Sport i wypoczynek w markach

Sport, wypoczynek, turystyka i rekreacja w mieście Marki

Spis treści

Marki mają do zaoferowania całkiem sporą ilość możliwości do aktywnego spędzania czasu. Możliwości dopasowane są dla mieszkańców wszystkich grup wiekowych.

Sport

Jednym z najważniejszych obiektów sportowych w mieście Marki jest Stadion Miejski przy ul. Wspólnej 12, w skład którego wchodzą boisko główne (103,0 m x 71,0 m) i boisko boczne (90,0 m x 65,0 m). Prócz tego dostępny jest budynek klubowy z halą sportową i kort tenisowy: boisko zadaszone balonem i boisko ze sztucznej nawierzchni. Przy Stadionie Miejskim znajduje się dodatkowy teren z możliwością przerobienia w boisko. Mieszkańcy miasta, zwłaszcza pokolenie młodsze, może zrealizować swoje sportowe i rekreacyjne ambicje w kompleksie boisk sportowych „Moje boisko – Orlik 2012″ przy ul. Stawowej, użytkowanie, którego rozpoczęto w styczniu 2012 roku. W tym samym roku otwarte zostało sezonowe lodowisko, które poza sezonem zimowym służy jako boisko do siatkówki i koszykówki. W 2015 roku oddano do użytku nowoczesne boisko z bezpieczną nawierzchnią wraz z zapleczem socjalnym i szatniami przy ul. Wczasowej. Boisko łączy funkcje boiska sporotwego dla Zespołu Szkół numer 2 w mieście Marki i obiektu ogólnodostępnego dla mieszkańców Marek. Ponadto, w mieście Marki funkcjonują boiska, sale gimnastyczne i korty tenisowe przy wszystkich szkołach. Akademia Piłkarska „Marcovia” Marki ma przodującą rolę w zakresie sportu w Markach. Na terenie miasta odbywają się liczne imprezy sportowe.

Wypoczynek, turystyka i rekreacja

Uwarunkowania środowiskowe i antropogeniczne wpływają na turystykę, wypoczynek i rekreację miasta Marki. Wśród walorów naturalnych, decydujących o atrakcyjności turystycznej miasta warto wymienić zróżnicowane ukształtowanie terenu i występowanie obszarów chronionych. Kompleksy leśne miasta Marki tak, że mają duży potencjał rekreacyjno-wypoczynkowy. Różnorodność przyrody i krajobraz dają podstawę do rozwoju turystycznego, np. edukacyjnego, krajoznawczego, rekreacyjnego i wypoczynkowego. Prócz walorów naturalnych, warto zwrócić uwagę na znacząco kulturowo (podlegające ochronie) obiekty i miejsca pamięci. Infrastruktura sportowa (a między innymi szlaki rowerowe) mają istotną rolę w zakresie spełnienia potrzeb turystów. Pod względem oferty noclegowej i gastronomicznej Marki jest jedną z najbardziej zaawansowanych gmin w powiecie wołomińskim.

Szlaki rowerowe

W mieście Marki są 4 szlaki rowerowe (o łącznej długości trasy 66,5 km), każdy z nich charakterezuje się inną tematyką: rekreacyjną, przyrodniczą, crossową oraz pamięci narodowej. Rozmieszczenie tras przedstawia poniższa mapa.

1) Szlak rowerowy rekreacyjny
kolor: niebieski
długość: 24,5 km
rozpoczyna się: Urząd Miasta Marki
kończy się: Urząd Miasta Marki

2) Szlak rowerowy przyrodniczy
kolor: zielony
długośc: 20 km
rozpoczyna się: Urząd Miasta Marki
kończy się: Urząd Miasta Marki

3) Szlak Pamięci Narodowej
kolor: czarny
długośc: 6 km
rozpoczyna się: jezioro Kruczek
kończy się: jezioro Kruczek

4) Szlak crossowy
kolor: czerwony
długośc: 16 km

Place zabaw

W Markach co roku pojawiają się nowe lub rozbudowane place zabaw. Place są rozmieszczone w różnych częściach miasta Marki, tak aby maksymalna ilość osób miała do nich dostęp. Część obiektów została ogrodzona i wyposażona w sprzęt spełniający wymagane przepisami normy bezpieczeństwa. Place zabaw znajdują się przeważnie w następnych miejscach:

Inni czytali także: Marki strategia rozwoju


– park miejski
– ul. Sportowa
– Plac Zgody na Zieleńcu
– ul. Stawowa
– ul. Wspólna
– ul. Dębowa
– ul. Wrzozowa
– ul. Dmowskiego
– ul. Małachowskiego
– ul. Pomnikowa
– ul. Duża
– ul. Wczasowa
– ul. Cisowa.

W 2015 roku przy ul. Sportowej powstał nowy plac zabaw w ramach funduszu Nivea.

Oceń
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *