Soda w domu 1200x675 - Soda w domu

Soda w domu

Spis treści

Soda w domu znajdzie się prawie u każdego z nas.

Nie wszyscy wiemy, że można ją wykorzystać nie tylko do pieczenia ciast. Soda pomoże w wielu sytuacjach domowych – porządkach, pozbyciu się insektów czy utrzymaniu higieny osobistej.

Najpierw trochę teorii. Soda, czyli wodorowęglan sodu, jest białym proszkiem o lekko słonawym, kwaśnym smaku, który błyskawicznie rozpuszcza się w wodzie. Soda czyszczona jest obecna w osadach wód słodkich i gruntowych oraz złożach mineralnych. Występuje ona także w naszym organizmie, gdzie głównie odpowiada za utrzymanie odpowiedniego stopnia kwasowości w krwioobiegu. Produkt dostępny w sklepach powstaje z kopalnianego minerału nazywanego troną lub sodą śnieżną.

Soda w domu przydaje się przede wszystkim do sprzątania.

Świetnym sposobem na wyczyszczenie toalety jest naniesienie na nią sody połączonej z octem spirytusowym. Następnego dnia wystarczy usunąć mieszankę suchą szmatką. Soda w domu przyda się również do usunięcia pleśni i osadu z mydła znajdujących się na płytkach łazienkowych – dwie łyżki wodorowęglanu sodu należy rozpuścić w pół litra wody. Soda przyda się również do czyszczenia przypalonych naczyń. Do płynu do mycia naczyń należy dodać 2 łyżki wodorowęglanu sodu, zalać naczynie wodą, pozostawić je na noc, a rano po prostu umyć. Soda w domu przyda się również do usuwania plam ze smaru i oleju z dywanu – plamę posypujemy sodą i szorujemy wilgotną ściereczką. Świetnym sposobem na udrożnienie rur jest wlanie do nich mieszanki sody oraz octu spirytusowego, którą należy spłukać ciepłą wodą po kilku godzinach. Dzięki dodaniu na porcję prania 1/4 szklanki sody zmiękczymy tkaniny.

Soda w domu przyda się również do usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Doskonale eliminuje brzydkie zapachy w lodówce (w lodówce umieszczamy otwarte naczynie wypełnione sodą), odświeża poduszki (niedużą ilość sody pozostawiamy na poduszce na kilka minut, a następnie strzepujemy lub usuwamy odkurzaczem), odświeży zmywarkę (do każdego prania dodajemy pół szklanki sody), usuwa nieprzyjemny zapach z butów (do obuwia wsypujemy sodę, najlepiej zostawiamy na noc, a rano wytrzepujemy), odświeży ręczniki i ścierki (należy je namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem dwóch łyżek sody).

Wodorowęglan sodu przyda się również do usuwania nieprzyjemnych zapachów z pojemników na odpady, pomoże odświeżyć szafę (należy wstawić do szafy naczynie z sodą) oraz usunie przykre zapachy z samochodów lub posłań dla zwierząt (postępujemy podobnie jak przy odświeżaniu poduszek).

Soda w domu jest też pomocna przy zwalczaniu szkodników.

Umieszczenie sody wzdłuż krawędzi drzwi i okien będzie użyteczne przy pozbyciu się mrówek. Mieszanina sody i soli przyda się każdemu, kto posiada psa lub kota, który cierpi z powodu pcheł. Mieszaninę należy nanieść na miejsca, w których często przebywa zwierzak np. sofę, łóżko, pościel, a następnie odkurzyć po 24 godzinach. Jeżeli Twoje rośliny doniczkowe lub ogrodowe zostały zaatakowane przez grzyby lub szkodniki, spryskaj je wodą rozmieszaną z łyżeczką sody.

Jak widać soda w domu ma wiele zastosowań, z których naprawdę warto skorzystać.

Zobacz: Agencja nieruchomości Warszawa GOESTE – Butikowe biuro nieruchomości w serwisie google

1.5/5 - (2 głosy)
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email

Dołącz do nas

Facebook

YouTube

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly