Społeczeństwo się starzeje jakich mieszkań potrzebują seniorzy 1200x675 - Społeczeństwo się starzeje, jakich mieszkań potrzebują seniorzy?

Społeczeństwo się starzeje, jakich mieszkań potrzebują seniorzy?

Spis treści

Nie ulega wątpliwości, że polskie społeczeństwo się starzeje. Obecnie już 20% wszystkich Polaków to seniorzy. Według danych statystycznych w ciągu najbliższych lat ich liczba jeszcze wzrośnie. Szacuje się, że w 2050 roku aż 33% obywateli naszego kraju będą stanowiły osoby starsze, czyli kobiety 60+ i mężczyźni 65+. Prognozy te powinny być wskazówką dla deweloperów i agencji nieruchomości, ponieważ za kilka lat mieszkania dla seniorów będą najbardziej poszukiwanymi nieruchomościami na rynku.

Czy specjalne mieszkania dla seniorów są w ogóle potrzebne?

Dla starszych osób decyzja o zmianie miejsca zamieszkania do łatwych nie należy. Mimo to wiele osób decyduje się na taki krok, aby poprawić jakość swojego życia. Osoby w starszym wieku, które wychowały już dzieci i nie są aktywne zawodowo, prowadzą dwuosobowe lub jednoosobowe gospodarstwa domowe. Często okazuje się, że związane z wiekiem ograniczenia utrudniają im codzienne funkcjonowanie. Trudno jest im utrzymać finansowo duże mieszkanie. Często problem mają także ze sprzątaniem dużej powierzchni. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku domów jednorodzinnych, w obrębie których prac do wykonania jest jeszcze więcej. Niekiedy okazuje się, że trudną do pokonania barierą jest także duża odległość od sklepów, czy placówek medycznych. W przypadku, kiedy osoba starsza nie jeździ już samochodem, zdana jest na komunikację miejską, z której wielu osobom, mającym problemy z poruszaniem się, trudno jest korzystać. Bywa także, że osoby zamieszkujące wyższe piętra bloków bez windy, są uwięzione w swoich domach, ponieważ pokonanie wielu schodów jest dla nich bardzo trudne. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zamianę dużej nieruchomości na mniejsze mieszkanie dopasowane do swoich potrzeb.

Mieszkania dla seniora, jakie powinny być?

Na zachodzie Europy powstają osiedla dla seniorów, gdzie mogą oni liczyć nie tylko na mieszkania dopasowane do swoich potrzeb, ale także na opiekę. W Polsce takie rozwiązania są nadal rzadkością, a te enklawy dla osób starszych, które funkcjonują, są dość drogie i przeciętnego emeryta raczej na nie, nie stać. Seniorzy, którzy zdecydują się na zmianę swojego dotychczasowego mieszkania na takie, w którym będzie im łatwej żyć, mają określone potrzeby. Dla wygodnego funkcjonowania wystarczy im niewielki metraż. Dla większości seniorów, mieszkanie o powierzchni ok. 50m2 będzie idealne. Ważne jest także to, aby było zaprojektowane i urządzone zgodnie z potrzebami osoby starszej. Powinno mieć szerokie przejścia, co ułatwi poruszanie się po nim na wózku czy o kulach. Usunięte muszą zostać również wszelkie progi i schodki. Przemyślana pod kątem potrzeb osób starszych powinna być też kuchnia i łazienka. Poza tym, mieszkania dla seniorów powinny znajdować się w blokach, których wejścia pozbawiane są schodów lub wyposażone zostały w podjazdy. Budynek powinien mieć również windę, z której mieszkańcy będą mogli swobodnie korzystać. Ważna jest także lokalizacja. Seniorzy nie chcą być wykluczani ze społeczeństwa, w którym funkcjonowali przez całe swoje życie. Kiedy zatem zdecydują się na przeprowadzkę oczekują, aby agencja nieruchomości zaproponowała im mieszanie zlokalizowane na normalnym osiedlu, o pełnym przekroju społecznym. Duże znaczenie ma także to, czy w pobliżu wybranego bloku znajduje się konieczna infrastruktura, czyli sklepy, placówki medyczne, apteki itp.

Mieszkania dla seniorów w ofercie biur nieruchomości

Obecnie przeciętne biuro nieruchomości najczęściej odwiedzane jest przez osoby młode, które myślą o założeniu rodziny lub już ją posiadają. W niedalekiej przyszłości to mieszkania dla seniorów będą najbardziej poszukiwane na rynku nieruchomości. Za kilka lat to oni będą bowiem najliczniejszą grupą klientów, jakich będzie miała każda agencja nieruchomości. Aby zaspokoić potrzeby rynku w przyszłości, developerzy już dziś powinni zadbać o to, aby budowane przez nich budynki mieszkalne dopasowane były do potrzeb seniorów. Dobrym pomysłem może okazać się wyposażanie zwykłych bloków w udogodnienia dla seniorów. Dla wielu starszych osób ważne jest bowiem, aby mimo zmiany mieszkania nadal pozostać w pobliżu miejsca zamieszkania swoich dzieci, wnuków czy znajomych. Nie ulega wątpliwości, że w najbliższych latach czeka nas znacząca zmiana na rynku nieruchomości.

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email