące, słoneczne dni o dużym natężeniu ruchu samochodowego. Smog londyński, zwany również klasycznym, występuje natomiast zimą. Zawiera przede wszystkim pyły i gazy pochodzące z kominów domów ogrzewanych węglem i innymi złej jakości paliwami stałymi, a niekiedy także śmieciami. Paliwa te spalane są w większości przypadków w piecach niespełniających norm czystości emitowanych spalin. Oprócz tego smog w mieście zawiera spaliny samochodowe oraz zanieczyszczenia pochodzące z zakładów przemysłowych. Ze smogiem londyńskim do czynienia mamy w okresie od listopada do lutego, czyli w sezonie grzewczym.

Inni czytali także: Czy ceny mieszkań w Warszawie spadną?

Co zawiera smog w mieście?

W skład smogu wchodzą przede wszystkim pyły zawieszone w tym PM10 i PM2,5. Należy przy tym zaznaczyć, że pyły te nie są jednorodne. Zawierają drobiny sadzy, popiołu, piasku, pyłki roślin oraz m.in. resztki startych opon, klocków i tarcz hamulcowych. Na ich powierzchni osiadają inne substancje np. metale ciężkie, tworząc toksyczne związki chemiczne. Smog w mieście zawiera również wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w tym benzo(a)piren. Powstają one w wyniku niecałkowitego spalania drewna, paliw samochodowych oraz śmieci, w tym tworzyw sztucznych. Ponadto zawiera także tlenki azotu, które pochodzą głównie ze spalin samochodowych; tlenki siarki powstające podczas spalania paliw kopalnych; metale ciężkie takie jak m.in. ołów, kadm i rtęć; tlenki węgla, których źródłem jest spalanie paliw kopalnych i biomasy oraz ozon, który powstaje w wyniku reakcji zachodzących pomiędzy różnymi związkami zawartymi w powietrzu.

Zobacz nasze biuro nieruchomości Agencja nieruchomości Warszawa GOESTE

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Cząsteczki pyłu PM10 podczas oddychania przedostają się do naszych płuc i oskrzeli, ich nagromadzenie może spowodować kaszel, i trudności z oddychaniem. Kiedy przez dłuższy czas jesteśmy narażeni na działanie powietrza zanieczyszczonego pyłem PM10, wzrasta nasza podatność na infekcje dróg oddechowych, wzrasta również prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca oraz nowotworów. Osoby z alergią mogą natomiast zaobserwować u siebie zaostrzenie objawów takich jak m.in. astma, katar sienny, czy zapalenie spojówek. Pył PM2,5 według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym ze wszystkich zanieczyszczeń powietrza. Jego drobinki nie tylko są absorbowane w drogach oddechowych, ale w większości przenikają do krwi. Dzięki małej średnicy dostają się do pęcherzyków płucnych, skąd trafiają do krwiobiegu. Długotrwałe narażenie na jego działanie może skutkować rozwojem wielu różnych chorób i tym samym skróceniem średniej długości życia. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, zawarte w smogu, w tym benzo(a)piren kumulują się w organizmie i działają rakotwórczo.

Inni czytali także: Jak sprzedać mieszkanie

Jak bronić się przed smogiem w mieście?

Niestety mamy niewielki wpływ na jakość powietrza, jakie nas otacza, nie oznacza to jednak, że jesteśmy zupełnie bezbronni. Powinniśmy monitorować stan zanieczyszczeń w naszej okolicy. Możemy to robić za pomocą specjalnych aplikacji lub śledząc w Internecie wyniki pomiarów czujników zanieczyszczeń, które działają w naszej okolicy. Należy unikać wychodzenia na spacery, kiedy poziom zanieczyszczeń jest wysoki. Warto także stosować maseczki na twarz, kiedy już musimy wyjść, ale tylko te antysmogowe, ponieważ jedynie one zawierają odpowiednie filtry. Lepiej zrezygnować z wietrzenia domów, kiedy powietrze jest złej jakości. Dorze, jest również zaopatrzyć się w specjalny oczyszczacz, który usunie z powietrza w naszym domu szkodliwe substancje wnikające do niego z zewnątrz.

Smog w mieście, a rynek nieruchomości

W związku z tym, że co roku w miesiącach, w których w naszym kraju przypada sezon grzewczy, media nagłaśniają problem występowania smogu, coraz więcej osób zwraca uwagę na jego występowanie w okolicy, gdzie zamierza się osiedlić. Jeśli kwestia czystości powietrza w naszym otoczeniu jest dla nas ważna, warto poruszyć ją podczas rozmowy z pośrednikiem nieruchomości i poprosić, aby wybrana agencja nieruchomości przedstawiła nam tylko oferty domów czy mieszkań, które zlokalizowane są w bezpiecznej okolicy. Każde biuro nieruchomości z pewnością pomoże nam wybrać miejsce, gdzie problem smogu będzie mniejszy. Pomocne przy tym na pewno będą dane publikowane przez właściwy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email