Stary dom a remont

Stary dom a remont

Spis treści

Remont starego domu wiąże się nie tylko z dużą ilością czasu, trudnościami, ale także ze sporymi nakładami finansowymi. Konieczne przy remoncie będzie nie tylko skompletowanie potrzebnych przyrządów oraz materiałów, lecz także dokumentów. W tym artykule dowiesz się, o czym warto pamiętać przed rozpoczęciem prac remontowych.

Stary dom a remont, od czego powinniśmy zacząć?

Na start powinniśmy liczyć się z dopełnieniem kilku ważnych, istotnych formalności. Ich specyfikacja będzie zależała od tego, jakie prace mamy do wykonania. W polskich przepisach remont traktowany jest jako wykonywanie odpowiedniej pracy budowlanej w określonym wcześniej miejscu. Natomiast przez pojęcie przebudowa należy rozumieć wykonywanie robót budowlanych, które przyczyniają się do zmiany istniejącego już wcześniej obiektu budowlanego. Powołując się na powyższe definicje możemy za przykład podać wymianę okna zwiększając ich rozmiar i położenie. W tym momencie mamy do czynienia z przebudową, a nie zwykłymi pracami remontowymi co z formalnego punktu widzenia jest bardzo istotną rzeczą. W Polsce przyjęło się, że generalny remont nieważne czy jest to dom drewniany, czy murowany wymaga jedynie tylko przez nas zgłoszenia.

Inni czytali także: Co to jest dom pasywny? Zasada i działanie

Zgłoszeniu w tym przypadku podlegają wszystkie inwestycje gdzie w planach mamy zamiar wymienić instalację grzewczą, ocieplać ściany zewnętrzne, tynkować lub malować elewacje. Zgłoszenie remontu do najtrudniejszych zadań nie należy, a dzięki temu możemy się uchronić przed późniejszymi problemami. W tym przypadku wniosek zgłoszeniowy powinien być złożony 30 dni przed planowanymi pracami remontowymi. Jeśli do czasu planowanego remontu nie otrzymamy jakiegoś pisma zwrotnego oznacza to, że ekipa może przystąpić do wykonywania prac. Inna sytuacja ma miejsce gdy remont jest zakwalifikowany do przebudowy. W takiej sytuacji musimy posiadać pozwolenie budowlane ma to miejsce np. w momencie gdy chcemy wymienić okna na większe lub w innej lokalizacji budynku.

?c=27830&m=1939107&a=387161&r=&t=html - Stary dom a remont

Stary dom a remont – adaptacja poddasza

Stary dom często ma niezagospodarowane poddasze. Niektórzy inwestorzy w tym przypadku często mają w planach zagospodarowanie wolnej przestrzeni strychowej na poddasze użytkowe. Interesujące pomysły na adaptacje poddasza możemy znaleźć w internecie głównie na blogach. Remont strychu polega na wymianie podłóg, ocieplenie skosów, poddasza, czy montaż lub wymianę instalacji elektrycznej. Jednak w większości przypadków do wykonania prac na strychu będziemy potrzebować pozwolenia. Taka sytuacja będzie miała miejsce w przypadku montażu okien dachowych lub pełnej wymiany dachu.

Inni czytali także: Ile trwa generalny remont mieszkania i ile kosztuje?

Remont ścian działowych

Remont domu poniemieckiego czy starego budynku na wsi często związana jest z koniecznością wyburzenia ścian działowych, a następnie zastąpienie ich nowymi. Stary dom jednak posiada słabo doświetlone pomieszczenia. W momencie, gdy zdecydujemy się na wyburzenie niektórych ścian działowych to mamy w ten sposób wpływ na organizacje przestrzeni. Przyjmijmy więc, że nasz stary dom posiada powierzchnię 150m^2, a w jego wnętrzu znajdziemy 80m^2 powierzchni przeznaczonej do wybudowania ścian działowych to w takim przypadku uśredniona cena prac tego etapu to 4200zł. Uwaga w związku z dynamicznym rozwojem rynku budowlanego oraz wzrastającymi cenami materiałów. Podane analizy w chwili czytania mogą się znacząco różnić od rzeczywistych.

5/5 - (8 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *