Soda w domu 1200x675 - Soda w domu

Soda w domu

Spis treści

Soda w domu znajdzie się prawie u każdego z nas.

Nie wszyscy wiemy, że można ją wykorzystać nie tylko do pieczenia ciast. Soda pomoże w wielu sytuacjach domowych – porządkach, pozbyciu się insektów czy utrzymaniu higieny osobistej.

Najpierw trochę teorii. Soda, czyli wodorowęglan sodu, jest białym proszkiem o lekko słonawym, kwaśnym smaku, który błyskawicznie rozpuszcza się w wodzie. Soda czyszczona jest obecna w osadach wód słodkich i gruntowych oraz złożach mineralnych. Występuje ona także w naszym organizmie, gdzie głównie odpowiada za utrzymanie odpowiedniego stopnia kwasowości w krwioobiegu. Produkt dostępny w sklepach powstaje z kopalnianego minerału nazywanego troną lub sodą śnieżną.

Soda w domu przydaje się przede wszystkim do sprzątania.

Świetnym sposobem na wyczyszczenie toalety jest naniesienie na nią sody połączonej z octem spirytusowym. Następnego dnia wystarczy usunąć mieszankę suchą szmatką. Soda w domu przyda się również do usunięcia pleśni i osadu z mydła znajdujących się na płytkach łazienkowych – dwie łyżki wodorowęglanu sodu należy rozpuścić w pół litra wody. Soda przyda się również do czyszczenia przypalonych naczyń. Do płynu do mycia naczyń należy dodać 2 łyżki wodorowęglanu sodu, zalać naczynie wodą, pozostawić je na noc, a rano po prostu umyć. Soda w domu przyda się również do usuwania plam ze smaru i oleju z dywanu – plamę posypujemy sodą i szorujemy wilgotną ściereczką. Świetnym sposobem na udrożnienie rur jest wlanie do nich mieszanki sody oraz octu spirytusowego, którą należy spłukać ciepłą wodą po kilku godzinach. Dzięki dodaniu na porcję prania 1/4 szklanki sody zmiękczymy tkaniny.

Soda w domu przyda się również do usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Doskonale eliminuje brzydkie zapachy w lodówce (w lodówce umieszczamy otwarte naczynie wypełnione sodą), odświeża poduszki (niedużą ilość sody pozostawiamy na poduszce na kilka minut, a następnie strzepujemy lub usuwamy odkurzaczem), odświeży zmywarkę (do każdego prania dodajemy pół szklanki sody), usuwa nieprzyjemny zapach z butów (do obuwia wsypujemy sodę, najlepiej zostawiamy na noc, a rano wytrzepujemy), odświeży ręczniki i ścierki (należy je namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem dwóch łyżek sody).

Wodorowęglan sodu przyda się również do usuwania nieprzyjemnych zapachów z pojemników na odpady, pomoże odświeżyć szafę (należy wstawić do szafy naczynie z sodą) oraz usunie przykre zapachy z samochodów lub posłań dla zwierząt (postępujemy podobnie jak przy odświeżaniu poduszek).

Soda w domu jest też pomocna przy zwalczaniu szkodników.

Umieszczenie sody wzdłuż krawędzi drzwi i okien będzie użyteczne przy pozbyciu się mrówek. Mieszanina sody i soli przyda się każdemu, kto posiada psa lub kota, który cierpi z powodu pcheł. Mieszaninę należy nanieść na miejsca, w których często przebywa zwierzak np. sofę, łóżko, pościel, a następnie odkurzyć po 24 godzinach. Jeżeli Twoje rośliny doniczkowe lub ogrodowe zostały zaatakowane przez grzyby lub szkodniki, spryskaj je wodą rozmieszaną z łyżeczką sody.

Jak widać soda w domu ma wiele zastosowań, z których naprawdę warto skorzystać.

Zobacz: Agencja nieruchomości Warszawa GOESTE – Butikowe biuro nieruchomości w serwisie google

3/5 - (6 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email