Jak stopy procentowe wpływają na kredyt hipoteczny

Stopy procentowe a kredyt hipoteczny

Spis treści

Stopy procentowe

Stopy procentowe określają wartość jaką można otrzymać za udostępnienie własnego kapitału. Stopy procentowe określa się w wartościach procentowych. Wysokość stóp procentowych wyrażana jest w ujęciu rocznym Ustalane i rekomendowane są przez Radę Polityki Pieniężnej.

 

Gdy stopy procentowe są wysokie

 

Jak każdy instrument bankowy czy finansowy ma to dwie strony medalu. Osoby zainteresowane lokowaniem gotówki za pośrednictwem instrumentów finansowych oferowanych przez banki zdecydowanie wolą, gdy stopy procentowe są wysokie. Taki stan rzeczy generuje właścicielom całkiem sensowne przychody inwestycyjne. W takich sytuacjach rynkowych, gdy stopy procentowe są wysokie wszelkiego rodzaju lokaty cieszą się dużą popularnością. Niestety nie jest to korzystny moment dla osób zaciągających w tym czasie kredyty.

 

Niskie stopy procentowe

 

Taka sytuacja jest korzystna dla osób, które nie posiadają własnej gotówki i chcą przy relatywnie niskim koszcie ją pożyczyć. Taka sytuacja napędza konsumpcję i ogólnie całą gospodarkę. Firmy ze względu na niskie odsetki są skłonne do brania większych kredytów inwestycyjnych, które są silnym czynnikiem wpływającym na rozwój przedsiębiorstw. Tak samo jest to sprzyjający monet dla konsumentów zainteresowanych wzięciem kredytów na cele prywatne.

pexels kampus production 83537961 - Stopy procentowe a kredyt hipoteczny

Stopy procentowe a kredyt hipoteczny

 

Stopy procentowe bardzo silnie korelują z kredytami hipotecznymi. Czym stopy procentowe są niższe tym proporcjonalnie niższą ratę kredytu hipotecznego spłacamy. A gdy wychodzi nam niższa rata miesięczna tym mamy możliwość wzięcia kredytu hipotecznego na większą kwotę. Niskie stopy procentowe powodują, że nie opłaca się trzymać pieniędzy w banku. Gdy dojdzie do tego sytuacja w której inflacja przewyższa wartość oprocentowania to często konsumenci hurtowo przenoszą kapitał na rynek mieszkaniowy. Aktualnie mamy taki trend, że pierwszą inwestycją po lokacie bankowej jaką wybieramy to są najczęściej nieruchomości. Złoto, waluty obce czy krypto waluty nadal są tutaj w mniejszości

 

Czy warto brać kredyt hipoteczny na mieszkanie gdy stopy procentowe są wysokie?

 

Niestety to zależy. Jeśli weźmiemy kredyt w trendzie bardzo wysokich stóp procentowych to jest to dla nas bezpieczna sytuacja. Nasza zdolność została sprawdzona przez bank i o ile nic się nadzwyczajnego nie wydarzy przy naszych comiesięcznych przychodach to powinno być stabilnie. Należy pamiętać, że kredyt hipoteczny bierzemy często na okres 10-30 lat. W tym czasie wielokrotnie trendy ekonomiczne się zmieniają i stopy zarówno wzrastają jak i maleją. Gdy nabędziemy nieruchomość przy wysokich stopach to później, gdy one spadną powinno być już tylko lepiej.

 

Niebezpieczeństwa związane ze stopami procentowymi i kredytem hipotecznym

 

Najbardziej niebezpieczna sytuacja dla konsumentów jest wtedy, gdy przy relatywnie niskich stopach procentowych biorą kredyt hipoteczny na mieszkanie na maksimum swoim możliwości finansowych. Niestety to jest bardzo częsta sytuacja. Z chwilą brania kredytu wszystko jest pięknie i kolorowo. Połowa wypłaty idzie na spłatę wymarzonej nieruchomości i budżet domowy jest pod kontrolą. Komplikacje zaczynają się wtedy, gdy nagle po roku stopy procentowe zaczynają wzrastać. Automatycznie nasza rata kredytowa także. Katastrofalna w skutkach może być sytuacja w której polityka Państwa będzie dynamicznie i agresywnie podnosić stopy procentowe. Wtedy może się okazać, że po 2 latach spłaty kredytu hipotecznego pochłania on już 80% naszego domowego budżetu. Właśnie taka sytuacja jest najtrudniejsza dla konsumentów. W pewnym momencie może się okazać, że nie mamy wystarczających środków na terminowe spłaty i zaczynają się poważne problemy. Warto pomyśleć o tym wcześniej. Nawet gdy wzięliśmy w niekorzystnym momencie kredyt hipoteczny. Czasami lepiej sprzedać takie częściowo spłacone mieszkanie i kupić na przeczekanie mniejsze niż się zadłużać w nieskończoność.

 

Zachowaj ostrożność przy braniu kredytu hipotecznego

 

Banki podejmując decyzję o przyznaniu kredytu hipotecznego nie robią tego bezmyślnie. W ich intencji jest to, aby konsument był w stanie go spłacić. To jest ich zarobek. Raczej są dalekie od tego, aby kogoś wprowadzić na minę. Ale miejmy jednak swój rozum. Jeśli aktualnie są stosunkowo niskie stopy procentowe w przedziale 1-3,5% To mając zdolność maksymalną na kredyt hipoteczny w wysokości 800 000 PLN nie bierzmy takiej kwoty. Weźmy 650-700 tys. Wtedy też automatycznie nasza rata kredytowa będzie niższa. Będziemy mieli wtedy bufor bezpieczeństwa w przypadku kolejnych wzrostów stóp procentowych.

 

Kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem

 

Jest to bardzo korzystna opcja kredytu. Najlepiej decydować się na taki model, gdy stopy są relatywnie niskie przez dłuższy czas i dochodzą nas sygnały, że mogą niebawem wzrastać (np wysoka inflacja). Banki oferują takie stałe oprocentowanie często przez okres 3-5 lat. Jest to zazwyczaj taki okres w którym koniunktura powinna już powoli się stabilizować i po okresie wzrostów następują już spadki. Czyli bezpiecznie przeczekamy całą burzę. Mniej korzystne jest branie takiej opcji w przypadku, gdy jesteśmy w okresie wysokich stóp procentowych przez dłuższy czas. Może się okazać, że weźmiemy stale oprocentowany kredyt hipoteczny a po 18 miesiącach stopy procentowe będą w silnym trendzie spadkowym w celu ożywienia gospodarki. Wtedy może się okazać, że coś co wydawało nam się bezpieczne jest wyjątkowo niekorzystne.

5/5 - (1 głos)
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dołącz do nas

Facebook

YouTube

Zapisz się na newsletter

Powiązane artykuly